ΒΟΛΕΪ

Συνεχίζει αήττητος ο ΠΑΟ, νίκες για ΟΣΦΠ, Ηρακλή

Παναθηναικος πανηγυρικο

Η μόνη αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα παραμένει ο ΠΑΟ που νίκησε την Λαμία (3-1). Με νίκες συνέχισαν ΟΣΦΠ, Ηρακλής

Οι "πράσινοι" με κεκτημένη ταχύτητα από την νίκη τους στο ντέρμπι κόντρα στον Ηρακλή, δεν δυσκολεύτηκαν να κάμψουν την αντίσταση της γηπεδούχου Λαμίας.
Το τριφύλλι μπήκε δυνατά και κέρδισε πολύ εύκολα το πρώτο σετ με 25-14, κάνοντας επίδειξη δύναμης. Το δεύτερο σετ βάφτηκε κι αυτό πράσινο με 25-22, ενώ η Λαμία κατάφερε να αντιδράσει και μείωσε σε 2-1 σετ κατακτώντας το τρίτο με 27-25.

Οι παίκτες του Μάουρο Μπερούτο, δεν ήθελαν να μπουν σε περιπέτειες και κατέκτησαν τελικά τέταρτο σετ με 25-22, κάνοντας παράλληλα το 9 στα 9 στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα σετ: 14-25, 22-25, 27-25, 22-25

Ηρακλής-ΕΑ Πατρών 3-0

Ο "Γηραιός" ξεπέρασε την ήττα της περασμένης αγωνιστικής από τον Παναθηναϊκό και επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας σχετικά εύκολα με 3-0 σετ της ΕΑ Πατρών στην Θεσσαλονίκη.

Οι παίκτες του Ηρακλή, μπήκαν δυνατά και πήραν εύκολα το πρώτο σετ με 25-20. Η συνέχεια ήταν ανάλογη για τον "Γηραιό" καθώς με ιδιαίτερη ευκολία κατέκτησε τα δύο επόμενα σετ με 25-19 και 25-21 και πήρε την νίκη φτάνοντας στους 23 βαθμούς.

Ολυμπιακός-Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-0

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον Ολυμπιακό καθώς επικράτησε με 3-0 σετ του Εθνικού Αλεξανδρούπολης στο κλειστό του Ρέντη.

Οι ερυθρόλευκοι πέρασαν ένα εύκολο σχετικά απόγευμα καθώς δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα από τους αντιπάλους τους.

Στο πρώτο σετ έχοντας ένα σερί 16-13 που έμεινε μέχρι και το 23-20 κατάφεραν να πάρουν το πρώτο σετ με 25-23.

Οι παίκτες του Σωτήρη Δρίκου παρά το γεγονός πως βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο δεύτερο σετ με 9-11 κατάφεραν να αντιδράσουν και κατέκτησαν το σετ με 25-23.

Το τρίτο σετ ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα καθώς ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης παρέδωσε τα όπλα με αποτέλεσμα οι Πειραιώτες να τον κατακτήσουν πολύ εύκολα με 25-12 κατακτώντας την νίκη.

Τα σετ: 25-23, 25-23, 25-12

Πανελλήνιος-ΑΕΚ 3-2

Σημαντική και συνάμα δύσκολη εντός έδρας νίκη πέτυχε ο Πανελλήνιος με 3-2 σετ κόντρα στην ΑΕΚ.

Το πρώτο σετ ήταν συναρπαστικό και ανέδειξε νικητές του "Ολυμπιονίκες" με 32-30. Οι παίκτες του "δικεφάλου" κατάφεραν να αντιδράσουν και κατέκτησαν τα δύο επόμενα σετ με 25-23 και 25-16.

Και εκεί που όλα έδειχναν πως η ΑΕΚ θα φύγει νικήτρια από την έδρα του Πανελληνίου, οι "Ολυμπιονίκες" ανέτρεψαν τα δεδομένα και ισοφάρισαν αρχικά τα σετ κατακτώντας το τέταρτο με 25-18, ενώ κέρδισαν το τάιμ μπρέικ με 15-8, παίρνοντας μια δύσκολη νίκη.

Τα σετ: 32-30, 23-25, 16-25, 25-18, 15-8

Κηφισιά-Άρης 2-3

Σε ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι ο Άρης ήταν τελικά ο νικητής στον εκτός έδρας αγώνα εναντίον της Κηφισιάς με 3-2 σετ. Η Κηφισιά ήταν αυτή που προηγήθηκε στη σειρά των σετ αλλά ο Άρης επανέκαμψε και κατάφερε να προηγηθεί με 1-2. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στο τάιμ μπρέικ. Εκεί ήταν πιο ψύχραιμος ο Άρης, ο οποίος και κατάφερε να το κερδίσει με σχετική ευκολία.

Τα σετ: 25-20, 16-25, 16-25, 25-23, 10-15

ΠΑΟΚ-Μίλωνας 3-0

Άνετη εντός έδρας επικράτηση για τον ΠΑΟΚ επί της ομάδας του ΑΟΝΣ Μίλων με 3-0 σετ. Η ομάδα του "βορρά" ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 2-0 σετ του Μίλωνα ο οποίος ουσιαστικά "παραδόθηκε" στις ορέξεις των παικτών του ΠΑΟΚ. Στο τελευταίο σετ ο Μίλωνας προέβαλε σθεναρή αντίσταση αλλά τελικά δεν τα καταφέρε και γνώρισε και σε αυτό την ήττα με 26-24.

Τα σετ: 25-18, 25-14, 26-24