ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ

Αστέρας Τρίπολης-Πανθρακικός 0-0

Αστέρας Τρίπολης-Πανθρακικός-πανηγυρικό INTIME SPORTS

Πολύτιμο εκτός έδρας βαθμό απέσπασε ο νεοφώτιστος Πανθρακικός, χάρη στο 0-0 με τον Αστέρα στην Τρίπολη

Αυτή ήταν η τέταρτη ισοπαλία στα ισάριθμα ματς που έχει δώσει εντός έδρας η ομάδα του Κάρλος Καρβαλιάλ (τρίτη μάλιστα χωρίς γκολ), με τους γηπεδούχους να εμφανίζονται μάλιστα αρκετά κατώτεροι των περιστάσεων και να εισπράττουν τις αποδοκιμασίες των περίπου 2.500 φίλων τους.
Το ανησυχητικό για τους Αρκάδες είναι ότι μετρούν μόλις επιτυχία στις εννέα πρώτες αγωνιστικές, ενώ έχουν να γευτούν τη χαρά της νίκης εδώ και έξι παιχνίδια (4 ισοπαλίες-2 ήττες).

Στο αντίποδα, η ομάδα του Φερέρα έμεινε για τρίτο σερί παιχνίδι αήττητη, μετρώντας σε αυτό το διάστημα 2 νίκες και 1 ισοπαλία, παίρνοντας έτσι έναν πολύτιμο βαθμό στην προσπάθεια που καταβάλλει για παραμονή, στην παρθενική της σεζόν στα μεγάλα σαλόνια.

Οι συνθέσεις των ομάδων
Αστέρας Τρίπολης (Καρβαλιάλ): Αμπάρης, Φλάβιο, Κανακούδης (85' Καμπούροφ), Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Μπαστία, Καρδόσο, Νταμόντε (46' Ουριμπάρι), Φιλομένο, Ζαϊρί (24' Ντουαλά) Τσέζαρεκ

Πανθρακικός (Φερέρα): Βρονταράς, Ζαπρόπουλος, Ρομπίνιο, Ριέρα, Πόνσε, Κανωτίδης, Μπεβάκουα, Στόικος (90' Αργυρίου), Ολίσε, Βελάσκο, Λόπεζ

Κίτρινες κάρτες: Καρδόσο, Μπαστία (Αστέρας Τρίπολης), Ολίσε, Στόικος, Ριέρα, Βρονταράς (Πανθρακικός)

Κόκκινες κάρτες: -

Διαιτητής: Η.Μαζαράκος (Άρτας)

Βοηθοί: Κ.Δάλλας (Ηπείρου), Χ.Σωτηρόπουλος (Αχαΐας)

Με μια ματιά
Ο Πανθρακικός μπήκε δυνατά στο ματς και παραλίγο να πετύχει τον απόλυτο αιφνιδιασμό με το... καλημέρα, όταν ο Ριέρα βγήκε τετ α τετ με τον Αμπάρη στο 1', όμως δεν είχε την τύχη με το μέρος του καθώς το πλασέ που επιχείρησε έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Πέρα από τη φάση αυτή, το πρώτο τέταρτο δεν είχε να επιδείξει τίποτα το ουσιαστικό από αμφότερες τις πλευρές, με το παιχνίδι να αποκτά... νεύρο στα επόμενα λεπτά.

Στο 17' οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν και πάλι επικίνδυνοι με το σουτ του Πονσέ έξω από την περιοχή, το οποίο μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Αμπάρης, ενώ ένα λεπτό αργότερα οι παίκτες του Κάρλος Καρβαλιάλ δημιούργησαν την πρώτη ευκαιρία τους.

Μετά από εκτέλεση φάουλ του Φλάβιο, ο Τσέζαρεκ πήρε την κεφαλιά στο κέντρο της άμυνας των φιλοξενουμένων, όμως η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βρονταρά.

Με τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου, ο ίδιος παίκτης είχε νέα ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του, όμως το σουτ που επιχείρησε από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής βρήκε σε ετοιμότητα τον Βρονταρά, ο οποίος εκτινάχτηκε εντυπωσιακά και απέκρουσε.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή φάση στο πρώτο 45λεπτο, με τον ρυθμό του αγώνα να πέφτει αισθητά στα τελευταία 15 λεπτά και τους περίπου 2.500 φίλους των γηπεδούχων να εκφράζουν με χλιαρές αποδοκιμασίες την μέτρια αγωνιστική εικόνα της ομάδας τους.

Ο Αστέρας Τρίπολης ξεκίνησε καλύτερα στην επανάληψη, χάνοντας στο πρώτο δεκάλεπτο δύο ευκαιρίες. Η πρώτη σημειώθηκε στο 48', με το αριστερό βολέ του Κανακούδη να στέλνει τη μπάλα να φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βρονταρά, ενώ η δεύτερη έγινε στο 52', όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Κανακούδη ο Τσέζαρεκ έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα άουτ.

Στο 59' ο Κανακούδης έκανε ένα ακόμα σουτ, όμως η μπάλα πέρασε άουτ, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να απειλήσουν στο 61' μέσω μίας αντεπίθεσης. Ο Ριέρα έβγαλε την κάθετη μπαλιά από τα αριστερά, ο Πονσέ βρέθηκε μέσα στη μικρή περιοχή, όμως δεν μπόρεσε να κάνει το πλασέ και έτσι ο Αμπάρης "καθάρισε" τη φάση.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Πανθρακικός απείλησε και πάλι, με το σουτ του Πονσέ από τα αριστερά να στέλνει τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 67' ο Φιλομένο έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Κανακούδη, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Όσο περνούσε η ώρα στο δεύτερο μέρος, ο Αστέρας ανέβαζε το ρυθμό του ψάχνοντας το πολυπόθητο γκολ, και μέσα σε διάστημα έξι λεπτών έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες για για να παραβιάσει την εστία της ομάδας της Κομοτηνής.

Στο 71' ο Φλάβιο εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Λαζαρίδης έκανε με κεφαλιά το γύρισμα μέσα στην περιοχή, ο Μπαστία πρόλαβε την έξοδο του Βρονταρά, όμως το πλασέ που επιχείρησε πάνω στην κίνηση, έφυγε σύριζα πάνω από το δοκάρι.

Στο 77' ο Καρδόσο επιχείρησε με δυνατό σουτ εκτός περιοχής να χριστεί αυτός σκόρερ, όμως ο Βρονταράς φώναξε και πάλι "παρών", αποκρούοντας εντυπωσιακά.

Από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν, προσπαθώντας όμως με ανορθόδοξο τρόπο να διασπάσουν την άμυνα των νεοφώτιστων, με το τελικό 0-0 να σφραγίζει αναπόφευκτα τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων.

Συνέντευξη Τύπου
Kάρλος Καρβαλιάλ (τεχνικός Αστέρα Τρίπολης): "Για όλα φταίει πάντα ο προπονητής, αναλαμβάνω την ευθύνη επειδή πάντα ο προπονητής έχει ευθύνη σε ό,τι ευχάριστο ή δυσάρεστο. Ήμασταν άτυχοι με τον τραυματισμό του Ζαϊρί. Στο πρώτο μέρος κάναμε δώρο την κατοχή στον αντίπαλο και στο δεύτερο είχαμε ευκαιρίες αλλά δεν τα καταφέραμε".

Εμίλιο Φερέρα: (τεχνικός Πανθρακικού): " Είμαι ευχαριστημένος από τον βαθμό. Ο Αστέρας είχε μόνο μια ευκαιρία σε όλο το ματς. Με τους 11 βαθμούς που έχουμε είμαστε ευχαριστημένοι, έπαιξαν παίκτες που δεν είχαν πολύ χρόνο συμμετοχής κι αυτό είναι σημαντικό".

Όλα τα λεφτά...
Το γεγονός ότι ο Πανθρακικός έμεινε για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι αήττητος, μετρώντας 2 νίκες και 1 ισοπαλία.

Ο γκολκίπερ Βρονταράς, ο οποίος όποτε χρειάστηκε αντέδρασε θετικά στις προσπάθειες για γκολ των παικτών του Αστέρα Τρίπολης.

Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το αρνητικό ρεκόρ του Αστέρα Τρίπολης, που εξακολουθεί να αγνοεί τη νίκη εντός έδρας στο πρωτάθλημα (4 ισοπαλίες σε ισάριθμα ματς).

Το άσχημο θέαμα, με τους οπαδούς των γηπεδούχων να αποδοκιμάζουν τους παίκτες του Κάρλος Καρβαλιάλ, αμέσως μετά το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Μαζαράκου.

To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων
(Καρβαλιάλ): Αμπάρης, Φλάβιο, Κανακούδης, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Μπαστία, Καρδόσο, Νταμόντε, Φιλομένο, Ζαϊρί, Τσέζαρεκ
Η 11άδα των φιλοξενούμενων
(Φερέρα): Βρονταράς, Ζαπρόπουλος, Ρομπίνιο, Ριέρα, Πονσέ, Κανωτίδης, Μπεβάκουα, Στόικος, Ολίσε, Βελάσκο, Λόπεζ
1' Έναρξη αγώνα
1' Ευκαιρία Πανθρακικός Ριέρα
Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανθρακικό να ανοίξει το σκορ στην Τρίπολη. Ο Ριέρα βγήκε μόνος τετ α τετ με τον Αμπάρη, όμως το πλασέ του έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
15' Σχόλιο
Μετά τη φάση του πρώτου λεπτού με τον Ριέρα, δεν έχει συμβεί κάτι το αξιόλογο μπροστά στις δύο εστίες.
17' Ευκαιρία Πανθρακικός Πόνσε
Σουτ του Πονσέ έξω από την περιοχή, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Αμπάρης.
18' Ευκαιρία Αστέρας Τ.
Εκτέλεση φάουλ από τον Φλάβιο, ο Τσέζαρεκ πήρε την κεφαλιά στο κέντρο της άμυνας των φιλοξενουμένων, με τη μπάλα να φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βρονταρά.
21' Κίτρινη κάρτα Πανθρακικός Ολίσε
24' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τ.
Ο Ντουαλά πέρασε στη θέση του Ζαϊρί.
30' Ευκαιρία Αστέρας Τ.
Αντεπίθεση του Αστέρα Τρίπολης, ο Τσέζαρεκ έκανε σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, με τον Βρονταρά να αποκρούει εντυπωσιακά.
38' Κίτρινη κάρτα Πανθρακικός Στόικος
42' Κίτρινη κάρτα Πανθρακικός Ριέρα
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τ.
Δεύτερη αλλαγή για τον Αστέρα Τρίπολης, με τον Ουριμπάρι να παίρνει τη θέση του Νταμόντε.
47' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τ. Καρδόσο
48' Ευκαιρία Αστέρας Τ. Κανακούδης
Βολέ του Κανακούδη με το αριστερό έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βρονταρά.
52' Ευκαιρία Αστέρας Τ. Τσέζαρεκ
Εκτέλεση φάουλ από τον Κανακούδη, ο Τσέζαρεκ πήρε την κεφαλιά, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.
59' Σουτ Αστέρας Τ. Κανακούδης
Σουτ του Κανακούδη, η μπάλα έφυγε άουτ.
61' Ευκαιρία Πανθρακικός
Σε αντεπίθεση, ο Ριέρα έβγαλε την κάθετη μπαλιά, όμως ο Πονσέ δεν μπόρεσε να κάνει το πλασέ και έτσι ο Αμπάρης πρόλαβε να προλάβει.
63' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τ. Μπαστία
63' Σουτ Πανθρακικός Πονσέ
Σουτ του Πονσέ από τα αριστερά, η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι του Αμπάρη.
67' Ευκαιρία Αστέρας Τ.
Φάουλ Κανακούδη από αριστερά, κεφαλιά του Φιλομένο, η μπάλα έφυγε άουτ.
71' Ευκαιρία Αστέρας Τ.
Το πλασέ του Μπαστία, μετά την κεφαλιά-πάσα του Λαζαρίδη πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι του Βρονταρά.
77' Ευκαιρία Αστέρας Τ.
Ο Καρδόσο επιχείρησε το βολέ, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Βρονταράς.
85' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τ.
Ο Καμπούροφ πέρασε στη θέση του Κανακούδη.
90' Έναρξη καθυστερήσεων
Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90' Αλλαγή παίκτη Πανθρακικός