ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Πήρε το ντέρμπι με Μπελούτσι-Φαλκάο η Πόρτο

φαλκάο

Με σκορερ τον Ρανταμέλ Φαλκάο Γκαρσία από ασίστ του Φερνάντο Μπελούτσι η Πόρτο επικράτησε με 1-0 της Σπόρτινγκ στο μεγάλο ντέρμπι της Πορτογαλίας (video)

Ο Κολομβιανός στράικερ πέτυχε το μοναδικό τέρμα στο "Ντραγκάο" μόλις στο 3ο λεπτό με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ του πρώην άσου του Ολυμπιακού, ο οποίος επέστρεψε στην 11άδα των "δράκων" και αγωνίστηκε σε όλο το ματς.
Το έργο των φιλοξενούμενων πάντως έγινε ακόμη πιο δύσκολο στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς στο 52' έχασαν τον Έντερσον Πόλγκα με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΠΟΡΤΟ: Έλτον, Φουσίλε, Ρολάντο, Μπρούνο Άλβες, Άλβαρο Περέιρα, Φερνάντο, Ραούλ Μεϊρέλες (82' Βαλέρι), Μπελούτσι, Μαριάνο Γκονσάλες (70' Τομάς Κόστα), Χουλκ, Φαλκάο (78' Φαρίας).
ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ: Ρουΐ Πατρίσιο, Άμπελ, Ντάνιελ Καρίσο, Πόλγκα, Γκρίμι (46' Μπρούνο Περεϊρίνια), Μιγκέλ Βελόσο, Ζοάο Μουτίνιο, Βούκσεβιτς, Ματίας Φερνάντες (55' Τονέλ), Λίεντσον, Έλντερ Πόστιγκα (78' Φελίπε Καϊσέδο).

Πέντε γκολ η Μπενφίκα

Η Μπενφίκα άργησε να ανοίξει το σκορ, όμως κέρδισε και πάλι με πολλά γκολ, για την ακρίβεια με 5-0 την Λεϊσόες στο (Ντα) "Λουζ".

Αυτός που άνοιξε το σκορ ήταν ο Νταβίντ Λουΐζ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, ενώ στο δεύτερο μέρος, δύο γκολ πέτυχε ο Όσκαρ Καρντόσο και από ένα οι Ραμίρες και Μάξι Περέιρα.

Η σύνθεση της Μπενφίκα...
Κουΐμ, Μάξι Περέιρα, Λουϊσάο, Νταβίντ Λουΐς, Σέσαρ Πεϊσότο, Χάβι Γκαρθία (63' Φάμπιο Κοεντράο), Ραμίρες, Ντι Μαρία, Αϊμάρ (74' Ρούμπεν Αμορίμ), Σαβιόλα (71' Νούνο Γκόμες), Όσκαρ Καρντόσο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:

Παρασκευή
Ολαλένσε - Μπράγκα 0-1 (94' Άλαν)

Σάββατο
Σετούμπαλ - Πάσος Φερέιρα 0-1 (8' Μάικον)
Μαρίτιμο - Ναβάλ 1-2 (60' Μπάμπα / 40' και 83' Κερούς)
Ρίο Άβε - Ακαδέμικα 0-0
Πόρτο - Σπόρτινγκ 1-0 (3' Ρανταμέλ Φαλκάο Γκαρσία)
Μπενφίκα - Λεϊσόες 5-0 (45'+4 Νταβίντ Λουΐζ, 56' και 89' Όσκαρ Καρντόσο, 75' Ραμίρες, 82' Μάξι Περέιρα)