PREMIER LEAGUE

Ασταμάτητες Τσέλσι και Τότεναμ

άλεξ

Σπουδαίες νίκες για Τσέλσι και Τότεναμ με Ανελκά και Ντάρεν Μπεντ να σκοράρουν δύο φορές (vds)

Ο Γάλλος στράικερ πέτυχε από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο. Συγκεκριμένα, άνοιξε το σκορ στο 40'... άθελά του, καθώς ο Ζοσέ Μποζίνγκουα έκανε το σουτ και η μπάλα χτύπησε στο γόνατό του και κατέλειξε στα δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 68' με όμορφο πλασέ από την ασίστ του Φρανκ Λαμπάρντ.
Έστω και με βοήθεια της τύχης η Τσέλσι πήρε τους τρεις βαθμούς και έτσι δεν άφησε μόνη την Λίβερπουλ στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ.

ΜΠΛΑΚΜΠΕΡΝ: Ρόμπινσον, Σίμπσον, Κιζανισβίλι, Νέλσεν, Όλσον, Γκέλα (45' Μοκοένα), Γουόρνοκ, Βιγιανουέβα, Άντριους (46' Ντέρμπισαϊρ), Πέντερσεν, Ρόμπερτς (77' Φάουλερ).
ΤΣΕΛΣΙ: Τσεχ, Μποζίνγκουα, Άλεξ, Τέρι, Μπριτζ, Λαμπάρντ, Μίκελ, Ντέκο (92' Πάουλο Φερέιρα), Καλού (62' Μπελέτι), Μαλουντά, Ανελκά.

Κέρδισε και την Σίτι η Τότεναμ

Η τρελή κούρσα της Τότεναμ από τότε που ανέλαβε ο Χάρι Ρέντναπ συνεχίζεται, καθώς οι "σπερς" πέτυχαν την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη στην φετινή Πρέμιερ Λιγκ και μάλιστα μέσα στο "Σίτι οφ Μάντσεστερ" επί της Μάντσεστερ Σίτι.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Ντάρεν Μπεντ, ο οποίος πέτυχε δύο εξαιρετικά τέρματα και οδήγησε την Τότεναμ στην 3η νίκη της στο πρωτάθλημα και μέσα στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια. Αυτά είναι φυσικά με τον Ρέντναπ στον πάγκο με τον οποίο είναι αήττητη η ομάδα.

Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με τον Ρομπίνιο στο 16', όμως στο 26' έχασε τον Φερνάντες που πήρε κόκκινη κάρτα και τρία λεπτά μετά δέχτηκε την ισοφάρισε από τον Μπεντ, με τον Άγγλο στράικερ να πετυχαίνει δεύτερο γκολ στο 64' και να ολοκληρώνει την ανατροπή.

Οι "πολίτες" έμειναν με εννέα παίκτες στο 83' με τον Νταν να αποβάλεται, ενώ με 10 παίκτες ολοκλήρωσε το ματς η Τότεναμ, αφού στο 89' έχασε τον Άσου Εκότο.

Μια από τα ίδια... ο Σανλί Τουντσάι

Όπως οι Ανελκά και Μπεντ ο Σανλί Τουντσάι πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του (Μίντλεσμπρο) και την οδήγησε σε σπουδαία νίκη με 2-1 επί της Άστον Βίλα.

Ο Τούρκος άνοιξε το σκορ στο 34', τρία λεπτά αργότερα ισοφάρισε ο Σίντγουελ και ο Σανλί στο 88' χάρισε την νίκη στην "Μπόρο" μέσα στο "Βίλα Παρκ".

Το 100ο του Μέρφι

Ο Ντάνι Μέρφι εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι στο 66' της αναμέτρησης της Φούλαμ επί της Νιούκαστλ και χάρισε την νίκη στους γηπεδούχους (2-1), με το 100ο του γκολ στην καριέρα του. Οι Λονδρέζοι είχαν προηγηθεί στο 23΄ με τον Τζόνσον και ο Αμεόμπι ισοφάρισε στο 57'.