ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Μαρούσι-Ολυμπιακός: 78-93

Μπουρούσης Παπαλουκάς

Εντυπωσιακος και συγκεντρωμένος, ο Ολυμπιακός κέρδισε στο Μαρούσι (78-93) και πιάνει "σκούπα"

Με τον Γιοτάμ Χαλπερίν να είναι ζεστός από το πρώτο δευτερόλεπτο και να φτάνει τους 23 πόντους, τον Νίκολα Βούισιτς να προσθέτει 16 και να παίζει καθοριστικό ρόλο στα δύσκολα σημεία, τον Θοδωρή Παπαλουκά να σκοράρει 15 πόντους και να διευθύνει εξαιρετικά με την πολύτιμη βοήθεια του Μίλος Τεόντοσιτς, ο Ολυμπιακός πέρασε και από το Μαρούσι και συνέχισε το αήττητο σερί του που κρατάει από το Νοέμβριο και τη μοναδική του ήττα στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό.
Το Μαρούσι, έχασε το ματς στο πρώτο ημίχρονο, όταν ο Ολυμπιακός έκανε ό,τι ήθελε στην επίθεση, την ώρα που η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου εκτός από την κακή άμυνα που έπαιζε, επιθετικά στηρίχθηκε μόνο στους Κώστα Χαραλαμπίδη και Γιώργο Διαμαντόπουλο. Όταν στο δεύτερο μέρος, ο Κώστας Καϊμακόγλου και ο Στίβενσον ανέβασαν στροφές, το Μαρούσι ζόρισε καπως τους ερυθρόλευκους, αλλά η ανωτερότητα της ομάδας του Παναγιώτη Γιαννάκη ήταν εμφανής σε όλα τα επίπεδα.

Πλέον, οι δύο ομάδες θα συναντηθούν και πάλι την Κυριακή στο ΣΕΦ, όπου ο Ολυμπιακός θα διεκδικήσει το 3-0 στη σειρά και την πρόκριση στους τελικούς των πλέι οφ. Τα δύο πρώτα παιχνίδια μας οδηγούν στο συμπέρασμα, ότι οι ερυθρόλευκοι είναι θεωρητικά απίθανο να μην πετύχουν το sweep στους ημιτελικούς. Θα δούμε, αν έχουμε δίκιο στο παρκέ.

Αν και το -εν πολλοίς σωστό- κλισέ λέει ότι τα παιχνίδια τα κερδίζεις πρώτα με την άμυνα, ο Ολυμπιακός πήγε στο κλειστό του Αγίου Θωμά για να κάνει το 2-0 στη σειρά με όπλο την επίθεση, τη δημιουργικότητα, το γρήγορο τέμπο και την ομαδικότητα, αλλά και την ευστοχία των κοντών του, που αποδείχθηκαν πολλαπλές πληγές πάνω στην άμυνα του Αμαρουσίου.

Αρχικά, το ρόλο του εκτλεστή για τον Ολυμπιακό πήρε ο Γιοτάμ Χαλπερίν και με 10 από τους 12 πρώτους πόντους της ομάδας του, ξεχώριζε εύκολα από τον επόμενο διακριθέντα. Ο οποίος, όμως, δεν άργησε να φανεί. Ο Μίλος Τεόντοσιτς, οργάνωσε εξαιρετικά τους συμπαίκτες του, έφτασε και αυτός τους 12 πόντους στην πρώτη περίοδο και παρά τις προσπάθειες του Μπίλι Κις και του Κώστα Χαραλμπίδη, το Μαρούσι δεν μπορούσε να ακολουθήσει τα... κέφια που είχε ο Ολυμπιακός.

Η εκτόξευση της διαφοράς με ερυθρόλευκο θέαμα

Το 21-32 με το οποίο έληξε η πρώτη περιόδος καταμαρτυρούσε την επιθετική ανωτερότητα της ομάδας του Παναγιώτη Γιαννάκη (ο οποίος έκανε διαρκώς αλλαγές για να κρατήσει το ρυθμό και τις αντοχές του Ολυμπιακού σε υψηλά επίπεδα), ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο... η φόρα των ερυθρολεύκων μεγάλωσε ακόμη περισσότερο.

Με τον Θοδωρή Παπαλουκά να πετυχαίνει 9 πόντους και να δίνει 2 ασίστ μέσα σε 7 λεπτά, ο Ολυμπιακός ανέβηκε άλλο ένα επίπεδο και ο Σούλης Μαρκόπουλος έβλεπε την ομάδα του να χάνει την επαφή με το σκορ και την ισοφάριση της σειράς, αφού το σκορ έγινε 25-43.

Το Μαρούσι βρήκε... λύση

Όμως, στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, τα πράγματα άλλαξαν. Το Μαρούσι έπαιξε καλύτερη -για πρώτη φορά στον αγώνα- άμυνα, έκλεισε τους διαρκώς ανοιχτούς διαδρόμους προς το καλάθι του, έτρεξε στον αιφνιδιασμό και βρήκε στο πρόσωπο του Γιώργου Διαμαντόπουλου έναν ακόμη παίκτη για να συνεισφέρει στην επίθεση.

Την ίδια ώρα, ο Ολυμπιακός έδειχνε να κολλάει. Κάποιες βιαστικές επιλογές, οδήγησαν σε συνεχόμενα άστοχα σουτ και η διαφορά έπεσε στους 4 πόντους (45-49!) με τρίποντο του Διαμαντόπουλου. Ο Νίκολα Βούισιτς κράτησε όρθιο τον Ολυμπιακό με 6 συνεχόμενους πόντους και το ημίχρονο έληξε με σκορ 47-52. Το μπάσκετ, είχε κερδίσει. Το θέμα, ήταν, ποιος θα κέρδιζε στο τέλος του ματς...

Ντέρμπι με διαφορά ασφαλείας

Το Μαρούσι, μετά την αντεπίθεσή του στο δεύτερο δεκάλεπτο, πίστεψε περισσότερο στις δυνατότητές του και συνεχίσε να κοντράρει τον Ολυμπιακό. Μάλιστα, οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου εκμεταλλεύτηκαν την κλειστή άμυνα που έπαιζαν οι ερυθρόλευκοι στην αρχή της τρίτης περιόδου και με τέσσερα εύστοχα τρίποντα σε πέντε προσπάθειες, έριξαν τη διαφορά στους 4 πόντους (59-63).

Ο Ολυμπιακός έψαχνε τρόπο να αντιδράσει και το αντιαθλητικό φάουλ που έκανε ο Στίβενσον στον Χαλπερίν έδωσε στην ομάδα του Γιαννάκη το δικαίωμα να ανεβάσει τη διαφορά στους 8 πόντους και να κλείσει το δεκάλεπτο προηγούμενος με 62-71. Πρωταγωνιστής από τους ερυθρόλευκους σε αυτό το δεκάλεπτο ήταν ο Βούισιτς, την ώρα που το Μαρούσι έπασχε μέσα στη ρακέτα, αφού η φροντ λάιν του ήταν εκτός ρυθμού και οι περιφερειακοί από μόνοι τους δεν έφταναν.

Ο Ολυμπιακός παρέμεινε προσηλωμένος...

Στην τελευταία περίοδο το Μαρούσι επιχείρησε να παίξει πιο γρήγορα για να προλάβει και το χρόνο, αλλά ο Ολυμπιακός έδειχνε συγκεντρωμένος και αποφασισμένος να μην αφήσει τον έλεγχο των πραγμάτων από τα χέρια του. Ακόμη και στο σημείο όπου οι γηπεδούχοι μείωσαν από τους 12 πόντους (η διαφορά ανέβηκε με τρίποντο του Χαλπερίν) στους 6, ο Ολυμπιακός γύρισε σωστά την μπάλα, την πέρασε κοντά στο καλάθι, όπου ήταν ανίκητος σε όλη τη διάρκεια του ματς και πότε με τον Έρτσεγκ, πότε με τον Βούισιτς, πότε ακόμη και με... κοντό παίκτη, έπαιρνε πόντους και έκανε βήματα προς τη νίκη.

Με τη διαφορά να βρίσκεται στα επίπεδα των δέκα πόντων, τα τελευταία τρία λεπτά έγιναν... διαδικαστικά, καθώς το Μαρούσι φάνηκε να δέχεται τη μοίρα του και την επερχόμενη ήττα. Ο Ολυμπιακός διατήρησε την απόστασή του, έμεινε σοβαρός μέχρι και το τελευταίο λεπτό και επικράτησε με 93-78 και πλέον περιμένει το Μαρούσι στο ΣΕΦ για να "σκουπίσει" τη σειρά και να πάει στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 21-32, 47-52, 62-71, 78-93

Μαρούσι (Σούλης Μαρκόπουλος): Στίβενσον 14 (4), Κις 10 (2), Χαραλαμπίδης 8, Διαμαντόπουλος 9 (2), Κουμπούρας 6, Στεφανίδης 1, Μαυροειδής 7, Μαυροκεφαλίδης 5, Καλάθης, Γλυνιαδάκης 5, Καϊμακόγλου 13 (2), Χαφ .

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 15 (1), Πελεκάνος 3 (1), Βούισιτς 16, Μιλόσεβιτς, Μπουρούσης 4, Χαλπερίν 23 (2), Γκριρ 7, Σχορτσανίτης, Πρίντεζης 5 (1), Έρτσεγκ 5, Τεόντοσιτς 12 (1), Βουγιούκας 3 (1)

Για τα αναλυτικά στατιστικά του Αμαρουσίου πατήστε εδώ και για του Ολυμπιακού εδώ .

ΓΙΑΝΝΑΚΗΣ: "ΝΟΜΙΖΩ, ΟΤΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΙΞΑΜΕ ΚΑΛΑ..."

Μετά το τέλος του ματς, ο Παναγιώτης Γιαννάκης τόνισε στη συνέντευξη Τύπου: " Ξέραμε και περιμέναμε ότι το παιχνίδι θα ήταν διαφορετικό από το πρώτο στο ΣΕΦ. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν συγκεντρωμένοι για μεγάλο χρονικό διάστημα, αλλά ήταν λογικό πως το Μαρούσι θα αντιδρούσαμε και όταν του δώσαμε την ευκαιρία, το έκανε. Όμως, στο δεύτερο μέρος μπήκαμε πιο συγκεντρωμένοι και παίξαμε καλύτερα στην άμυνα. Νομίζω, ότι σήμερα κάναμε ένα καλό παιχνίδι και κερδίσαμε δίκαια".

Για τις απουσίες του Παναγιώτη Βασιλόπουλου και του Τζος Τσίλντρες και τα κενά που αφήνουν στη θέση "3", ο προπονητής του Ολυμπιακού, σχολίασε: " Από την αρχή της χρονιάς κάνουμε μια προσπάθεια για να διαχειριστούμε πνευματικά και σωματικά τους εαυτούς μας. Έχουμε μάθει να παίζουμε μπάσκετ σε υψηλό επίπεδο και να μην μας επηρεάζουν τα προβλήματα. Ελπίζω, ότι τα παιδιά θα γυρίσουν και θα μας βοηθήσουν, αλλά εμείς έχουμε στόχο να συνεχίσουμε να παίζουμε καλά, ακόμη και έτσι".

Σε ερώτηση για το πιο γρήγορο τέμπο που παρουσιάζει ο Ολυμπιακός στην ημιτελική σειρά με το Μαρούσι και την υψηλή παραγωγικότητα, είπε: " Γρήγορα παίζεις όταν κινείς την μπάλα με ταχύτητα και δεν κάνεις λάθη. Όμως, άλλο το γρήγορο και άλλο το βιαστικό, όπου με μια-δυο πάσας προσπαθείς να βάλεις καλάθι. Όταν, πάντως, βελτιώνεσαι πνευματικά και παίζεις συγκεντρωμένος, μπορείς να παίξεις γρήγορα".

Τεόντοσιτς: "Αν έχουμε στόχους, έτσι και στους τελικούς"

Από την πλευρά των παικτών του Ολυμπιακού, μίλησε ο Μίλος Τεόντοσιτς: " Ήμασταν συγκεντρωμένοι και περιμέναμε ένα διαφορετικό παιχνίδι. Όταν πήραμε διαφορά 20 πόντων, κάναμε λάθη και δώσαμε στο Μαρούσι το δικαίωμα να πλησιάσει. Όμως, στο δεύτερο ημίχρονο κάναμε αυτά που έπρεπε και παίξαμε καλή άμυνα και αν θέλουμε να κάνουμε κάτι στους τελικούς, πρέπει να δείξουμε την ίδια εικόνα και συγκέντρωση".

ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΣ: "ΓΙΑ ΝΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ"

Ο Σούλης Μαρκόπουλος παραδέχθηκε την ανωτερότητα του Ολυμπιακού: " Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος και πήρε μια δίκαιη νίκη. Κάναμε καλύτερη προετοιμασία για το δεύτερο ματς, αλλά στο τέλος κάναμε πάλι τα ίδια λάθη στην άμυνα. Η προσπάθεια που κάναμε ήταν καλή, αλλά όχι αρκετή. Μπορούσαμε να πλησιάσουμε και πιο κοντά στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά το γκολ-φάουλ του Έρτσεγκ έδωσε άλλο αέρα στον Ολυμπιακό, που είναι μια ομάδα η οποία παίζει πολύ καλά και για να την κερδίσεις πρέπει να είσαι σε εξαιρετική μέρα".

Ο Φάνης Κουμπούρας τόνισε: " Όλα κρίθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου η κακή άμυνά μας έδωσε στον Ολυμπιακό το δικαίωμα να σκοράρει πολύ εύκολα και να πάρει μια διαφορά. Στη συνέχεια κυνηγούσαμε διαρκώς το σκορ και η προσπάθεια που κάναμε δεν ήταν αρκετή, για να κερδίσουμε μια ομάδα όπως ο Ολυμπιακός".

Τιμήθηκε ο Μιλισάβλιεβιτς

Στο κλειστό του Αγίου Θωμά βρέθηκε ο πρώην παίκτης του Αμαρουσίου, Μπράνκο Μιλισάβλιεβιτς, ο οποίος πέρυσι κόντεψε να αποκλείσει τον Ολυμπιακό από τους τελικούς μέσα στο ΣΕΦ, με εκείνο το σουτ που μπήκε και βγήκε. Λίγο πριν το τζάμπολ του αγώνα, ο Διευθύνων Σύμβουλος της ΚΑΕ Μαρούσι, Παναγιώτης Αλεξανδρής, έδωσε μια ανθοδέσμη στον Μιλισάβλιεβιτς για την προσφορά του στην ομάδα.