Εργοτέλης-Ολυμπιακός 1-0

ÅÑÃÏÔÅËÇÓ - ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ<br>
ERGOTELIS - OLYMPIAKOS
Κουτσιανικούλης NIKOS CHALKIOPOULOS ATHENS HELLAS / [email protected] (+30.6977.806.685)

Ένα γκολ του Κουτσιανικούλη (22') υποχρέωσε τον Ολυμπιακό στην δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα

Oι ερυθρόλευκοι παρά τις πολλές αλλαγές στην σύνθεσή τους και τις "αλχημείες" του Ερνέστο Βαλβέρδε ήταν κυρίαρχοι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, δημιούργησαν αρκετές φάσεις όμως τις πέταξαν όλες στα σκουπίδια.
Αντίθετα, ο Εργοτέλης και συγκεκριμένα ο Κουτσιανικούλης εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία και το λάθος του Νικοπολίδη στο 22ο λεπτό και πέτυχε ένα χρυσό γκολ που έδωσε νίκη-σωτηρίας στους παίκτες του Νίκου Καραγεωργίου.

Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα του Ολυμπιακού στο ελληνικό πρωτάθλημα και πλέον η διαφορά από ΠΑΟΚ και ΠΑΟ μειώθηκε στους 11 βαθμούς.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Πόζα, Κορδονούρης, Γελαδάρης, Ορφανός, Κουτσιανικούλης (67' Πλάσενγκερ), Ρομάνο (72' Ογκουνσότο), Μπούντιμιρ (88'), Γιαλούσης, Τζούνιορ, Μπέτο, Χίμπλινγκερ.

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Πάντος, Α.Παπαδόπουλος, Ζεβλάκοβ, Ντομί (46' Ντάρμπισιρ), Ντουντού, Μενδρινός (60' Πατσατζόγλου), Τζόρτζεβιτς (76' Μήτρογλου), Όσκαρ, Λεονάρντο, Ντιόγκο.
Με μια ματιά
Η μάχη των πάγκων

Ο Νίκος Καραγεωργίου παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-4-2. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Πόζα, κεντρικό αμυντικό δίδυμο ήταν οι Χίμπλινγκερ και Κορδονούρης, δεξί μπακ ο Γιαλούσης, αριστερά ο Γελαδάρης, στα χαφ ήταν οι Τζούνιορ και Μπέτο, δεξί χαφ ήταν ο Ρομάνο, αριστερά ο Κουτσιανικούλης, ο Ορφανός σε ελεύθερο ρόλο, ενώ μοναδικός προωθημένος ήταν ο Μπουντιμίρ.

Από την άλλη πλευρά δεν έλειψαν οι εκπλήξεις από τον "απρόβλεπτο" Βαλβέρδε που μάλιστα μετά τους Γκαλέτι και Λέτο αντιμετώπισε άλλο ένα πρόβλημα με τον Μπελούτσι. Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός ένιωσε ενοχλήσεις στο ζέσταμα και την θέση του πήρε την τελευταία στιγμή ο Τζόρτζεβιτς. Την ερυθρόλευκη εστία υπερασπίστηκε ο Νικοπολίδης, κεντρικό αμυντικό δίδυμο ήταν οι Aβραάμ Παπαδόπουλος και Ζεβλάκοβ, στο δεξί άκρο της άμυνας ήταν ο Πάντος, αριστερά ο Ντομί, αμυντικό χαφ ήταν ο Ντουντού μαζί με τον Μενδρινό που προτιμήθηκε αντί του Πατσατζόγλου, δεξιά την θέση του τραυματία Γκαλέτι πήρε ο Τζόρτζεβιτς, αριστερά ήταν ο Λεονάρντο, στην κορυφή της επίθεσης ο Ντιόγκο, ενώ λίγο πιο πίσω ήταν ο Όσκαρ.

Ερυθρόλευκες ευκαιρίες...

Η ακατάπαυστη βροχή όχι μόνο εμπόδισε τους φιλάθλους του Εργοτέλη να δώσουν δυναμικό παρών στο Παγκρήτιο αλλα έκανε και δυσκολότερο το έργο των ποδοσφαιριστών. Πέρασαν αρκετά λεπτά για να βρουν οι παίκτες των δύο ομάδων τα πατήματά τους στο γήπεδο και οι ερυθρόλευκοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά.

Οι Πειραιώτες ανέβαζαν συνεχώς στροφές και έχασαν την πρώτη καλή ευκαιρία στο 12ο λεπτό με τον Πάντο να εκμεταλλεύεται το λάθος των αμυντικών του Εργοτέλη όμως το σουτ του εξουδετέρωσε ο Πόσα.

Οι παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε απειλούσαν κυρίως από τα αριστερά με τον Λεονάρντο να δημιουργεί αρκετά "ρήγματα" στην άμυνα των Κρητικών. Ο Βραζιλιάνος έκανε μια εκπληκτική κούρσα στο 15' έβγαλε παράλληλη πάσα για τον Ντιόγκο όμως η προβολή του επιθετικού των ερυθρολεύκων κατέληξε άουτ.

... κιτρινόμαυρο γκολ!

Κι αν οι νταμπλούχοι Ελλάδας δεν μετέτρεψαν σε γκολ τις ευκαιρίες που δημιούργησαν, ο Εργοτέλης και συγκεκριμένα ο Κουτσιανικούλης παρέδωσε μαθήμα αποτελεσματικότητας. Ο νεαρός άσος των γηπεδούχων δέχθηκε μακρινή μπαλιά του Τζούνιορ, απέφυγε εξαιρετικά τον Παπαδόπουλο και βλέποντας εκτός θέσης τον Νικοπολίδη με πλασέ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του στο 22ο λεπτό.

Ο έμπειρος πορτιέρο των Πειραιωτών δεν ήταν σε καλή ημέρα και λίγο έλειψε να δεχθεί και δεύτερο γκολ στο 23' όταν ο Τζούνιορ τον είδε μακριά από την εστία του, έκανε ένα μακρινό σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε πάνω από τα ερυθρόλευκα δοκάρια.

Οι φιλοξενούμενοι δεν άργησαν να αντιδράσουν μετά το γκολ του Κουτσιανικούλη, όμως η κατοχή της μπάλας δεν σου δίνει ούτε γκολ, ούτε νίκες. Ο Εργοτέλης αρκέστηκε σε παθητικό ρόλο, έδωσε ιδιαίτερη προσοχή στα μετόπισθεν ακολουθώντας πιστά ένα πλάνο που δεν είχε μέσα την λέξη "επίθεση" αλλά... "αντεπίθεση"!

Οι Πειραιώτες προσπαθούσαν να βρουν ρυθμό και δημιούργησαν κάποιες προϋποθέσεις για να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό. Οι κεφαλιές των Λεονάρντο (33'), Ντουντού (37') δεν ανησύχησαν τον Πόσα, όπως και το σουτ του Όσκαρ από ευνοϊκή θέση που κατέληξε άουτ και το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους με προβάδισμα ενός γκολ.

Υπεροχή ναι, ουσία όχι!

Στο δεύτερο μέρος ο Βάσκος προπονητής των ερυθρολεύκων βλέποντας το επιθετικό πρόβλημα της ομάδας του, πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Ντάρμπισιρ στην θέση του Ντομί. Ο Άγγλος επιθετικός ήταν παρτενέρ του Ντιόγκο, ο Λεονάρντο γύρισε στα μπακ ενώ ο Όσκαρ πέρασε στο δεξί άκρο της μεσαίας γραμμής.

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας παρουσιάστηκαν μεταμορφωμένοι προς το καλό και έδειξαν σημάδια βελτίωσης στον επιθετικό τομέα. Ο νεοεισελθών Ντάρμπισιρ έδωσε πνοή και φρεσκάδα στην γραμμή κρούσης των Πειραιωτών που έχασαν δύο σημαντικές ευκαιρίες. Η πρώτη ήταν στο 51ο λεπτό με τον Ντουντού να αλλάζει ωραία την μπάλα με τον Ντάρμπισιρ, όμως ο Άγγλος επιθετικός δεν πρόλαβε να πλασάρει πριν τον Πόσα. Το αμέσως επόμενο λεπτό και πάλι ο 23χρονος φορ βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση, όμως το σουτ του κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Και ενώ οι Πειραιώτες ήταν κυρίαρχοι ο Κουτσιανικούλης λίγο έλειψε να κάνει για δεύτερη φορά την ζημιά στον Ολυμπιακό, όμως το σουτ του μέσα από την περιοχή σταμάτησε με σωτήριο τάκλιν ο Παπαδόπουλος.

Τα λεπτά περνούσαν υπέρ του Εργοτέλη που έπαιζε έξυπνο παιχνίδι, διατηρώντας έστω και δύσκολα το προβάδισμα. Από την άλλη οι νταμπλούχοι Ελλάδας προσπαθούσαν με κάθε τρόπο να φτάσουν στο πολυπόθητο γκολ όμως είχαν πρόβλημα στο τελείωμα των φάσεων. Τράνο παράδειγμα η φάση στο 69' όπου ο Λεονάρντο έβγαλε σέντρα ακριβείας από τα αριστερά όμως η κεφαλιά του Όσκαρ πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Πόσα.

Στο 76ο λεπτό ο Ερνέστο Βαλβέρδε έπαιξε το τελευταίο του χαρτί για τη νίκη, βάζοντας στη θέση του Τζόρτζεβιτς τον μοναδικό επιθετικό που είχε απομείνει στον πάγκο... τον Κώστα Μήτρογλου.

Η λήξη του αγώνα πλησιάζε απειλητικά για τους παίκτες του Ολυμπιακού που βγήκαν μαζικά στην επίθεση προκειμένου να φτάσουν στην ισοφάριση. Τα σουτ του Ντάρμπισιρ (82') και του Ντούντου (85') ήταν άστοχα και ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από τον Εργοτέλη.
Συνέντευξη Τύπου
Νίκος Καραγεωργίου (προπονητής Εργοτέλη): "Πήραμε μία πολύ μεγάλη νίκη απέναντι σ' έναν μεγάλο και πολύ σπουδαίο αντίπαλο. Δείξαμε πως όταν ο Εργοτέλης παίζει πολύ δυνατά και γενικά όπως πρέπει, μπορεί να αποσπά τα θετικά αποτελέσματα. Για εμάς ήταν μία πολύ σημαντική βαθμολογική ανάσα. Παρόλα αυτά δεν έχει τελειώσει ακόμα τίποτα. Έχουμε δρόμο μπροστά μας".

Ερνέστο Βαλβέρδε (προπονητής Ολυμπιακού): "Ο Εργοτέλης έχει πολύ γρήγορους παίκτες και μας δημιούργησε προβλήματα στην αμυντική μας διάταξη. Από την άλλη, δεν είναι εύκολο το να κερδίζεις μία ομάδα που παίζει μαζική άμυνα.

Πρέπει να το σκεφτώ και να δούμε τι πρέπει να γίνει. Πάντως εμείς μπορούμε να παίξουμε πιο καλά με ανοιχτές άμυνες και όχι με κλειστές. Με κλειστές άμυνες έχουμε πρόβλημα. Δεν υπάρχει κανένα θέμα με τον Λέτο. Δεν ήταν έτοιμος ν' αγωνιστεί".

Όλα τα λεφτά...
Ο Κουτσιανικούλης αποδεικνύει σε κάθε αγώνα ιδιαίτερα κόντρα σε μεγάλες ομάδες πως όταν του δοθεί η ευκαιρία "σκοτώνει". Ο "Έλληνας Μέσι" μετά τον Παναθηναϊκό "δολοφόνησε" και τον Ολυμπιακό και δεν είναι τυχαίο πως βρίσκεται στις μεταγραφικές λίστες των μεγάλων.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το μετριότατο θέαμα που είδαμε στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης. Ο Ολυμπιακός είχε την υπεροχή, ο Εργοτέλης το γκολ και όσοι το παρακολούθησαν... πονοκέφαλο!