VIDEOS

Greek Bundesliga

gekas_2007_12_9_21_50_41_b

Φάνης Γκέκας, Άγγελος Χαριστέας και Γιάνης Αμανατίδης σκόραραν το διήμερο στη Bundesliga

Η Λεβερκούζεν διατηρήθηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας και πλησίασε την πρώτη τριάδα μετά το 3-0 επί της Χάνσα. Ο Ρόλφες στο 4' άνοιξε το σκορ για τις "ασπιρίνες", ο Φρέιερ διπλασίασε τα τέρματά τους στο 55' με πέναλτι και ο Γκέκας με το όγδοο φετινό του γκολ ολοκλήρωσε τη μεγάλη νίκη στο 72' και δύο λεπτά αργότερα βγήκε από το γήπεδο, καθώς αντικαταστάθηκε από τον Μπουλίκιν.
Στη Νυρεμβέργη, ο Χαριστέας έβαλε το "λιθαράκι" του για βγει η ομάδα του για πρώτη φορά φέτος από τη ζώνη του υποβιβασμού μετά τη νίκη με 2-1 επί της Χέρτα. Ο διεθνής φορ με το τρίτο φετινό του τέρμα άνοιξε το σκορ στο 5' για τη Νυρεμβέργη, η οποία σημείωσε και δεύτερο γκολ με τον Μισίμοβιτς στο 39'. Η Χέρτα που για άλλη μια φορά φάνηκε ανεπαρκής εκτός έδρας μείωσε στο τελικό 2-1 με τον Λούστενμπεργκερ στο 65'.

Στην Φρανκφούρτη μπορεί να μην αναδείχθηκε νικητής στην αναμέτρηση της Αϊντραχτ με την Σάλκε, όμως ο αγώνας είχε ελληνικό χρώμα. Μετά απο ένα ανούσιο πρώτο ημίχρονο η Φρανκφούρτη κατάφερε να προηγηθεί με τον Τοσκί στο 49', όμως η απάντηση απο τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 77' με τον Βέστερμαν.

Οι "αετοί" δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα και στο 82' ο Αμανατίδης έκανε το 2-1 για τους γηπεδούχους, όμως ένα λεπτό πριν απο την λήξη του αγώνα ο Βέστερμαν διαμόρφωσε το τελικό 2-2. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε στο 86' ο Γκροσμέλερ.