ΑΡΗΣ

ΤσαλδΑΡΗΣ!

ΤσαλδΑΡΗΣ!
καστλ

Με τον Τσαλδάρη μεγάλο πρωταγωνιστή ο Άρης επικράτησε εκτός έδρας του Αιγάλεω με 71-88

Η ήττα του Άρη από τη Λιέτουβος Ρίτας για την Ευρωλίγκα, ήταν σχεδόν βέβαιο, ότι θα αφύπνιζε τους παίκτες του Γκόρντον Χέρμπερτ και μάλιστα αυτή η αίσθηση υπήρχε στα αποδυτήρια του Άρη μετά το ματς με τους Λιθουανούς. Είχε πληγωθεί ο εγωισμός τους και ο αγώνας με το Αιγάλεω στη δύσκολη έδρα των δυτικών προαστίων ήταν μια καλή ευκαιρία για "εξιλέωση".
Από τα πρώτα λεπτά του ματς ο Άρης έδειξε τη διάθεσή του να πάρει στα χέρια του τον έλεγχο του ρυθμού και με το 0-9 που πέτυχε, κατάφερε να... μπλοκάρει το Αιγάλεω, του οποίου ο κόσμος είχε γεμίσει το κλειστό του "Σίτι" και μάλιστα πετώντας χαρτάκια πριν από την έναρξη του ματς, καθυστέρησε το τζάμπολ για ένα τέταρτο της ώρας.

Η καλή άμυνα του Τέρελ Καστλ πάνω στον Ιμπράημ Τζάαμπερ ήταν καταλυτική για να μην έχει ρυθμό η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου στην αρχή του παιχνιδιού και να πηγαίνει σε επιθέσεις που κατέληγαν στο... σίδερο. Ωστόσο, ο προπονητής του Αιγάλεω έδωσε εντολή για καλύτερη και πιο "επιθετική" άμυνα στα πικ εντ ρολ του Άρη και αυτή η εντολή ήταν σημαντική για να μειώσει το Αιγάλεω σε 9-11. Όμως, προς το τέλος του δεκαλέπτου ο Άρης βρήκε και πάλι επιθετικές λύσεις και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 17-25.

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου το τρίποντο του Τέρι ανέβασε τη διαφορά στους 11 πόντους και το Αιγάλεω έπρεπε να αντιδράσει άμεσα. Ο Τζάαμπερ σκόραρε μέχρι εκείνο το σημείο κυρίως με βολές, καθώς οι Καλαϊτζής και Καστλ έκαναν καλή δουλειά στο μαρκάρισμα του. Όμως, ακόμη και οι βολές του Τζάαμπερ ήταν αρκετές για να μειώσει το Αιγάλεω σε 23-28 και 25-30.

Πάντως, η εικόνα του Άρη ήταν καλύτερη και όταν ο Σάββας Ηλιάδης πέτυχε πέντε μαζεμένους πόντους η διαφορά έφτασε στη μεγαλύτερη τιμή της (27-40), διαφορά με την οποία ολοκληρώθηκε και το πρώτο ημίχρονο, με τον Άρη να προηγείται με 36-49 και τον Δημήτρη Τσαλδάρη να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση με 20 πόντους και εκπληκτικά ποσοστά!

Ο Τσαλδάρης δεν πάτησε... φρένο ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο και έφτασε τα 7/8 τρίποντα, μοίρασε ασίστ και ήταν μακράν ο κορυφαίος παίκτης του αγώνα και όχι μόνο του Άρη. Το πρόβλημα του Αιγάλεω ήταν πλέον η άμυνα, αφού στην επίθεση έπαιρνε πόντους από τον Μπρέισι, αλλά και από τον Τζάαμπερ.

Όμως, στα μετόπισθεν εκτός του Τσαλδάρη, ο Χάνο Μότολα ήταν αρκετά "άνετος" μέσα στη ρακέτα του Αιγάλεω και με σωστές τοποθετήσεις και κινήσεις μακριά από την μπάλα κατάφερε να σκοράρει αρκετούς πόντους και να βοηθήσει κι αυτός την ομάδα του να προηγηθεί στο τέλος του δεκαλέπτου με 58-75.

Ο Άρης δεν είχε πρόβλημα ούτε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου το Αιγάλεω δεν μπορούσε να αντιδράσει και συνέχιζε τη χειρότερη φετινή εντός έδρας εμφάνισή του. Με συνοπτικές διαδικασίες η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε με 71-88.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 36-49, 58-75, 71-88

Αιγάλεω (Θάνασης Σκουρτόπουλος): Τζάαμπερ 32, Νικολαϊδης 3, Καλλινικίδης 2, Μαριάνοβιτς 8, Πάτερσον 4, Μάρας 6, Μαγκουνής 4, Μπρέισι 12, Χόχλερ.

Άρης (Γκόρντον Χέρμπερτ): Καστλ 6, Ράιτ 7, Τσαλδάρης 28, Μότολα 11, Μάσεϊ 13, Καλαϊτζής, Τέρι 5, Αγαδάκος 6, Μπόισα 6, Ηλιάδης 6, Παντελιάδης, Καραδολάμης.

Μετά το τέλος του ματς, ο Γκόρντον Χέρμπερτ τόνισε: "Είχαμε πρόβλημα στην αντιμετώπιση του Τζάαμπερ, αλλά κατάφεραμε να περιορίσουμε τον Πάτερσον και τον Νικολαϊδη. Παίξαμε καλά και ομαδικά, ενώ ήμασταν καλοί και στην άμυνα, με αποτέλεσμα να πάρουμε μια πολύ σημαντική νίκη".

Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος δήλωσε: "Συγχαρητήρια στον Άρη. Εμείς παρά την καλή προετοιμασία που κάναμε, δεν καταφέραμε να ανταποκριθούμε. Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι ότι δεν παίζουμε καλά και όχι ότι χάνουμε. Πρέπει να δουλέψουμε ακόμη περισσότερο, δεν έχουμε άλλη επιλογή. Έχουμε δρόμο μπροστά μας για να παραμείνουμε στην κατηγορία".

Ο Σπύρος Μαγκουνής τόνισε: "Ο Άρης είναι μια καλή και δυνατή ομάδα και εμείς δεν κατάφεραμε να την αντιμετωπίσουμε, ούτε καν να την απειλήσουμε".

Τέλος, ο Σάββας Ηλιάδης είπε: "Θέλαμε τη νίκη και μπήκαμε δυνατά στο παιχνίδι και καταφέραμε να πετύχουμε το στόχο μας".