ΣΤΙΒΟΣ

Πιτκαμακάκι ο πρώτος!

Πιτκαμάκι

Ο Φινλανδός ακοντιστής Τέρο Πιτκαμάκι αναδείχθηκε κορυφαίος αθλητής της Ευρώπης.

Ο Φινλανδός ακοντιστής αναδείχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής στην Οζάκα και έγινε ο πρώτος εκπρόσωπος της χώρας (με παράδοση στον ακοντισμό) που κατακτάει αυτή τη διάκριση.
Φέτος ήταν σχεδόν ανίκητος! Κέρδισε 14 από τους 16 αγώνες που συμμετείχε, ανάμεσα τους τέσσερα μίτινγκ της σειράς Golden League και τον τελικό της Στουτγκάρδης.

Το 2005 ήταν η πρώτη σπουδαία χρονιά του. Τότε έστειλε για πρώτη φορά το ακόντιο στα 90 και πλέον μέτρα. Στο βάθρο όμως στο Παγκόσμιο του Ελσίνκι δεν κατάφερε να ανέβει.

Τον περασμένο Ιούλιο συζητήθηκε έντονα το όνομα του, όταν το ακόντιο του "καρφώθηκε" στα πλευρά του Γάλλου άλτη του μήκους Σαλίμ Σντιρί στο Golden League της Ρώμης. Ο Γάλλος δεν κινδύνευσε, το βίντεο όμως έκανε τον γύρο του κόσμου.

Στη δεύτερη θέση της ψηφοφορίας κατετάγη ο Τσέχος δεκαθλητής Ρόμαν Σέμπρλε και τρίτος ο Εσθονός δισκοβόλος Γκερντ Κάντερ. Ο μοναδικός Ελληνας υποψήφιος, ο Τάσος Γκούσης, κατέλαβε την 22η θέση. Ο αθλητής του Ολυμπιακού συμμετείχε στον τελικό των 200μ. Κανείς άλλος Ευρωπαίος δεν το κατάφερε αυτό.