EURO

Σε τροχιά πρόκρισης η Αγγλία

Σκωτία, Μπόιντ

Η Αγγλία νίκησε 3-0 το Ισραήλ και παρέμεινε στο "κόλπο" της πρόκρισης στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2008

1oς ΟΜΙΛΟΣ

Η Σερβία παραχώρησε λευκή ισοπαλία στην Φινλανδία και πλέον το έργο της για πρόκριση στα τελικά του Ευρωπαϊκού απομακρύνθηκε αισθητά. Σε ένα πολύ σκληρό παιχνίδι, η Σερβία μπήκε δυνατά και πίεσε τους Σκανδιναβούς, χάνοντας κάποιες καλές ευκαιρίες με τον Στάνκοβιτς, τον Λάζοβιτς, τον Γιάνκοβιτς και τον Κράσιτς οι οποίοι βρήκαν μπροστά τους ένα τείχος που ακούει στο όνομα Γιασκελάινεν.

Από την άλλη οι Φινλανδοί βολεύονταν και με την ισοπαλία. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Χαβιέ Κλεμέντε πέρασε και τον Ζίγκιτς στον αγωνιστικό χώρο, αλλά ο Γιασκελάινεν ήταν απλά ανίκητος σε ένα παιχνίδι-μονόλογο για τους Σέρβους που έμεινε στο 0-0. Οι Βαλκάνιοι έμειναν στην τέταρτη θέση με 15 βαθμούς, ενώ οι Φινλανδοί στη δεύτερη με 18, με το παιχνίδι της χρονιάς για αυτούς να έρχεται την προσεχή Τετάρτη κόντρα στην Πλωνία στο Ελσίνκι.

Σερβία-Φινλανδία 0-0

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Η Ιταλία μπορεί να ήθελε την νίκη κόντρα στην Γαλλία, όμως οι παίκτες του Ντοναντόνι δεν μπορούσαν να διασπάσουν την άμυνα των "τρικολόρ", με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να μείνουν στο 0-0. Οι Παγκόσμιοι Πρωταθλητές πίεσαν στο πρώτο ημίχρονο και θα μπορούσαν να προηγηθούν, αλλά η προσπάθεια του Ιντζάγκι (34') σταμάτησε στο δοκάρι του Λαντρό.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν τους "διαδρόμους" και άρχισαν να βγαίνουν με αξιώσεις στην επίθεση, στηριζόμενοι στις εμπνεύσεις των Ριμπερί, Ανρί και Ανελκά. Οι γηπεδούχοι απο την άλλη, περιορίστηκαν σε ρόλο κομπάρσου με αποτέλεσμα οι θεατές να δυσανασχετούν, κάτι που φάνηκε στην αντικατάσταση του Ντελ Πιέρο με τις έντονες αποδοκιμάσιες.

Η Σκωτία επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και έκαμψε την αντίσταση της Λιθουανίας, επικρατώντας με 3-1 στο "Χάμπντεν Παρκ" της Γλασκώβης. Η ομάδα του Άλεξ ΜακΛίς παρέμεινε σε τροχιά πρόκρισης, καθώς έφτασε τους 18 βαθμούς ύστερα από 8 αγώνες. Το σκορ άνοιξε ο Κρις Μπόιντ με κεφαλιά στο 31', ενώ οι Λιθουανοί, που δεν έχουν καμία ελπίδα πρόκρισης, ισοφάρισαν στο 61' χάρη στο εύστοχο κτύπημα του Τόμας Ντανιλεβίτσιους. Οι Σκωτσέζοι, όμως, ανέβασαν την απόδοσή τους και με γκολ των Στέφεν ΜακΜάνους και Τζέιμς ΜακΦάντεν πήραν την πολυπόθητη νίκη.

Παράλληλα, η Ουκρανία έχασε κάθε ελπίδα για να προλάβει τη δυάδα στο 2ο όμιλο, μετά την ισοπαλία της στη Γεωργία (1-1). Οι Ουκρανοί αγωνίστηκαν με όλα τα αστέρια τους, πήραν προβάδισμα στο σκορ με τον Σελάγεβ στο 9', αλλά οι Γεωργιανοί, που έπαιξαν με αρκετούς πιτσιρικάδες, έκαναν τη... ζημιά στο φινάλε της αναμέτρησης. Στο 89', με κεφαλιά ο Τατανασβίλι ισοφάρισε σε 1-1 για τη Γεωργία του Κλάους Τοπμέλερ.

Σκωτία-Λιθουανία 3-1 (31' Μπόιντ, 77' ΜακΜάνους, 83' ΜακΦάντεν-61' πεν. Ντανιλεβίτσιους)
Γεωργία-Ουκρανία 1-1 (89' Τατανασβίλι-9' Σελάγεβ)
Ιταλία-Γαλλία 0-0

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Η Τσεχία είχε εύκολο έργο σήμερα απέναντι στο αδύναμο Σαν Μαρίνο και επικράτησε με σκορ 0-3. Ωστόσο οι γηπεδούχοι τρόμαξαν τους Τσέχους καθώς στο πρώτο δεκάλεπτο είχαν δύο καλές στιγμές με τον Σέλβα στον οποίο ο έμπειρος Τσεχ είπε όχι. Από το σημείο αυτό η Τσεχία πήρε τα ηνία του αγώνα και άρχισε να επιτίθεται κατά κύματα, με αποτέλεσμα ο Ροζίτσκι να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Σιμοντσίνι, ο οποίος απέκρουσε το σουτ του Κούλιτς, αλλά για κακή του τύχη την έστειλε πάνω στον μεσοεπιθετικό της Άρσεναλ, ο οποίος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Το Σαν Μάρίνο στη συνέχεια αντιστεκόταν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, αλλά η αποβολή του Ντέλα Βάλε στο 64' έκανε πιο εύκολο το έργο για τους Τσέχους, που με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιανκουλόφσκι κλείδωσαν τη νίκη που τους διατηρεί στην δεύτερη θέση του ομίλου πίσω από τα πάντσερ. Το Σαν ΜΑρίνο έχασε την ευκαιρία να πετύχει το δεύτερο του γκολ στη διοργάνωση. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Κόλερ στο 93'.

H Γερμανία πέρασε από την Ουαλία πολύ εύκολα με σκορ 0-2 και πλέον βρίσκεται με το ένα πόδι στα τελικά του 2008, καθώς ούτε με θαύμα δεν χάνει αυτή την πρόκριση. Χρειάζεται τέσσερις βαθμούς στα εναπομείναντα τέσσερα ματς για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την πρόκριση της. Στο ματς που έδωσε στο νησί, ο μόνιμος σκόρερ των πάντσερ Μίροσλαβ Κλόζε σκόραρε δις.

Το 1-0 το έκανε με το καλημέρα, μόλις στο 5' όταν εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Κουράνι, πλάσαρε ψύχραιμα τον Χένεσεϊ. Το 2-0 ο επιθετικός της Μπάγερν το πέτυχε στο 60' με κεφαλιά που δεν άφηνε περιθώριο αντίδρασης στον Ουαλό γκολκίπερ. Ο Κλόζε έφτασε τα 35 γκολ για την εθνική ομάδα της Γερμανίας.

Ενα γκολ του Τσεχ στις καθυστερήσεις του αγώνα ήταν αυτό που στέρησε απο τους Ιρλανδούς τη νίκη κόντρα στην Σλοβακία και μείωσε σημαντικά τις ελπίδες τους για πρόκριση. Οι παίκτες του Στίβεν Στόουντον ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και προηγήθηκαν στο 7ο λεπτό, όταν ο Κέβιν Κιλμπέϊν έκανε σέντρα απο τ' αριστερά, ο Ρόμπι Κιν δεν μπόρεσε να την σπρώξει στα δίχτυα, όμως ο Στίβεν Αϊρλαντ μάζεψε την μπάλα και νίκησε τον Σενέτσκι (1-0).

Στο 37' οι γηπεδούχοι έφθασαν στην ισοφάριση. Ο Σάπαρα εκτέλεσε κόρνερ, ο Ντούριτσα μπήκε στην πορεία της μπάλας και τροφοδότησε τον Κλίμπλ στο πίσω δοκάρι που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (1-1). Οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και στο 57' πήραν εκ νέου το προβάδισμα, με το εξαιρετικό γκολ του Κέβιν Ντόϊλ. Ο παίκτης της Ρέντινγκ έκανε διαγώνια κίνηση απο τα δεξιά και με αριστερό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων (1-2). Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Τσεχ, που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (2-2).

Σαν Μαρίνο-Τσεχία 0-2 (33' Ροζίτσκι, 75' Γιανκουλόφσκι, 93' Κόλερ)
Ουαλία-Γερμανία 0-2 (5', 60' Κλόζε)
Σλοβακία-Ιρλανδία 2-2 (37' Κλιμπλ, 91' Τσεχ - 7' Αϊρλαντ, 57' Ντόϊλ)

5ος ΟΜΙΛΟΣ

Ο Στιβ ΜακΛάρεν και οι παίκτες της Εθνικής Αγγλίας ήξεραν οτι απέναντι στο Ισραήλ δεν έχουν περιθώρια γι' απώλειες και έπρεπε να φθάσουν στη νίκη για να παραμείνουν στο "κόλπο" της πρόκρισης. Παρά τις απουσίες λοιπόν, τα "λιοντάρια" φρόντισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα απο τα πρώτα λεπτά και να φθάσουν σε μια άνετη νίκη. Στο 20' ο Τζό Κόουλ άλλαξε το παιχνίδι απο τ' αριστερά στα δεξιά, όπου ο Σον Ράϊτ-Φίλιπς βγήκε στην πλάτη της άμυνας και με δεξί σουτ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους (1-0).

Στο 49', ο Γκάρεθ Μπάρι τροφοδότησε τον Μάϊκλ Όουεν στην κορυφή της περιοχής και εκείνος με εξαιρετικό γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αβάτ, που προσπάθησε να την σταματήσει αλλά ήταν αδύνατο. Αυτό ήταν το 38ο γκολ του επιθετικού της Νιουκάσλ με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα. Στο 66', ο Μπάρι εκτέλεσε κόρνερ και ο Μίκα Ρίτσαρντς με κεφαλιά διαμόρφωσε το 3-0, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα.

Η Ρωσία εκμεταλλεύτηκε τον παράγοντα έδρα, νίκησε τα Σκόπια του Σρέτσκο Κάτανετς με 3-0 και διατήρησε τις ελπίδες της για πρόκριση. Η ομάδα του Γκούους Χίντινκ προηγήθηκε στο 8' με τον Βασίλι Μπερεζούτσκι, όμως στο 70' οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του τερματοφύλακα Γκαμπούλοβ με απευθείας κόκκινη κάρτα. Πάντως, η Ρωσία δεν δυσκολεύτηκε να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 3-0, με τα τέρματα των Αντρέι Αρσάβιν (84') και Αλεξάντρ Κερζάκοβ (88').

Tέλος οι εντυπωσιακοί Κροάτες κράτησαν για μια ακόμα αγωνιστική την πρώτη θέση, ξεπερνώντας και το εμπόδιο της Εσθονίας με σκορ 2-0. Μόλις στο έκτο λεπτό ο Σρνα έχασε πέναλτι, αφού ο Αλάς τον νίκησε. Ωστόσο η Κροατία δεν έχασε την ψυχραιμία της και με ένα αριστερό σουτ του Εντουάρντο ντα Σίλβα άνοιξαν το σκορ στο 39'.

Ο ίδιος παίκτης έδιωξε κάθε υποψία άγχους στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, όταν ξανά με αριστερό δυνατό σουτ νίκησε για δεύτερη φορά τον Αλάς δίνοντας τέλος στο ματς. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Μπίλιτς έκανε συντήρηση δυνάμεων και το τελικό σφύριγμα του Ελβετού Λαπερίέρ τη βρήκε μόνη πρώτη στη βαθμολογία του πέμπτου ομίλου.

Ρωσία-Σκόπια 3-0 (8' Β. Μπερεζούτσκι, 84' Αρσάβιν, 88' Κερζάκοβ)
Αγγλία-Ισραήλ 3-0 (20' Ράϊτ-Φίλιπς, 49' Όουεν, 66' Ρίτσαρντς)
Κροατία-Εσθονία 2-0 (39', 45' Εντουάρντο ντα Σίλβα)

6ος ΟΜΙΛΟΣ

Η Βόρειος Ιρλανδία "αυτοκτόνησε" στην Ρίγα, καθώς ηττήθηκε απο την Λετονία και έχασε την ευκαιρία να βρεθεί στην κορυφή του ομίλου. Οι παίκτες του Νάϊτζελ Γουόρθινγκτον δεν κατάφεραν να προηγηθούν στο πρώτο ημίχρονο, καθώς δημιούργησαν μόλις μια ευκαιρία με τον Γκιλέσπι (26').

Σαν να μην έφτανε αυτό στο 56ο λεπτό ήρθε η καταστροφή, όταν ο Μπλεϊντέλις έκανε μια επικίνδυνη σέντρα απο τα δεξιά, ο Μπέϊρντ προσπάθησε ν' απομακρύνει όμως το μόνο π ου κατάφεραν ήταν να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του (1-0). Στα λεπτά που απέμεναν οι Χίλι, Γκιλέσπι και Έβανς προσπάθησαν ν' αντιστρέψουν την κατάσταση, όμως δεν τα κατάφεραν, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να γνωρίσουν την ήττα.

Στο ντέρμπι της Σκανδιναβίας, Σουηδία και Δανία έμειναν ισόπαλες χωρίς τέρματα. Οι δυο ομάδες είχαν κατά διαστήματα την υπεροχή, όμως καμία δεν μπόρεσε να φθάσει στο γκολ. Οι γηπεδούχοι είχαν τέσσερις ευκαιρίες σε 9 λεπτά (Βίλχεμσον 25', Ελμάντερ 29', 34', Σβένσον 30'), ενώ στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που βγήκαν στην επίθεση (Άγκερ 37', Γένσεν 39' και Ρόμενταλ 40'). Στο δεύτερο ημίχρονο έπεσε ο ρυθμός του αγώνα, με τις δυο ομάδες να προσέχουν κυρίως την άμυνα τους, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα το 0-0 να μείνει μέχρι το τέλος.

Λετονία-Β. Ιρλανδία 1-0 (56' αυτ. Μπέϊρντ)
Σουηδία-Δανία 0-0

7ος ΟΜΙΛΟΣ

Η Ρουμανία στα "χαρτιά" είχε μια πονηρή αναμέτρηση στην έδρα της Λευκορωσίας, όμως ο Άντριαν Μούτου δεν είχε όρεξη γι' αστεία και οδήγησε την εθνική του ομάδα σε μια άνετη νίκη με 3-1, διατηρώντας το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας του στην κορυφή του ομίλου.

Ο επιθετικός της Φιορεντίνα έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του στο 16ο λεπτό, όμως τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ρομασένκο ισοφάρισε για τους γηπεδούχους. Ο Ντίκα τρία λεπτά πριν απο την λήξη του πρώτου ημιχρόνου έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, για να έρθει στο 77' ο Μούτου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι να διαμορφώσει το τελικό 3-1.

Νίκη χωρίς αντίκρισμα (αφού έχει ήδη αποκλειστεί) πέτυχε η Σλοβενία, που επικράτησε εύκολα του Λουξεμβούργου με 3-0 εκτός έδρας. Δύο γκολ σημείωσε ο Κλέμεν Λάβριτς και ένα ο Μιλιβόγιε Νοβάκοβιτς. Οι γηπεδούχοι παρέμειναν χωρίς βαθμό στον 7ο προκριματικό όμιλο.

H Ολλανδία έδινε έναν αγώνα με μεγάλη σημασία κόντρα στην Βουλγαρία, καθώς ήταν κάτω από τους Βαλκάνιους στη βαθμολόγία, αλλά με ένα παιχνίδι λιγότερο. Με ηγέτη τον αφιονισμένο τον τελυταίο καιρό Σνάιντερ κατάφερε και πήρε την πολύτιμη νίκη με σκορ 2-0, περνώντας στη βαθμολογία την αντίπαλο της, βάζοντας πλέον πλώρη για τα γήπεδα της Αυστρίας και της Ελβετίας.

Στο 23' ο άσος της Ρεάλ Μαδρίτης κέρισε το φάουλ, έστησε τη μπάλα και αυτό που έκανε για τη "βασίλισσα" κόντρα στη Βιγιαρεάλ το Σάββατο, το έκανε και με τους "οράνιε" στο ματς με τη Βουλγαρία στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα. Το δεύτερο γκολ της Ολλανδίας πέτυχε στο 58' άλλος ένας παίκτης της Ρεάλ, ο Ρουντ Φαν Νίστελροϊ μετά από σέντρα του Μπάμπελ. Οι Ολλανδοί περιμένουν τη Ρουμανία την Τετάρτη για να κονταροχτυπηθούν για την πρωτιά.

Λουξεμβούργο-Σλοβενία 0-3 (7', 47' Λάβριτς, 37' Νοβάκοβιτς)
Λευκορωσία-Ρουμανία 1-3 (20' Ρομασένκο - 16', 77' πεν. Μούτου, 42' Ντίκα)
Ολλανδία-Βουλγαρία 2-0 (23' Σνάιντερ, 58' Φαν Νίστελροϊ)