EURO

Νίκες για Κροατία, Ελβετία και Ολλανδία

Ελβετια πανηγυρικο

Ελβετία και Κροατία νίκησαν σε φιλικά προετοιμασίας ενόψει της τελικής φάσης του Euro 2008

Oι οικοδεσπότες του Euro, Ελβετοί, αντιμετώπισαν σε φιλικό αγώνα την Σλοβακία, την οποία και νίκησαν με 2-0. Και τα δύο γκολ σημειώθηκαν στις αρχές του β' ημιχρόνου. Στο 53' άνοιξε το σκορ ο Μπεχραμί, ενώ στο 61' ο Φρέι διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Οι Ελβετοί θα βρίσκονται στον ίδιο όμιλο με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στην προκριματική φάση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος του 2010. Η Κροατία απο την άλλη, αντιμετώπισε την Μολδαβία, την οποία και κέρδισε με το φτωχό 1-0. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Νίκο Κόβατς στο 31'. Στο β' ημίχρονο οι δύο προπονητές πραγματοποίησαν πολλές αλλαγές, με αποτέλεσμα καμία από τις δύο ομάδες να μην έχει ικανοποιητική απόδοση. Όπως η Ελβετία, έτσι και η Μολδαβία είναι αντίπαλος της Εθνικής στην προκριματική φάση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος του 2010.

Στο Ρότερνταμ η Ολλανδία νίκησε 3-0 την Ουκρανία χωρίς ν' αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα. Στο 24' ο Κάιτ άνοιξε το σκορ για τους "οράνιε", ενώ στο 38' ο Χούντελααρ διπλασίασε τα τέρματα της Ολλανδίας για να έρθει στο 64' ο Μπάμπελ να διαμορφώσει το τελικό 3-0, ελάχιστα δευτερόλεπτα μετά την είσοδο του στον αγωνιατικό χώρο. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Σεφτσένκο αντικαταστάθηκε στο 60', καθώς ήταν ολομόναχος στην επίθεση και δεν μπόρεσε να προσφέρει τίποτα στην ομάδα του.

Ο Τζιοβάνι Τραπατόνι δεν γεύτηκε την πικρή γεύση της ήττας στο ντεμπούτο του στον πάγκο της Ιρλανδίας κόντρα στην Σερβία, χάρις στο γκολ του Άντι Κέογκ στις καθυστερήσεις. Ο αρχηγός των Ιρλανδών δεν κατάφερε να χριστεί σκόρερ στο 23', καθώς είδε τον Σλόμπονταν Ραΐκοβιτς ν' απομακρύνει την μπάλα πάνω στην γραμμή. Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 75' ο Πάντελιτς εκμεταλλεύθηκε λάθος του Πολ ΜακΣέιν και έδωσε προβάδισμα στην Σερβία (1-0). Όμως, οι Ιρλανδοί γλίτωσαν την ήττα στις καθυστερήσεις, όταν ο Κέογκ με σουτ νίκησε τον Βλάντιμιρ Στοΐκοβιτς και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.