ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Στο "Χ" έμειναν Βραζιλία και Αργεντινή

κολοτσινι ρομπινιο

"Λευκή" ισοπαλία ήταν το αποτέλεσμα του ντέρμπι της Νοτίου Αμερικής ανάμεσα στη Βραζίλία και την Αργεντινή (vids)

Η αναμέτρηση χαρακτηρίστηκε από τους αμυντικούς προσανατολισμούς των δύο ομάδων, που κατά κύριο λόγο φύλαξαν τα νώτα τους, δημιουργώντας ελάχιστες ευκαιρίες σε ολόκληρο τον αγώνα.
Σε μία από αυτές, στο 56ο λεπτό, ο Χούλιο Κρουζ για τους φιλοξενούμενους "έστειλε" με δυνατό σουτ την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της "σελεσάο". Πάντως, ο κινητικότερος παίκτης του αγώνα ήταν ο Λιονέλ Μέσι, ο οποίος μάλιστα έχασε σπουδαία ευκαιρία στις καθυστερήσεις να χαρίσει τους τρεις βαθμούς στους "αλμπισελέστε".

Να σημειωθεί πως η Αργεντινή είχε ηττηθεί στις τρεις τελευταίες τις συναντήσεις με τους Βραζιλιάνους, με συνολικό σκορ 10-1 υπέρ των "καριόκας", ενώ δεν έχει νίκη σε βραζιλιάνικο έδαφος από το 1998.

Με την ισοπαλία αυτή, η Αργεντινή παρέμεινε δεύτερη στο βαθμολογικό πίνακα, ενώ και η Βραζιλία διατήρησε την τέταρτη θέση.

Να υπενθυμίσουμε ότι την πρόκριση για τα γήπεδα της Νοτίου Αφρικής παίρνουν οι τέσσερις πρώτοι της βαθμολογίας, ενώ ο πέμπτος δίνει αγώνα μπαράζ με τον τέταρτο από τη ζώνη της Βορείου και Κεντρικής Αμερικής.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 6ης ημέρας:

Ουρουγουάη-Περού 6-0 (8', 37' (πέν.), 56' Φορλάν, 61', 69' Μπουένο, 90' Αμπρέου)
Βραζιλία-Αργεντινή 0-0

Εκουαδόρ-Κολομβία 0-0
Βολιβία-Παραγουάη 4-2 (23', 70' Μποτέρο, 25' Γκαρσία, 76' Μάρτινς - 66' Σάντα Κρους, 82' Βάλντες)