CHAMPIONS LEAGUE

Λιόν - Μπορντό 3-1

φερνάντο πιάνιτς

Η Λιόν με δύο γκολ του Λισάντρο Λόπες νίκησε με 3-1 την Μπορντό στο "Ζερλάν" (videos)

Ο Αργεντινός στράικερ πέτυχε το πρώτο και το τελευταίο γκολ του ματς, αλλά πήρε κίτρινη κάρτα και θα χάσει τον επαναληπτικό, όπως και ο Σιντνεΐ Γκοβού.
Ο Μαρουάν Σαμάκ ήταν αυτός που είχε ισοφαρίσει για την ομάδα του Λοράν Μπλαν, ενώ οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα με τον Μπάστος, για να διαμορφώσει το τελικό 3-1 με πέναλτι ο Λισάντρο Λόπες.

Σκόρερς: 10' και 77' πέν. Λισάντρο Λόπες, 32' Μπάστος / 14' Σαμάκ
Γήπεδο: "Ζερλάν", Λιόν
Διαιτητής: Φέλιξ Μπριχ (Γερμανία)

Στην πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα οι "λιονέ" κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Λισάντρο Λόπες στο 10'.

Ο Μίραλεμ Πιάνιτς εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα χτύπησε στο τείχος και ο Μικαέλ Σιανί στην περιοχή δεν καταφερε να διώξει σωστά. Ο Ματιέ Μποντμέρ έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Λισάντρο Λόπες με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Το προβάδισμα οι γηπεδούχοι το διατήρησαν μόλις τέσσερα λεπτά, καθώς απάντησε στο 14' ο Μαρουάν Σαμάκ, ισοφαρίζοντας με κεφαλιά έπειτα από την εξαιρετική σέντρα με το αριστερό από τον Γιοάν Γκουρκούφ.

Η Λιόν απείλησε στο 19' με το σουτ του Μπάστος, αλλά έχασε κλασική ευκαιρία στο 24' με τον Σέζαρ Ντελγκάδο, ο οποίος από σέντρα του Μπάστος βγήκε σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ με τον Καρασό, αλλά ο τελευταίος απέκρουσε το πλασέ του.

Ένα μόλις λεπτό αργότερα έκανε εντυπωσιακή απόκρουση ο Ουγκό Λορίς σε "τακουνάκι" του Γκουφράν, στον οποίο η μπάλα έφτασε από την σέντρα του Μπενουά Τρεμουλινάς και το γύρισμα του Ουέντελ.

Στο 30' η Μπορντό είχε και νέα ευκαιρία, με τον Λορίς να κάνει κακή έξοδο, τον Σαμάκ να παίρνει την κεφαλιά και την μπαλά να περνά λίγο άουτ.

Το δεύτερο γκολ για την Λιόν ήρθε στο 32'. Ο Πιάνιτς έκανε την σέντρα από αριστερά, η μπάλα πέρασε από τον Τρεμουλινάς έφτασε δεξιά στον Μπάστος και ο Βραζιλιάνος με αριστερό διαγώνιο σουτ την έστειλε στα δίχτυα.

Δύο ακόμη καλές ευκαιρίες δημιουργήθηκαν στο ματς πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, με τον Σαμάκ να σουτάρει στο 39' και τον Λορίς να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια, ενώ στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Καρασό μπλόκαρε το σουτ του Ντελγκάδο.

Το δεύτερο ημίχρονο

Στην επανάληψη η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 61' για την Μπορντό. Ο Γκουφράν έκανε την σέντρα από δεξιά και στο δεύτερο δοκάρι ο Σαμάκ έπιασε την προβολή στην κίνηση, για να αποκρούσει εντυπωσιακά ο Ουγκό Λορίς.

Στο 68' ο Λορίς απέκρουσε εκτέλεση φάουλ του Γκουρκούφ και εν συνεχεία σουτ του Πλάσιλ. Στο 69' στην απέναντι εστία ο Σέζαρ Ντελγκάδο έβγαλε εξαιρετική μπαλιά στον Μακούν ο οποίος στην μικρή περιοχή έκανε το πλασέ και μπλόκαρε ο Καρασό.

Ένα μόλις λεπτό αργότερα το σκηνικό μεταφέρθηκε εκ νέου και αυτήν την φορά η Μπορντό έκανε μεγάλη ευκαιρία με τον Γκουρκούφ να κοντρολάρει στην περιοχή και τον Ουέντελ να πιάνει το σουτ, με την μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 77' ο Αλί Σισοκό προωθήθηκε και έκανε το σουτ με την μπάλα να χτυπά στο χέρι του Σαλμέ μέσα στην περιοχή και τον διαιτητή να δείχνει την βούλα του πέναλτι.

Ο Λισάντρο Λόπες ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 3-1 με το δεύτερο γκολ στο ματς και τρίτο συνολικά στο φετινό Champions League.

ΛΙΟΝ: Λορίς, Ρεβεγιέρ, Κρις, Μποντμέρ, Αλί Σισοκό, Μακούν, Τουλαλάν, Πιάνιτς (65' Σέλστρεμ), Ντελγκάδο (86' Γκοναλόν), Μπάστος (65' Γκοβού), Λισάντρο Λόπες.
ΜΠΟΡΝΤΟ: Καρασό, Σαλμέ (82' Ενρίκε), Σανέ, Σιανί, Τρεμουλινάς, Φερνάντο Μενεγκάτσο, Πλάσιλ, Γκουφράν (84' Μπεγιόν), Ουέντελ (71' Ζουσιέ), Γκουρκούφ, Σαμάκ.

Λιόν - Μπορντό 3-1 (highlights)

Λιόν - Μπορντό 3-1 (goals)