ΠΑΟΚ

Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 2-0

New Image

Ο Ολυμπιακός νίκησε 2-0 τον ΠΑΟΚ που έμεινε με 9 παίκτες και πέρασε στα ημιτελικά (vid)

Το παιχνίδι ήταν χορταστικό και τα είχε όλα... καλά και κακά. Γκολ, ευκαιρίες, πάθος, ένταση, σκληρές μονομαχίες αλλά και διαμαρτυρίες από την πλευρά του ΠΑΟΚ για την διαιτησία του Μιχάλη Κουκουλάκη συνέθεσαν το σκηνικό ενός μεγάλου και πραγματικού ντέρμπι.
Οι ερυθρόλευκοι σπάταλησαν το πρώτο μέρος μη μπορώντας να διασπάσουν την αλάνθαστη άμυνα του ΠΑΟΚ, όμως στο ξεκίνημα της επανάληψης πέτυχαν το 1-0, ανέβασαν στροφές και αποσυντόνισαν τους παίκτες του δικεφάλου.

Παρόλα αυτά δεν κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, έστω κι αν ο ΠΑΟΚ έπαιζε με 9 παίκτες με δύο αποβολές (Κοντρέρας, Ίβιτς) που προκάλεσαν τις φωνές των φιλοξενούμενων.

Οι άνθρωποι του δικεφάλου διαμαρτύρονται σωστά πως πριν την δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ίβιτς είχε προηγηθεί φάουλ στον Αραμπατζή που δεν δόθηκε.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχει επίσης έντονα παράπονα και για μια φάση στο δεύτερο λεπτό της παράτασης όπου ο Μπακαγιόκο λίγο πριν βγει απέναντι από τον Νικοπολίδη έπεσε στο έδαφος ύστερα από μαρκάρισμα του Αβραάμ Παπαδόπουλου.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος έδειξαν πως είχαν τα ψυχικά αποθέματα, πάλεψαν με νύχια και με δόντια για να κρατήσουν το 1-0 και να οδηγήσουν το ματς στα πέναλτι, όμως ο Ντάρμπισιρ τους χάλασε τα σχέδια.

O Άγγλος επιθετικός πέτυχε το 2-0 με κεφαλιά στο 109ο λεπτό και λύτρωσε την ομάδα του, σφραγίζοντας το εισιτήριο για τους "4" του Κυπέλλου HOL.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Πάντος, Α. Παπαδόπουλος, Ζεβλάκοβ, Λεονάρντο (98' Όσκαρ), Πατσατζόγλου (46' Ντάρμπισιρ), Ντουντού, Γκαλέτι, Τζόρτζεβιτς (87' Μήτρογλου), Μπελούτσι, Ντιόγκο.

ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Αραμπατζής, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Σνάουτσνερ (72' Μπακαγιόκο), Βερόν (78' Μπιζέρα), Σορλέν, Κονσεϊσάο, Λίνο, Ίβιτς, Μουσλίμοβιτς (83' Κωνσταντινίδης).

Διαιτητής: Κουκουλάκης (Ηρακλείου)

Κίτρινες: Ντούντου, Πάντος, Μήτρογλου - Μουσλίμοβιτς, Κοντρέρας, Βερόν, Ιβιτς, Σορλέν

Κόκκινη: 73΄ Κοντρέρας (2η κίτρινη), 79΄ Ίβιτς (2η κίτρινη)

Η μάχη των πάγκων

Με πολλές απουσίες και την γνωστή συνταγή του 4-4-1-1 παρέταξε την ομάδα του ο Ερνέστο Βαλβέρδε. Την ερυθρόλευκη εστία υπερασπίστηκε ο Αντώνης Νικοπολίδης, κεντρικό αμυντικό δίδυμο ήταν ο Ζεβλάκοβ μαζί με τον Αβραάμ Παπαδόπουλο, στα δεξιά ο Πάντος κάλυψε το κενό του τραυματία Βασίλη Τοροσίδη, αριστερά ήταν ο Λεονάρντο που αγωνίστηκε στο "Καραϊσκάκη" μετά από πολλούς μήνες, στα χαφ ήταν ο Ντουντού με τον Πατσατζόγλου, στο δεξί άκρο ήταν ο Λουτσιάνο Γκαλέτι, αριστερά ο Τζόρτζεβιτς, στην κορυφή της επίθεσης ο Ντιόγκο και λίγο πιο πίσω ο Μπελούτσι.

Με σύστημα 4-4-1-1 παρέταξε την ομάδα του στο Φαληρικό γήπεδο και ο Φερνάντο Σάντος που δεν είχε στην διάθεσή του τον Πάμπλο Γκαρσία. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Χαλκιάς, σέντερ μπακ ήταν οι Κοντρέρας και Μαλεζάς, δεξιά ο Αραμπατζής, στο αριστερό άκρο της άμυνας ήταν ο Σνάουτσνερ, αμυντικά χαφ ήταν ο Σορλέν μαζί με τον Βερόν, δεξιά ο Κονσεϊσάο, αριστερά ήταν ο Βραζιλιάνος Λίνο, σε ελεύθερο δημιουργικό ρόλο ο Ίβιτς, ενώ μοναδικός προωθημένος ήταν το μεγάλο όπλο του ΠΑΟΚ, Ζλάταν Μουσλίμοβιτς.

Ερυθρόλευκη κατοχή... ασπρόμαυρη στρατηγική

Οι οπαδοί του Ολυμπιακού δημιούργησαν κατυτή ατμόσφαιρα στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" και έδωσαν ώθηση στους παίκτες που μπήκαν πιο δυνατά από τους φιλοξενούμενους, όμως δύσκολα έβρισκαν ανοιχτούς διαδρόμους στην άμυνα του ΠΑΟΚ.

Οι παίκτες του δικεφάλου είχαν ένα συγκεκριμένο πλάνο, δίνοντας μεγάλη προσοχή στην άμυνα και προσπαθούσαν να χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις. Αυτό ήταν φανερό από τα πρώτα κιόλας λεπτά όπου οι ερυθρόλευκοι είχαν την κατοχή της μπάλας δεν μπορούσαν όμως να διασπάσουν την πολυπρόσωπη ασπρόμαυρη άμυνα.

Η πρώτη φάση του αγώνα έγινε στο 6ο λεπτό και ήταν για λογαριασμό του ΠΑΟΚ. Ο Κονσεϊσάο έκανε την σέντρα από τα δεξιά, ο Μουσλίμοβιτς δεν έπιασε καλά την κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Νικοπολίδη.

Στο 12ο λεπτό ο δικέφαλος του βορρά έφτασε μια ανάσα από το γκολ σε μια φάση βέβαια που θεωρείται ως μη γενόμενη. Ο Ίβιτς δεν κατάφερε να σκοράρει μπροστά σε άδεια εστία, όμως ο διαιτητής -έστω και καθυστερημένα- σταμάτησε την φάση αφού αρχικά ο Μουσλίμοβιτς είχε κάνει κοντρόλ με το χέρι.

Τα λάθη έδιναν και έπαιρναν από τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων, το θέαμα ήταν μέτριο και αυτό φυσικά ευνοούσε τον ΠΑΟΚ. Οι Πειραιώτες είχαν τον απόλυτο έλεγχο, πίεζαν για το γκολ με ανορθόδοξους όμως τρόπους.

Φλύαρος Ολυμπιακός... ουσιαστικός ΠΑΟΚ

Η λέξη φλυαρία αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα των παικτών του Ερνέστο Βαλβέρδε που προσπαθούσαν να απειλήσουν κυρίως απο τα πλάγια εκεί που βέβαια υπήρχε... μπλόκο.

Πέρασαν 35 ολόκληρα λεπτά για να δημιουργήσουν οι Πειραιώτες την πρώτη τους ευκαιρία κι αυτή ξεκίνησε από στημένη φάση. Ύστερα από κόρνερ ο προωθημένος Ζεβλάκοβ έκανε την προβολή, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Παρά την κακή εικόνα τους, οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ χάρις στον... Αραμπατζή. Ο Γκαλέτι έβγαλε επικίνδυνη σέντρα από τα δεξιά και ο αμυντικός του ΠΑΟΚ υπό την πίεση του Μπελούτσι προσπάθησε να διώξει και λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, όμως ο Χαλκιάς έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ.

Και ενώ το ημίχρονο έφτανε προς την λήξη του, ο Πατσατζόγλου λίγο έλειψε να σκοράρει και να επαναλάβει ότι έκανε στον αγώνα του πρωταθλήματος. Ο Λεονάρντο έκανε την σέντρα, ο Πατσατζόγλου βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση όμως αυτή την φορά δεν "σκότωσε" τον δικέφαλο στο 45' αφού το σουτ κατέληξε απελπιστικά άουτ και το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη ο Ερνέστο Βαλβέρδε θέλησε να δυναμώσει την επιθετική του γραμμή και πέρασε στην θέση του Πατσατζόγλου τον Ντάρμπισιρ και έτσι το σύστημα των ερυθρολεύκων μετατράπηκε σε 4-4-2.

Γκολ και "ανάσταση" Ντιόγκο

Η κίνηση του Βάσκου μπορεί να μην έπαιξε καθοριστικό ρόλο όμως ο Ολυμπιακός κατάφερε να πετύχει το πολυπόθητο γκολ με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Δράστης ήταν ο Ντιόγκο που σκόραρε μετά από 39 ολόκληρες ημέρες! Όλα ξεκίνησαν από τα πόδια του Γκαλέτι που σέντραρε από τα δεξιά, ο Βραζιλιάνος επιθετικός έπιασε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας του ΠΑΟΚ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χαλκιά ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα.

Μεταμορφωμένος Ολυμπιακός, αποσυντονισμένος ΠΑΟΚ

Το γκολ του Ντιόγκο έδωσε φτερά στα πόδια των γηπεδούχων, ενώ ταυτόχρονα αποσυντόνισε τους παίκτες του Φερνάντο Σάντος. Ο Πορτογάλος τεχνικός βλέποντας πως ο Ολυμπιακός έχει ανεβάσει στροφές προσπαθούσε να ξυπνήσει και να εμψυχώσει παράλληλα τους ποδοσφαιριστές του. Παρόλα αυτά οι νταμπλούχοι Ελλάδας με την είσοδο του Ντάρμπισιρ ήταν σαφώς πιο ουσιαστικοί και απειλητικοί σε σχέση με το πρώτο μέρος.

Στο 49ο λεπτό ο Ντιόγκο λίγο έλειψε να πετύχει και δεύτερο γκολ όμως το πλασέ του Βραζιλιάνου εξουδετέρωσε ο Χαλκιάς. Οι ερυθρόλευκοι είχαν πάρα τα ηνία του αγώνα και σ' ένα λεπτό (55') έχασαν άλλες δύο ευκαιρίες. Στην πρώτη ο Λεονάρντο δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από ευνοϊκή θέση, ενώ στην δεύτερη περίπτωση το μακρινό σουτ του Μπελούτσι είχε την ίδια κατάληξη (άουτ).

Οι γηπεδούχοι κυνηγούσαν το δεύτερο γκολ και στο 64' ένα δυνατό σουτ του Τζόρτζεβιτς λίγο έξω από την περιοχή είχε πορεία προς τα δίχτυα, όμως ο Χαλκιάς με εξαιρετική επέμβαση έδιωξε σε κόρνερ.

Με 9 ο ΠΑΟΚ....

Στο 72ο λεπτό ο Φερνάντο Σάντος θέλησε να ρισκάρει με σκοπό να πετύχει η ομάδα του γκολ-πρόκρισης και πέρασε στην θέση του Σνάουτσνερ τον Μπακαγιόκο. Ένα λεπτό αργότερα (73') όμως τα σχέδια του Πορτογάλου τεχνικού πήγαν περίπατο αφού ο Κοντρέρας αντίκρυσε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες.

Η αριθμητική υπεροχή των γηπεδούχων τους έδωσε ακόμα περισσότερη άνεση, όμως στο 75' για άλλη μια φορά ο Χαλκιάς χάλασε τα σχέδια του Ντιόγκο, εξουδετερώνοντας την κεφαλιά του Βραζιλιάνου.

Τα κακά μαντάτα συνεχίστηκαν για τον Φερνάντο Σάντος καθώς ο Ίβιτς μέσα σε 3 λεπτά (77', 80')χρεώθηκε με δύο κίτρινες κάρτες και ο δικέφαλος έπαιζε πλέον με 9 παίκτες. Οι παίκτες και το τεχνικό επιτελείο του ΠΑΟΚ διαμαρτύρoνται έντονα καθώς πριν το μαρκάρισμα που έφερε την δεύτερη κίτρινη στον Ίβιτς είχε προηγηθεί φάουλ στον Αραμπατζή.

Στον αντίποδα, ο Ερνέστο Βαλβέρδε ζητούσε από τους παίκτες του στα τελευταία λεπτά να βγουν μπροστά και να πετύχουν το γκολ-πρόκρισης. Ο Βάσκος τεχνικός έριξε άλλον έναν επιθετικό στον αγώνα, καθώς ο Μήτρογλου πήρε τη θέση του Τζόρτζεβιτς.

... αλλά πολύ σκληρός για να πεθάνει

Κι όμως παρά το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με δύο παίκτες λιγότερους άντεξαν την ασφυκτική πίεση και έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση, αποδεικνύοντας πως είναι πολύ σκληροί για να πεθάνουν...

Στα τελευταία λεπτά η κεφαλιά του Ντιόγκο κατέληξε άουτ, ενώ το σουτ του Λεονάρντο μπλόκαρε ο Χαλκιάς και το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας.

Παλικάρι ο ΠΑΟΚ

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο ξεκίνημα της παράτασης με τον Ολυμπιακό να ψάχνει το 2-0 και τον ΠΑΟΚ να αντιστέκεται παλικαρίσια.

Στο 92ο λεπτό μάλιστα ο Μπακαγιόκο βγήκε στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων, όμως στη μάχη με τον Αβραάμ Παπαδόπουλο έπεσε κάτω και υπήρξαν διαμαρτυρίες από τους ανθρώπους του δικεφάλου για φάουλ λίγο έξω από την περιοχή.

Τα λεπτά περνούσαν και οι Πειραιώτες παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα δεν έδειχναν ικανοί να διασπάσουν την σκληρή άμυνα του ΠΑΟΚ. Ο Ερνέστο Βαλβέρδε ήταν έξαλλος με τους παίκτες του και έκανε την τελευταία του κίνηση, βάζοντας τον Όσκαρ στην θέση του Λεονάρντο.

Ο Ισπανός μάλιστα λίγο έλειψε να αποδειχθεί η χρυσή αλλαγή αφού στο 98' έφτασε κοντά στο γκολ όταν μετά από σουτ του Γκαλέτι έκανε το τακουνάκι αλλά ο Μπιζέρα πρόλαβε να διώξει.

Τέσσερα λεπτά αργότερα (104') και πάλι ο Όσκαρ έφτασε αγκαλιά με το γκολ, όμως το σουτ του σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Χαλκιά.

Του έκανε Ματ -Ντάρμπισιρ-

Ο χρόνος κυλούσε το δεύτερο μέρος της παράτασης ξεκίνησε και όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα ξεκαθαρίσουν τους λογαριασμούς τους στα πέναλτι. Ο Ντάρμπισιρ όμως είχε άλλη άποψη... Στο 109' ο Γκαλέτι γύρισε την μπάλα μέσα στην περιοχή και ο Άγγλος επιθετικός πέτυχε το πρώτο του γκολ με την ερυθρόλευκη φανέλα δίνοντας την πρόκριση στους "4" του Κυπέλλου hellas online.
Video με τα γκολ της αναμέτρησης

To Live του αγώνα... από τον Γιώργο Μαρκόπουλο
Η 11άδα των φιλοξενούμενων ΠΑΟΚ
(Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Αραμπατζής, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Σνάουτσνερ, Βερόν, Σορλέν, Κονσεϊσάο, Λίνο, Ίβιτς, Μουσλίμοβιτς
Η 11άδα των γηπεδούχων Ολυμπιακός
(Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Πάντος, Α. Παπαδόπουλος, Ζεβλάκοβ, Λεονάρντο, Πατσατζόγλου, Ντουντού, Γκαλέτι, Τζόρτζεβιτς, Μπελούτσι, Ντιόγκο
1' Έναρξη αγώνα
Οι φιλοξενούμενοι στη σέντρα
5' Σχόλιο
Πιο δυνατά έχει μπει ο Ολυμπιακός στην αναμέτρηση που στα πρώτα πέντε λεπτά έχει την κατοχή
6' Κεφαλιά ΠΑΟΚ Μουσλίμοβιτς
Πρώτη ολοκληρωμένη προσπάθεια από τους φιλοξενούμενους, με τον Κονσεϊσάο να επιχειρεί τη σέντρα από τα δεξιά, τον Μουσλίμοβιτς να πιάνει την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, αλλά η πορεία της μπάλας δεν προκάλεσε ανησυχία στον Νικοπολίδη
12' Σχόλιο
Ο ΠΑΟΚ έφτασε κοντά στο γκολ με τον Ίβιτς, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Ωστόσο ο διαιτητής με καθυστέρηση υπέδειξε παράβαση του Μουσλίμοβιτς στην αρχή της φάσης (κοντρόλ με το χέρι), οπότε η συνέχειά της θεωρείται ως μη γενόμενη
19' Σουτ Ολυμπιακός Τζόρτζεβιτς
Σουτ του Τζόρτζεβιτς, η μπάλα πέρασε άουτ
25' Ευκαιρία Ολυμπιακός Ντιόγκο
Μπαλιά του Τζόρτζεβιτς από τα αριστερά, πριν ο Ντιόγκο γίνει κάτοχος της μπάλας, ο Κοντρέρας έπεσε και απομάκρυνε σε κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο
28' Σουτ Ολυμπιακός Ντουντού
Σουτ του Ντουντού από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κατέληξε μακριά από την εστία του Χαλκιά
31' Ευκαιρία Ολυμπιακός Ζεβλάκοφ
Κόρνερ του Μπελούτσι από τα δεξιά, ο Ζεβλάκοφ στο πρώτο δοκάρι έκανε την προβολή ωστόσο η μπάλα κατέληξε άουτ
35' Ευκαιρία Ολυμπιακός Γκαλέτι
Σέντρα του Γκαλέτι από τα δεξιά που "σημάδεψε" τον Μπελούτσι στο δεύτερο δοκάρι, ο Αραμπατζής στην προσπάθεια του να απομακρύνει έστειλε την μπάλα προς την εστία της ομάδας του, όμως ο Χαλκιάς επενέβη και απομάκρυνε σε κόρνερ
43' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Μουσλίμοβιτς
45' Έναρξη καθυστερήσεων 2 λεπτά
45' Ευκαιρία Ολυμπιακός Πατσατζόγλου
Μεγάλη ευκαιρία του Ολυμπιακού να ανοίξει το σκορ, ωστόσο ο Πατσατζόγλου από πλεονεκτική θέση, μετά από σέντρα του Λεονάρντο, δεν έπιασε το σουτ όπως θα έπρεπε με αποτέλεσμα η μπάλα να πάρει ύψος και ο Χαλκιάς, με άνεση, να την μπλοκάρει
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
Στη σέντρα οι γηπεδούχοι
46' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Ντάρμπισιρ στη θέση του Πατσατζόγλου
46' Γκολ Ολυμπιακός Ντιόγκο
Βαθιά μπαλιά του Γκαλέτι με στόχο τον Ντιόγκο, ο Βραζιλιάνος σηκώθηκε ψηλότερα από τον προσωπικό του αντίπαλο και έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Χαλκιά
49' Ευκαιρία Ολυμπιακός Ντιόγκο
Πολύ κοντά στο 2-0 ο Ολυμπιακός με τον Ντάρμπισιρ να βγάζει με το κεφάλι σε θέση βολής τον Ντιόγκο αλλά το πλασέ του Βραζιλιάνου "σταμάτησε" πάνω στον Χαλκιά
55' Ευκαιρία Ολυμπιακός Λεονάρντο
Ο Ντιόγκο γύρισε μέσα από την περιοχή την μπάλα στον προωθημένο Λεονάρντο, ο Βραζιλιάνος έδειξε να αιφνιδιάζεται και με το δεξί έστειλε την μπάλα άουτ
55' Σουτ Ολυμπιακός Μπελούτσι
Το "σφυροκόπημα", στην επανάληψη, από πλευράς Ολυμπιακού συνεχίζεται με τον Τζόρτζεβιτς να σερβίρει την μπάλα στον Μπελούτσι, ο Αργεντινός επιχείρησε το μακρινό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Χαλκιά
59' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Κοντρέρας
63' Σουτ ΠΑΟΚ Κονσεϊσάο
Σουτ του Κονσεϊσάο, ο Νικοπολίδης μπλόκαρε
64' Ευκαιρία Ολυμπιακός Τζόρτζεβιτς
"Κεραυνός" του Τζόρτζεβιτς από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Χαλκιάς απομάκρυνε σε κόρνερ
65' Κεφαλιά Ολυμπιακός Ντιόγκο
Σέντρα του Γκαλέτι από τα δεξιά, ο Ντιόγκο έπιασε την κεφαλιά, όμως αυτή ήταν αδύναμη και δεν ανησύχησε τον Έλληνα τερματοφύλακα
69' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Ντουντού
71' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Πάντος
72' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Μπακαγιόκο στη θέση του Σνάουτσνερ
73' Κόκκινη κάρτα ΠΑΟΚ Κοντρέρας
Δεύτερη κίτρινη για τον Χιλιανό για μαρκάρισμα πάνω στον Ντιόγκο
74' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Βερόν
75' Κεφαλιά Ολυμπιακός Ντιόγκο
Κεφαλιά του Ντιόγκο από το ύψος της μικρής περιοχής, ενστικτωδώς απομακρύνει ο Χαλκιάς
77' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Ίβιτς
78' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Μπιζέρα στη θέση του Βερόν
80' Κόκκινη κάρτα ΠΑΟΚ Ίβιτς
Δεύτερη κίτρινη κάρτα σε μικρό διάστημα για τον Ίβιτς που αφήνει την ομάδα του με 9 παίκτες
83' Σουτ Ολυμπιακός Μπελούτσι
Σουτ του Μπελούτσι έξω από τη μεγάλη περιοχή, καμία ανησυχία για Χαλκιά
83' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Κωνσταντινίδης στη θέση του Μουσλίμοβιτς
87' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Μήτρογλου στη θέση του Τζόρτζεβιτς
90' Ευκαιρία Ολυμπιακός Ντιόγκο
Σέντρα του Λεονάρντο από τα αριστερά, ο Ντιόγκο πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε πάνω από την εστία του Χαλκιά
90' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Μήτρογλου
90' Έναρξη καθυστερήσεων 4 λεπτά
90' Σουτ Ολυμπιακός Λεονάρντο
Σουτ του Λεονάρντο με το δεξί, έπεσε και μπλόκαρε ο Χαλκιάς
90' Λήξη αγώνα
Το ματς πάει στην παράταση
91' Έναρξη παράτασης
93' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Μπακαγιόκο
Ο Μπακαγιόκο στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, ο Αβραάμ Παπαδόπουλος τον πρόλαβε προτού έχει στο έλεος του τον Νικοπολίδη. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για φάουλ
98' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Όσκαρ στη θέση του Λεονάρντο
100' Ευκαιρία Ολυμπιακός Όσκαρ
Δυνατό σουτ του Γκαλέτι, ο Χαλκιάς απομάκρυνε και στην επαναφορά ο Όσκαρ με τακουνάκι από πλάγια θέση προσπάθησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Ωστόσο ο Μπιζέρα ήταν εκεί που έπρεπε και απομάκρυνε σε κόρνερ
104' Δοκάρι Ολυμπιακός Όσκαρ
Παράλληλη μπαλιά του Γκαλέτι από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Όσκαρ ο οποίος από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι
105' Λήξη παράτασης
106' Έναρξη παράτασης
109' Γκολ Ολυμπιακός Ντάρμπισιρ
Σέντρα του Ζεβλάκοφ από τα αριστερά, η μπάλα στο δεύτερο δοκάρι και τον Γκαλέτι που τη γύρισε στη μικρή περιοχή του Χαλκιά και εκεί ο Ντάρμπισιρ με κεφαλιά την έστειλε στο βάθος της εστίας των φιλοξενούμενων
112' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Σορλέν
115' Ευκαιρία Ολυμπιακός Γκαλέτι
Σέντρα του Γκαλέτι από τα δεξιά, ο Αραμπατζής έκανε την προβολή, η μπάλα πήρε τροχιά προς την εστία του Χαλκιά, αλλά ο έμπειρος τερματοφύλακας με το αριστερό του χέρι έδιωξε σε κόρνερ
119' Ευκαιρία Ολυμπιακός Ντιόγκο
Στην αντεπίθεση ο Ολυμπιακός με τον Ντάρμπισιρ να βγάζει σε θέση βολής τον Ντιόγκο το σουτ του οποίου ωστόσο σταμάτησε ο Χαλκιάς. Στη συνέχεια της φάσης ο Ντουντού προσπάθησε να νικήσει τον Έλληνα κήπερ με σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα κατέληξε κόρνερ
120' Ευκαιρία Ολυμπιακός Ντιόγκο
Ο Ντιόγκο προσπάθησε να κρεμάσει τον Χαλκιά, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι