ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ - Ηρακλής 1-0

Λίνο

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο νικητής της αναμέτρησης με τον Ηρακλή με 1-0 χάρις το γκολ του Κοντρέρας στο 79'

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε τις νίκες με αντίπαλο την ομάδα του Ηρακλή αυτή την φορά. Το νικητήριο γκολ πέτυχε ο Πάμπλο Κοντρέρας με πλασέ στην κίνηση στο 79', μετά από εκτέλεση φάουλ του Κονσεϊσάο από τα αριστερά.
Ο Ηρακλής έκανε και αυτός αρκετές ευκαιρίες στο ματς για να πετύχει κάποιο τέρμα, αλλά ο Ανέστης Αγρίτης είχε κακές επιλογές στο τελείωμα τον φάσεων με αποτέλεσμα να μείνει αυτό το 1-0 μέχρι το τέλος.

Με αυτή την νίκη ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός διατηρήθηκαν στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας (από 46 βαθμούς ο καθένας).
Οι συνθέσεις των ομάδων
Φερνάντο Σάντος: Χαλκιάς, Αραμπατζής, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Λίνο, Κονσεϊσάο, Γκαρσία(Χούτος 42'), Βερόν, Σορλέν, Ίβιτς, Μουσλίμοβιτς (Μπαλάφας 87').

Μάκης Κατσαβάκης: Κοβαλέφσκι, Παπαζαχαρίας, Ιωαννίδης, Μάρτος, Αγρίτης (Βούκοβιτς 80'), Κομβολίδης (Κίκο 56'), Ντιέ, Παπαστεργιανός (Γιαννούλης 62'), Επστάιν, Κονέ, Κατσαμπής.

Κίτρινες: Παπαστεργιανός (13' Ηρακλής), Κοντρέρας (23' ΠΑΟΚ), Ιωαννίδης (47' Ηρακλής), Αγρίτης (65' Ηρακλής), Ντιέ (80' Ηρακλής).
Κόκκινες: -
Διαιτητής: Σπάθας (Πειραιά)
Βοηθοί: Φαντόπουλος (Πειραιά), Παπαδόπουλος (Κοζάνης)
Με μια ματιά
Η σπουδαία αναμέτρηση ξεκίνησε σε μια γεμάτη Τούμπα όπου οι φίλοι του ΠΑΟΚ δημιούργησαν ωραία ατμόσφαιρα, παρά την χαμηλή θερμοκρασία που επικρατεί στην συμπρωτεύουσα.

Το ματς άρχισε με τον Ηρακλή να είναι στην σέντρα και να προσπαθεί να κάνει την πρώτη επιθετική ενέργεια με γέμισμα στην περιοχή του Δικεφάλου.

Η πρώτη υποψία ευκαιρίας έγινε στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Μουσλίμοβιτς βρήκε ανοικτή την άμυνα του Ηρακλή και έκανε ένα σουτ, με την μπάλα όμως να περνάει μακριά έξω από το δεξί δοκάρι του Κοβαλέφσκι.

Ο ΠΑΟΚ συνεχίζει να πιέζει ψηλά τον Ηρακλή. Στο 8' ο Κονσεϊσάο μπήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή του Κοβαλέφσκι και αφού χόρεψε τους αμυντικούς του Γηραίου, έκανε ένα επικίνδυνο σoυτ που πέρασε μόλις λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 13' ο Ηρακλής έκανε την πρώτη του οργανωμένη επίσκεψη στην περιοχή του Χαλκιά, όταν ο Αργίτης μπήκε από τα δεξιά και έκανε το γύρισμα μέσα στην περιοχή, αλλά ο Μαλεζάς απομάκρυνε τον κίνδυνο. Στην συνέχεια της φάσης ο Παπαστεργιανός πήρε την πρώτη κίτρινη στο ματς για σκληρό μαρκάρισμα στον Ίβιτς.

Οι παίκτες του Γηραιού έχουν ισορροπήσει τον αγώνα και βγαίνουν συνέχεια μπροστά με αντεπιθέσεις. Γι' αυτό ο Φερνάντιο Σάντος φωνάζει στους παίκτες του να προσέχουν ιδιαίτερα την δεξιά πλευρά, όπου γίνονται και οι περισσότερες επιθέσεις του Ηρακλή.

Ο Δικέφαλος του Βορρά έχει ρίξει την απόδοση του και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα ο Ηρακλής να δημιουργεί μιρκοευκαιρίες. Μια από αυτές έγινε στο 24' όταν σε εκτέλεση φάουλ του Κονέ λίγα μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι Χαλκιά.

Στο 36' ο Ηρακλής έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία μέχρι στιγμής στο ματς, όταν ο Επστάιν μπήκε μέσα στην περιοχή του ΠΑΟΚ και γύρισε την μπάλα στον επερχόμενο Αγρίτη, ο οποίος μόνος του πήρε την κεφαλιά αλλά την έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 42' η ομάδα του ΠΑΟΚ προχώρησε στην πρώτη αναγκαστική αλλαγή με τον Λάμπρο Χούτο να παίρνει την θέση του Πάμπλο Γκαρσία, που τραυματίστηκε σε σύγκρουση που είχε με τον Ντιέ νωρίτερα. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα το σύστημα να αλλάξει και να γίνει 4-4-2.

Το πρώτο μέρος τελείωσε με τις δυο ομάδες να είναι στο 0-0 και να έχουν από μια καλή ευκαιρία.

Ο ΠΑΟΚ έχει μπει δυνατά στο δεύτερο μέρος και προσπαθεί να κλείσει τον Ηρακλή στα καρέ του, χωρίς όμως να έχει δημιουργήσει κάποια ευκαιρία.

Στο 53' Μουσλίμοβιτς και Χούτος συνεργάστηκαν ωραία με τον τελευταίο να δοκιμάζει το σουτ από μακριά, με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κοβαλέφσκι.

Μεγάλη ευκαιρία στο 56' για τον ΠΑΟΚ όταν ο Κονσεϊσάο μπήκε από τα δεξιά μέσα στην περιοχή του Ηρακλή όμως η επιλογή του να σεντράρει ήταν κακή, αφού υπήρχε παίκτης μόνος του στην περιοχή. Στο επόμενο λεπτό ωστόσο διόρθωσε το λάθος του, αφού από τα αριστερά πάσαρε στον Ίβιτς που ήταν μόνος, όμως το σουτ δεύτερου πέρασε ψηλά αουτ.

Στο 62' ο Ηρακλής έκανε και αυτός αναγκαστική αλλαγή όταν ο Γιαννούλης πήρε την θέση του Παπαστεργιανού που τραυματίστηκε.

Η ομάδα του Ηρακλή προσπάθησε να ανησυχήσει την άμυνα του ΠΑΟΚ στο 65' όταν ο Αγρίτης έφτασε ανενόχλητος μέχρι το ύψος της μεγάλης περιοχής του Χαλκιά και έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Γηραιός έχει ανεβάσει την απόδοση του και απειλεί την άμυνα του ΠΑΟΚ.

Στο 72' ο Χούτος έκανε για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία του στο ματς, όταν σε σέντρα μέσα στην περιοχή του Κοβαλέφσκι πήδηξε ψηλά και πήρε την κεφαλιά, στέλνοντας την όμως λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο ΠΑΟΚ έχει ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοση του και πιέζει στα τελευταία λεπτά την άμυνα του Ηρακλή. Στο 78' μάλιστα έγινε η μεγαλύτερη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος με τον Μουσλίμοβιτς να πασάρει στον Κονσεϊσάο που βρέθηκε απέναντι από τον Κοβαλέφσκι, όμως το σουτ που έκανε εξουδετέρωσε ο γκολκίπερ του Γηραιού.

Ότι δεν έκανε ο Πορτογάλος μέσος το έκανε ο Κοντέρας στην επόμενη φάση μετά από σέντρα του πρώτου στην περιοχή του Ηρακλή, με τον Χιλιανό αμυντικό να κάνει το πλασέ στην κίνηση και να γράφει το 1-0 στο 79'.

Η ομάδα του ΠΑΟΚ έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 85' για το 2-0, όταν σε εκτέλεση φάουλ μέσα στην περιοχή του Ηρακλή από τον Κονσεϊσάο ο Χούτος πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Κοβαλέφσκι απέκρουσε σε κόρνερ με εντυπωσιακό τρόπο.

Στην επόμενη φάση ο Λάμπρος Χούτος που έχει ανεβάσει την απόδοση του ανέβηκε από τα αριστερά και μπήκε μέσα στην περιοχή του Ηρακλή. Την κατάλληλη στιγμή έκανε το γύρισμα στον Μουσλίμοβιτς που ήταν αμαρκάριστος, όμως το πλασέ του τελευταίου ήταν απογοητευτικό και βγήκε άουτ.

Το ματς τελείωσε με τον Δικέφαλο του Βορρά να παίρνει σπουδαία νίκη επί του μαχητικού Ηρακλή με 1-0, χάρις το γκολ του Κοντρέρας στο 79'.
Συνέντευξη Τύπου
Του Πάρη Τσελεπίδη

Μάκης Κατσαβάκης (προπονητής Ηρακλής): " Ήταν μία αναμέτρηση που όλα έδειχναν ότι θα πηγαίναμε σε ένα ισόπαλο αποτέλεσμα. Ελέγχαμε το παιχνίδι σε όλη την διάρκειά του. Εμείς ήμασταν εκείνοι που είχαμε την μεγάλη φάση στο πρώτο ημίχρονο. Επιθετικά ωστόσο ήμασταν αρκετά αδύναμοι αν και αμυντικά κρατούσαμε τον ΠΑΟΚ ψηλά. Δυστυχώς και πάλι πληρώσαμε μία στιγμιαία αδράνειά μας και φεύγουμε πικραμένοι γιατί δικαιούμασταν το ισόπαλο αποτέλεσμα. Εύχομαι στον ΠΑΟΚ να πετύχει τον στόχο του με μας να κάνουμε την προσπάθεια να ανασυνταχθούμε και να πάρουμε το τρίποντο την Λιβαδειά".

Για το τι εννοούσε λέγοντας ότι οι ποδοσφαιριστές του ήταν αρκετά αδύναμοι είπε: "Οι παίκτες μου δεν είχανε εμπιστοσύνη να τελειώσουν την φάση. Με τον Άρη είχαμε φθάσει στο τσαφ. Σήμερα όμως όχι. Χάναμε εύκολα την μπάλα μπροστά και αυτό μας ανάγκαζε να κυνηγάμε τους αντιπάλους μας ".

Κι όσο για την ευκαιρία που έδωσε στον Κομβολίδη τόνισε: " Έψαχνα να δώσω μία ευκαιρία στον Κομβολίδη και σε συνδυασμό με τις απουσίες του Γκαρσία και του Μαρκές και για πρώτη φορά για να είμαι ειλικρινής τα πήγε αρκετά καλά".

Φερνάντο Σάντος (προπονητής ΠΑΟΚ): " Αν και είχε πολύ κρύο στον αγωνιστικό χώρο είχε πολύ ζέστη. Με πολλές διεκδικήσεις. Ο Ηρακλής ήταν πολύ καλά στημένος στον αγωνιστικό χώρο δείχνοντας ότι ήξερε το πώς ήθελε να πάρει αυτό που ήθελε. Εμείς στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν καλοί. Κάναμε πολλές ατομικές ενέργειες, τακουνάκια και περίεργες πάσες με τον Ηρακλή να έχασε αυτός την μεγάλη ευκαιρία αν και ήμασταν εμείς εκείνοι που είχαμε παραπάνω χρόνο την μπάλα.

Αυτό είπα και στους παίκτες μου στο ημίχρονο και νομίζω ότι στο δεύτερο ημίχρονο βελτιωθήκαμε αρκετά και δημιουργήσαμε 2-3 ευκαιρίες για να σκοράρουμε. Αντίθετα ο Ηρακλής δεν μπορούσε πλέον να βρει τους διαδρόμους για τις αντεπιθέσεις του. Με την καλή εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο και την κατοχή μπάλας το αποτέλεσμα είναι δίκαιο απέναντι σε έναν αντίπαλο που είχε καλή οργάνωση και ήταν πολύ καλός

".

Για την αλλαγή εικόνας της ομάδας του μετά από την αλλαγή του Γκαρσία με τον Χούτο υπογράμμισε πως: " Δεν έχει να κάνει τόσο με αυτό όσο με την νοοτροπία που αντιμετωπίσαμε το πρώτο ημίχρονο.

Για την εικόνα της ομάδας του σε σχέση με το παιχνίδι της προηγούμενης αγωνιστικής στην Λιβαδειά με τον Λεβαδειακό τόνισε: "Νομίζω ότι βρισκόμαστε στο επίπεδο να κάνουμε συνεχόμενα καλά παιχνίδια. Απλά θα πρέπει να είμαστε πιο απλοί στο παιχνίδι μας. Υπάρχει η αίσθηση ότι θέλουμε να δείξουμε πράγματα που δεν ανήκουν στο ρεπερτόριό μας. Ανήκει στο τσίρκο και είναι κρίμα που κάποιοι από τους παίκτες μας έχουν αυτοί την ανάγκη. Είμαστε σίγουρα σε πολύ καλύτερη κατάσταση σε σχέση με ποιοι ήμασταν αλλά ακόμα μπορούμε να βελτιωθούμε αρκετά. Η διαφορά σε σχέση με πέρσι είναι τεράστια. Υπάρχουν πολύ λιγότερες μεταπτώσεις αλλά δυστυχώς ακόμα υπάρχουν".

Σε ερώτηση για την εμφάνιση του Λάμπρου Χούτου σχολίασε: " Μου άρεσε ο τρόπος που αγωνίστηκε. Του είχα πει από την πρώτη μέρα ότι έχει χαρακτηριστικά που θα μας βοηθήσουν και μέσα από τις προπονήσεις θα βελτιωθεί ακόμα παραπάνω. Νομίζω ότι έχει δείξει μία πολύ καλή διάθεση και θέληση. Σίγουρα έμεινα ευχαριστημένος αλλά περιμένω παραπάνω από αυτόν".

Για τον τραυματισμό του Πάμπλο Γκαρσία είπε: "Νομίζω ότι κάτι έγινε στην περιοχή του γονάτου του. Θα πρέπει να περιμένουμε 1-2 μέρες για να έχουμε μετά νεότερα να σας πούμε ".

Κι όσο για το γεγονός ότι Σορλέν και Λίνο απέδειξαν ότι μπορούνε να αγωνίζονται και από τις δύο πλευρές δήλωσε: " Είναι θετικό και καλό για τον προπονητή. Με το 4-4-2 που θέλαμε να παίξουμε ξέραμε ότι μπορούσαν να το κάνουν χωρίς προβλήματα στην απόδοσή τους".

Τέλος για το ότι δεν πέρασε ως αλλαγή τον Βιεϊρίνια αλλά τελικά προτίμησε τον Μπαλάφα είπε πως: " Είχε να κάνει με την εξέλιξη του παιχνιδιού".

Όλα τα λεφτά...
Ο Σέρτζιο Κονσεϊσάο. Ο Πορτογάλος μέσος ήταν όλα τα λεφτά για την ομάδα του ΠΑΟΚ αφού όλες οι επιθετικές ενέργειες ξεκίνησαν από τα πόδια του. Το γκολ προήλθε από δική του εκτέλεση φάουλ, ενώ νωρίτερα είχε χάσει δυο σημαντικές ευκαιρίες.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τον Ζλάταν Μουσλίμοβιτς. Η ποιότητα του είναι γνωστή και δεν αμφιβάλει κανείς για αυτήν, όμως στην σημερινή αναμέτρηση ήταν πολύ κακός και ίσως έπρεπε να αντικατασταθεί νωρίτερα. Έδειχνε πολύ κουρασμένος και στις λίγες φάσεις που βρέθηκε σε καλή θέση για να σκοράρει είχε κακές επιλογές.
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Ηρακλής
Μάκης Κατσαβάκης: Κοβαλέφσκι, Παπαζαχαρίας, Κατσαμπής, Ιωαννίδης, Μάρτος, Ντιέ, Παπαστεργιανός, Επστάιν, Κονέ, Κομβολίδης, Αγρίτης.
Η 11άδα των γηπεδούχων ΠΑΟΚ
Φερνάντο Σάντος: Χαλκιάς, Αραμπατζής, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Λίνο, Κονσεϊσάο, Γκαρσία, Βερόν, Σορλέν, Ίβιτς, Μουσλίμοβιτς.
Στοιχεία Αγώνα
Γήπεδο: Τούμπας
Διαιτητής: Η.Σπάθας (Πειραιάς)
Βοηθοί: Ν.Φαντόπουλος (Πειραιάς), Κ.Παπαδόπουλος (Κοζάνης).

1' Έναρξη αγώνα
3' Σουτ ΠΑΟΚ Μουσλίμοβιτς
Πρώτο σουτ του αγώνα από τον ΠΑΟΚ και τον Μουσλίμοβιτς, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
7' Σουτ ΠΑΟΚ Κονσεϊσάο
Ωραία κίνηση και σουτ από τον Πορτογάλο μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.
8' Σουτ Ηρακλής Κατσαμπής
Μακρινό σουτ από τον Κατσαμπή, αλλά η μπάλα πέρασε πολλά μέτρα άουτ.
10' Σχόλιο
Ορεξάτες και οι δύο ομάδες, θέλουν να παίξουν ποδόσφαιρο.
13' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Παπαστεργιανός
Για σκληρό φάουλ στον Ίβιτς.
16' Κεφαλιά ΠΑΟΚ Μουσλίμοβιτς
Ο Βόσνιος πήρε την κεφαλιά ύστερα από τη σέντρα του Κονσεϊσάο, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.
18' Κόρνερ Ηρακλής
19' Οφσάιντ Ηρακλής Επστάιν
Ο Επστάιν ήταν στην ίδια ευθεία με τον Λίνο.
20' Σχόλιο
Ο Ηρακλής παίζει γρήγορο ποδόσφαιρο, με ωραίες κάθετες πάσες. Ο ΠΑΟΚ έχει κύριους εκφραστές τον Κονσεϊσάο με τις σέντρες του και τον Μουσλίμοβιτς που έχει δύο τελικές προσπάθειες.
24' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Κοντρέρας
Για φάουλ πάνω στον Κονέ.
25' Φάουλ Ηρακλής Κονέ
Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ από τον Κονέ, η μπάλα πέρασε λίγα εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Χαλκιά.
28' Σουτ Ηρακλής Κονέ
Ξαφνικό σουτ του Κονέ έξω από την περιοχή, αλλά ήταν αδύναμο με αποτέλεσμα να μπλοκάρει ο Χαλκιάς.
29' Σχόλιο
Αρκετά επιθετικός ο Ηρακλής. Ο ΠΑΟΚ έχει χάσει το ρυθμό του.
31' Οφσάιντ ΠΑΟΚ Μουσλίμοβιτς
32' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Μαλεζάς
Ο αμυντικός του ΠΑΟΚ από καλή θέση δεν μπορεί να σκοράρει. Όμως η φάση ως μη γενόμενη, καθώς ο Μαλεζάς ήταν οφσάιντ.
34' Σχόλιο
Περισσότερο με στημένες φάσεις και σέντρες από τα πλάγια προσπαθεί να απειλήσει ο ΠΑΟΚ. Υπάρχει μεγάλη απόσταση ανάμεσα στις γραμμές του Ηρακλή, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να επιτεθούν οργανωμένα.
36' Ευκαιρία Ηρακλής Αγρίτης
Πολύ καλή σέντρα από τα αριστερά του Έπσταϊν, ο Αγρίτης μόνος του από καλή θέση έκανε την κεφαλιά, αλλά έτσειλε την μπάλα άουτ, στην μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα.
40' Τραυματισμός ΠΑΟΚ Γκαρσία
Ύστερα από ένα μαρκάρισμα του Ντιέ, ο Γκαρσία πονάει και δείχνει να μην μπορεί να συνεχίσει. Προς το παρόν, ο ΠΑΟΚ αγωνίζεται με 10 παίκτες.
43' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Χούτος περνάει στη θέση του τραυματία Γκαρσία.
45' Κόρνερ ΠΑΟΚ
45' Έναρξη καθυστερήσεων
+1 λεπτό.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
Στη σέντρα οι παίκτες του ΠΑΟΚ.
46' Σουτ Ηρακλής Κομβολίδης
Σουτ από τον ποδοδσφαιριστή του Ηρακλή, μπλοκάρει ο Χαλκιάς.
47' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Ιωαννίδης
Για μαρκάρισμα στον Αραμπατζή.
48' Κόρνερ ΠΑΟΚ
50' Οφσάιντ ΠΑΟΚ Χούτος
Δεν υπάρχει οφσάιντ, καλύπτεται από τους αμυντικούς του Ηρακλή.
53' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Μάρτος
53' Σουτ ΠΑΟΚ Χούτος
Δυνατό σουτ από τον επιθετικό του ΠΑΟΚ, όμως η μπάλα περνάει άουτ.
55' Σχόλιο
Ο ΠΑΟΚ έχει μπει πιο δυνατά στο β' μέρος και πιέζει την άμυνα του Ηρακλή με τους Χούτο και Μουσλίμοβιτς.
56' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής
Ο Κίκο Ρατόν στη θέση του Κομβολίδη.
60' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Ίβιτς
Καταπληκτική σέντρα του Κονσεϊσάο, ο Ίβιτς μέσα από την περιοχή κάνει κατευθείαν το δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα περνάει ελάχιστα δίπλα από την εστία του Κοβαλέφσκι.
62' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής
Ο Γιαννούλης περνάει στη θέση του τραυματία Παπαστεργιανού που δεν μπορεί να συνεχίσει.
65' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Αγρίτης
Για σκληρό φάουλ πάνω στον Λίνο.
67' Σουτ Ηρακλής Αγρίτης
Βρήκε χώρο κι έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε μακριά άουτ.
71' Σχόλιο
Το παιχνίδι έχει χάσει το ρυθμό του. Ο ΠΑΟΚ προσπαθεί οργανωμένα, αλλά η άμυνα του Ηρακλή έχει κλείσει τους "διαδρόμους".
72' Κεφαλιά ΠΑΟΚ Χούτος
Σέντρα από τα δεξιά του Αραμπατζή, ο Χούτος πήρε την κεφαλιά που πέρασε ελάχιστα άουτ.
76' Κόρνερ ΠΑΟΚ
77' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Κονσεϊσάο
Καταπληκτικό σουτ του Πορτογάλου, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κοβαλέφσκι.
78' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Κονσεϊσάο
Έξυπνη πάσα του Μουσλίμοβιτς, ο Κονσεϊσάο τετ α τετ με τον Κοβαλέφσκι, άλλά αποκρούει ο τερματοφύλακας του Ηρακλή.
79' Γκολ ΠΑΟΚ Κοντρέρας
Σέντρα από τα αριστερά του Κονοσεϊσάο, ο Κοντρέρας που είχε προωθηθεί, έκανε την προβολή και ο Κοβαλέφσκι δεν μπόρεσε να αποκρούσει.
80' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Ντιέ
Για μαρκάρισμα στον Μουσλίμοβιτς.
80' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής
Ο Βούκοβιτς στη θέση του Αγρίτη.
84' Σχόλιο
Αρκετά νεύρα μεταξύ των ποδοσφαιριστών.Ο ΠΑΟΚ ψάχνει και δεύτερο τέρμα.
85' Κεφαλιά ΠΑΟΚ Χούτος
Ο εξαιρετικός Κονσεϊσάο εκτέλεσε φάουλ από τα πλάγια, ο Χούτος έκανε εκπληκτική γυριστή κεφαλιά και ο Κοβαλέφσκι έπεσε εντυπωσιακά και απομάκρυνε σε κόρνερ.
86' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Μουσλίμοβιτς
Ο Μουσλίμοβιτς συνδυάστηκε με τον Χούτο, ο δεύτερος του έβγαλε πάσα πάρε-βάλε, αλλά ο Βόσνιος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κοβαλέφσκι.
87' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Μπαλάφας στη θέση του Μουσλίμοβιτς.
90' Έναρξη καθυστερήσεων
+3 λεπτά.
91' Φάουλ Ηρακλής Κονέ
Ωραία εκτέλεση από τον Κονέ, όμως ο Χαλκιάς μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα.
92' Σουτ Ηρακλής Ντιέ