ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Κροατία-Ρωσία: 85-78

Η Κροατία επικράτησε της πρωταθλήτριας Ευρώπης, Ρωσίας, με και έκανε το "2 στα 2" στο Πεκίνο

Οι παίκτες του Γιασμίν Ρέπεσα ήταν αυτοί που έκλεισαν προπορευόμενοι το ημίχρονο εκμεταλλευόμενοι και το... ανόητο φάουλ του Πασούτιν στον Μάρκο Τόμας. Ετσι μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα βρέθηκαν από το "ντέρμπι" στο +6.
Αυτή η διαφορά αποδείχτηκε σημαντική καθώς οι Κροάτες σε εκείνο το σημείο με "εκτελεστή" τον Μάρκο Πόποβιτς και... πολιορκητικό κροιό τον Νίκολα Πρκάτσιν ξέφυγαν με διψήφια διαφορά πόντων, την ίδια στιγμή που η "Αρκούδα" είχε ταλαιπωρηθεί από το κακό παιχνίδι του Αντρέι Κιριλένκο.

Το μόνο που κατάφεραν οι Ρώσοι ήταν να μειώσουν στους 5 πόντους στα τελευταία 2 λεπτά μετά το ξέσπασμα του Βίκτορ Κριάπα, που μαζί με τους Σαβρασένκο και Χόλντεν βελτίωσαν την εικόνα της ομάδας τους.

Ένα κρίσιμο (υπό πίεση) τρίποντο του Ζόραν Πλάνινιτς ήταν αυτό που... καθάρισε για τους Κροάτες, που "σφράγισαν" τη νίκη (85-78)μέσω της γραμμής των βολών και του Μάρκο Πόποβιτς.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 16-17, 42-36, 60-51,

Κροατία (Ρέπεσα): Πόποβιτς 22 (3), Πλάνινιτς 20 (2), Τόμας 9 (1), Πρκάτσιν 5, Κους 2, Μπάρατς 12, Ούκιτς 7 (2), Λόντσαρ 4 (6ρ, 3ασ), Μπάνιτς 2, Νίτσεβιτς 2, Ρόζιτς.

Ρωσία (Μπλατ): Κιριλένκο 18 (2), Κριάπα 14 (4), Χόλντεν 5, Μόνια 3, Πασούτιν 2, Μπικόφ 15 (1), Σαβρασένκο 10, Μοργκούνοφ 9, Κεϊρού 2, Βορόντσεβιτς, Σαμοϊλένκο.

Μπλατ: "Ήταν καυγάς σε μπαρ κι όχι... μπιλιάρδο

Μετά το τέλος του ματς ο Ζοραν Πλάνινιτς τόνισε: "Από την αρχή. θέσαμε το τέμπο του αγώνα. Παίξαμε σκληρή άμυνα και πιστεύω ότι κάναμε καλή δουλειά στον Αντρέι Κιριλένκο. Τους δείξαμε ότι δεν τους φοβόμαστε.

Δεν έχουμε πίεση μετά την πρόκριση στους Ολυμπιακούς. Είπαμε στους εαυτούς μας ότι θα παίξουμε σκληρά στο Πεκίνο και θα τα δώσουμε όλα. Δεν φοβόμαστε κανέναν και δεν ξέρω ακόμη ποια είναι τα όρια μας"

Ο προπονητής της Κροατίας, Γιασμίν Ρέπεσα πρόσθεσε: "Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν πολύ σημαντικό στοιχείο για τη νίκη μας".

Από τη μεριά του ο Ντέιβιντ Μπλατ με το χαρακτηριστικό του στυλ δήλωσε:
Δεν καταλάβαμε ότι ήταν ένας καυγάς σε... μπαρ κι όχι μια παρτίδα μπιλιάρδου. Μέχρι να το καταλάβουμε χάσαμε το ματς"

Τέλος ο Αντρέι Κιριλένκο δήλωσε: "Η Κροατία έχει πολλούς καλούς σουτέρ, ενώ εμείς δεν κάναμε καλή δουλειά. Πριν το παιχνίδι είχαμε προετοιμαστεί για το πως θα αποτρέψουμε τα εύκολα σουτ τους, αλλά δεν το κάναμε. Είμαστε σε δύσκολη θέση και πρέπει να παλέψουμε σκληρά κόντρα στη Λιθουανία".