ΡΟΜΑ

Στην κορυφή της Ευρώπης ο Τότι

Foto Alfredo Falcone - LaPresse20/09/2015 Roma ( Italia)Sport CalcioRoma - SassuoloCampionato di Calcio Serie A Tim 2015 2016 - Stadio Olimpico di RomaNella foto:esultanza tottiPhoto Alfredo Falcone - LaPresse20/09/2015 Roma (Italy)Sport SoccerRoma -SassuoloItalian Football Championship League A Tim 2015 2016 - Olimpico Stadium of RomaIn the pic:totti celebrates LAPRESSE

Ο Φραντσέσκο Τότι μετράει μόλις 5 γκολ τη φετινή σεζόν αλλά βρίσκεται στην κορυφή μίας ξεχωριστής λίστας, αφήνοντας πίσω του Ιμπραχίμοβιτς, Μπενζεμά και Σουάρες. Διαβάστε λεπτομέρειες.

Στα τελευταία ματς της Serie A ο Φραντσέσκο Τότι έχει πάρει την Ρόμα στην πλάτη του, με τον Λουτσιάνο Σπαλέτι να τον χρησιμοποιεί προς το φινάλε των αγώνων και εκείνον να βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα χαρίζοντας βαθμούς και νίκες στους "λύκους", και το γεγονός αυτό του έχει δώσει μία ξεχωριστή πρωτιά.

Χάρη στο γκολ που σημείωσε στο "Luigi Ferraris" απέναντι στην Τζένοα (νίκη με 3-2 για τους Ρωμαίους) ο καπιτάνο της Ρόμα έφτασε τα 5 στο πρωτάθλημα (έχασε και κάποιους μήνες λόγω τραυματισμού) και πλέον μετράει ένα γκολ ανά 65.5 λεπτά συμμετοχής, που τον φέρνει έτσι στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ στα πέντε μεγαλύτερα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα.

Ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς έχει σκοράρει 34 φορές στη φετινή Ligue 1 με τη φανέλα της Παρί Σεν Ζερμέν αλλά χρειάζεται κατά μέσο όρο 67.71 λεπτά για κάθε γκολ ενώ το πόντιουμ συμπληρώνει ο Καρίμ Μπενζεμά που έχει πετύχει 23 γκολ στην Primera Division με την Ρεάλ Μαδρίτης, σκοράροντας ένα γκολ ανά 79.91 λεπτά.

Όσον αφορά στον πρώτο σκόρερ της φετινής Serie A, Γκονσάλο Ιγκουαΐν, βρίσκεται στην 7η θέση του σχετικού πίνακα (32 γκολ) καθώς χρειάζεται κάτι λιγότερο από ένα 90λεπτο (87.41 λεπτά) για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.