Τα μεγάλα σκορ του Ολυμπιακού

NewSports         7/4/2002
O¤YM¦IAKOª - AKPATHTOª.
Τζιοβάνι Μαυρογενίδης INTIME SPORTS

Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 7-2 τον Αστέρα Τρίπολης την Κυριακή. Πότε όμως ήταν η προηγούμενη φορά που πέτυχε κάτι ανάλογο; Το Sport24.gr θυμάται... (videos)

Μπορεί να τα βρήκε σκούρα στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στην ομάδα του Σάκη Τσιώλη, όμως στην επανάληψη όχι μόνο ανέτρεψε το σκορ, αλλά έφτασε στους επτά... ουρανούς!

Ο λόγος για τον καταπληκτικό Ολυμπιακό που έδωσε μία απίστευτη παράσταση τίτλου μπροστά το κοινό του, που δεν ήθελε να φύγει από το "Καραϊσκάκης" μετά τη λήξη του αγώνα!

Αυτό το 7-2 του Ολυμπιακού πάντως είναι ένα καθόλου άγνωστο σκορ στην ομάδα του Πειραιά, καθώς η προηγούμενη φορά που το κατάφερε ήταν πριν επτά χρόνια.

Συγκεκριμένα ο αγώνας ανάμεσα στον Ολυμπιακό με τον Ακράτητο τον Αύγουστο του 2003. Σε εκείνο το ματς είχαν σκοράρει οι: Τζόρτζεβιτς 28', Μαυρογενίδης (45', 52'), Χούτος (64', 68'), Τάτσης 77', Καφές 80'.

Εκείνο πάντως που είχε καιρό να πετύχει ο Ολυμπιακός, ήταν έξι γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Ήταν 5/6/1977 και ο αγώνας με την Παναχαϊκή, όταν οι ερυθρόλευκοι νίκησαν με 9-1, με τα έξι γκολ να μπαίνουν στο δεύτερο μέρος.

Αναλυτικά κάποιες από τις επτάρες

Με Άστέρα (2012), με Ακράτητο (2003), με Παναχαϊκή (2002), με Καβάλα (1994), με Πανσερραϊκό (1992), με Ολυμπιακό Βόλου (1988) και Δόξα Δράμας (1985).

Με αφορμή μάλιστα τα τέσσερα γκολ του Κέβιν Μιραλάς, καλό είναι να θυμηθούμε τα μεγάλα κανόνια της Α' Εθνικής.

Δείτε βίντεο με πολλές επτάρες και εξάρες...