ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Κινδυνεύει να χαλάσει το εκτός έδρας σερί

Ντοσεβί INTIME SPORTS

Ο Ολυμπιακός έχασε και στο Κίεβο από την Ντνίπρο με αποτέλεσμα να μην μετρά καμία νίκη μακριά από την έδρα του στην Ευρώπη μετά από οκτώ χρόνια.

Πραγματοποιώντας κακή εμφάνιση και έχοντας κάποια παράπονα από την διαιτησία, ο Ολυμπιακός γνώρισε ήττα με καθαρό σκορ (2-0) από την Ντνίπρο στο Κίεβο για τη φάση των "32" του Γιουρόπα Λιγκ.

Αυτή ήταν η τέταρτη εκτός έδρας αναμέτρηση των ερυθρόλευκων στην Ευρώπη για τη φετινή περίοδο και το κακό για την ομάδα του Πειραιά, είναι πως μετρά μόνο ήττες.

Μάλιστα αν λάβουμε υπόψιν και την περσινή περίοδο, το αρνητικό σερί των πρωταθλητών Ελλάδας, έχει φτάσει στις έξι συνεχόμενες ήττες.

Πρώτη φορά μετά από οκτώ χρόνια

Σε περίπτωση που ο Ολυμπιακός δεν καταφέρει να προκριθεί στην επόμενη φάση (και φυσικά να κερδίσει εκτός), κινδυνεύει να σπάσει ένα σερί οκτώ χρόνων με τουλάχιστον μία νίκη μακριά από την έδρα του στους αγώνες της Ευρώπης.

2013-2014: Νίκη με Άντερλεχτ εκτός

2012-2013: Νίκη με Μονπελιέ εκτός

2011-2012: Νίκη με Μαρσέιγ εκτός και με Ρουμπίν, Μέταλιστ για το Γιουρόπα Λιγκ

2010-2011: Νίκη με Μπέσα εκτός (προκριματικά Γιουρόπα)

2009-2010: Νίκη με Σλόβαν Μπρατισλάβα και Σερίφ για τα προκριματικά του Τσ. Λιγκ

2008-2009: Νίκη με Νόρτζελαντ για τα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ

2007-2008: Νίκη με Βέρντερ και Λάτσιο για το Τσάμπιονς Λιγκ

2006-2007: Καμία εκτός έδρας νίκη