ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ

Το ρεκόρ του Μέσι στο Καμπ Νόου

FC Barcelona's Lionel Messi from Argentina, left, reacts after scoring against Villarreal goalkeeper Diego Lopez during a Spanish La Liga soccer match at the Camp Nou stadium in Barcelona, Spain, Monday, Aug. 29, 2011. (AP Photo/Manu Fernandez) AP

Διαβάστε την επίδοση που ξεπέρασε ο Μέσι στο ματς με την Βιγιαρεάλ. Ματς-ορόσημο και για τον Βαλντές. Δείτε γιατί.

Τα τελευταία παιχνίδια της Μπαρτσελόνα συνοδεύονται και από... δελτίο ρεκόρ. Αρχικά ήταν τα τρόπαια κόντρα σε Ρεάλ και Πόρτο που οδήγησαν τον Τσάβι σε υπερκούπωση. Την ίδια στιγμή ο Γουαρδιόλα ξεπέρασε τον Κρόιφ. Ενώ με το χθεσινό (29/08) 5-0 επί της Βιγιαρεάλ, οι μπλαουγκράνα διατήρησαν ένα εξωπραγματικό ρεκόρ.

Παράλληλα στο 52' του αγώνα κόντρα στο ''κίτρινο υποβρύχιο'' ο Λίο Μέσι έγραψε ιστορία στο γήπεδο της Μπάρτσα, ενώ ματς-ορόσημο ήταν και για τον Βίκτορ Βαλντές.

Πάμε αρχικά στον Αργεντίνο ο οποίος στο 7ο λεπτό της επανάληψης σκόραρε και έφτασε τα 100 επίσημα γκολ στο Καμπ Νόου! Στη συνέχεια ανέβασε την επίδοσή του στα 101 γράφοντας στο 75' το τελικό 5-0.

Τα 101 γκολ του Μέσι στο Καμπ Νόου

• 63 Πρωτάθλημα
  • 20 Champions League
  • 11 Κύπελλο
  • 7 Σούπερ Καπ Ισπανίας

Το πρώτο γκολ το πέτυχε στο πρωτάθλημα στα τέλη της σεζόν 2004/05 κόντρα στην Αλμπαθέτε σε ηλικία 18 ετών. Το πιο φημισμένο φυσικά αυτό που έβαλε στα ημιτελικά του Κυπέλλου το 2007 με την Χετάφε, όταν τους πέρασε... όλους! Αλά Μαραντόνα 1986...

Το γκολ Νο100 του Μέσι στο Καμπ Νόου...

...και το 101ο...

...και το αλά Μαραντόνα!

Ο Βαλντές έφτασε τον Θουμπιθαρέτα

Στο ματς με την Βιγιαρεάλ ο Βίκτορ Βαλντές συμπλήρωσε 410 συμμετοχές με την φανέλα της Μπαρτσελόνα στην 10η του σεζόν στο Καμπ Νόου και ισοφάρισε τον μεγάλο Αντονι Θουμπιθαρέτα, ο οποίος μέχρι χθες ήταν ο πορτιέρο με τις περισσότερες συμμετοχές στην ομάδα.

Ο Βαλντές εχει δεχθεί 323 γκολ σε αυτά τα 410 ματς (μ.ο. 0,78), ενώ έχει πάρει τέσσερις φορές το τρόπαιο Zamora (2005, 2009, 2010, 2011), που δίνεται στον τερματοφύλακα που έχει δεχθεί τα λιγότερα γκολ στην ισπανική λίγκα.