ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ

Τα θαύματα του Μέσι(α)!

Ο κορυφαίος παίκτης στον κόσμο, Λιονέλ Μέσι είναι πλέον 3ος σκόρερ όλων των εποχών για τη Μπάρτσα στη La Liga. Το Sport24.gr παρουσιάζει την παραμυθένια πορεία του μέχρι τα 109 γκολ και την επικράτησή του επί του... Σαμουέλ Ετό (videos)!

Το επιβλητικό πέρασμα από το Αλικάντε το βράδυ του Σαββάτου (3-0 την Έρκουλες) δεν ήταν ιστορική μόνο για τη Μπαρτσελόνα, η οποία ισοφάρισε το ρεκόρ των 15 συνεχόμενων νικών στο πρωτάθλημα που κατείχε η Ρεάλ Μαδρίτης από τη σεζόν 1960-61, αλλά και για τον Λιονέλ Μέσι.

Ο 23χρονος Αργεντινός σταρ πέτυχε δύο γκολ στο 87' και στο 89' στο "Ρίκο Πέρεθ" και έφτασε τα 21 στη φετινή Λα Λίγκα, ενώ με τα 109 που έχει τώρα συνολικά μπορεί να υπερηφανεύεται ότι κατέχει μία θέση στο πόντιουμ των πρώτων σκόρερ όλων των εποχών για τους "μπλαουγκράνα".

Μετά από τον αρχισκόρερ Θέσαρ (195) και τον Κουμπάλα (131), ο θαυματοποιός της Μπαρτσελόνα είναι πλέον τρίτος σκόρερ στην ιστορία της ομάδας του στο πρωτάθλημα καθώς ξεπέρασε και τον κάτοχο δύο Τσάμπιονς Λιγκ με τους Καταλανούς, Σαμουέλ Ετό, ενώ έπιασε και τον Εσκολά στην τέταρτη θέση των σκόρερ για όλες τις διοργανώσεις (164 γκολ), υστερώντας μόνο απέναντι στους Θέσαρ, Κουμπάλα και Σαμιτιέρ.

Μπορεί μάλιστα ο Ετό να χρειάστηκε λιγότερα παιχνίδια (144) έναντι του Μέσι (162) για να εκτοξευτεί σε αυτή την τιμητική θέση στον πίνακα των σκόρερς, όμως ο κορυφαίος παίκτης στον κόσμο την τελευταία διετία έχει το "πάνω χέρι" όσον αφορά στα λεπτά συμμετοχής...

Και αυτό γιατί ο Καμερουνέζος πέτυχε 108 τέρματα αγωνιζόμενος 12.067 λεπτά, σκόραρε δηλαδή ένα γκολ κάθε 111,7 λεπτά, ενώ ο άσος της "μπιανκοσελέστε" τιμώρησε 109 φορές τις αντίπαλες άμυνες έχοντας παίξει συνολικά 11.965 λεπτά, πετυχαίνοντας κατά μέσο όρο 1 γκολ κάθε 109,7 λεπτά. Λεπτομέρειες θα πείτε, όμως ακόμα και στις λεπτομέρειες η πλάστιγγα γέρνει υπέρ του Λιονέλ Μέσι και αυτό μόνο τυχαίο δεν είναι, δεν συμφωνείτε;

Ένα ακόμα εντυπωσιακό στοιχείο που αφορά τον αποκαλούμενο και... Μεσιντόνα (από το γκολ του κόντρα στη Χετάφε πριν μερικά χρόνια στο Copa del Rey όπου "αντέγραψε" το περίφημο γκολ του Μαραντόνα κόντρα στην Αγγλία στο Μουντιάλ του 1986), είναι ότι από τα 401 τέρματα που έχει πετύχει η Μπαρτσελόνα στα 2,5 χρόνια του Γουαρδιόλα στον πάγκο της, εκείνος έχει πετύχει τα 122, με τον αμέσως επόμενο σκόρερ να είναι ο Πέδρο με μόλις 42.

Φυσικά, κοιτώντας κανείς τους αριθμούς του διαπιστώνει ότι η εκτόξευσή του στην κορυφή ξεκίνησε από το καλοκαίρι του 2008 οπότε και ο Γουαρδιόλα πήρε τη σκυτάλη στην τεχνική ηγεσία από τον Φρανκ Ράικαρντ.

Στα τέσσερα πρώτα χρόνια του στο "Καμπ Νόου" με τον Ολλανδό τεχνικό στο τιμόνι, ο Μέσι βρήκε 31 φορές το δρόμο προς τα δίχτυα σε ματς πρωταθλήματος, ενώ τα τελευταία 2,5 χρόνια πυροβολεί κατά ριπάς, έχοντας μέχρι στιγμής 78 γκολ!

Τα επτά (+1)... καλά της μοίρας του

Φυσικά σε όλη αυτή την πορεία προκειμένου να βρει θέση μεταξύ των κορυφαίων στην ιστορία της Μπαρτσελόνα, ο Λιονέλ Μέσι πέρασε από διάφορους σημαντικούς "σταθμούς" και το Sport24.gr σας τους παρουσιάζει με αφορμή την αναρρίχησή του στην τρίτη θέση του πίνακα των σκόρερς για το πρωτάθλημα.

1. Το ντεμπούτο του στη Λα Λίγκα έγινε στις 16 Οκτωβρίου 2004 (σε ηλικία 17 ετών και 114 ημερών) στο τοπικό ντέρμπι με την Εσπανιόλ, όπου η "Μπάρτσα" επικράτησε με 1-0 στο Ολυμπιακό Στάδιο της Βαρκελώνης, με τον Μέσι να γίνεται ο τρίτος νεαρότερος παίκτης που φόρεσε τη φανέλα της και ο νεαρότερος στο πρωτάθλημα (το ρεκόρ καταρρίφθηκε το Σεπτέμβριο του 2007 από τον Μπόγιαν).

2. Η ημερομηνία που πιθανότατα δεν θα ξεχάσει ποτέ στη ζωή του είναι η 1η Μαΐου του 2005, αφού έγινε ο νεαρότερος παίκτης (17 ετών, 10 μηνών και 7 ημερών) που σκόραρε σε αγώνα πρωταθλήματος για τη Μπαρτσελόνα. Το παρθενικό μάλιστα τέρμα του με τους "μπλαουγκράνα" ήρθε με τον πλέον παραμυθένιο τρόπο...

Στο 87ο λεπτό του αγώνα Μπαρτσελόνα-Αλμπαθέτε στο "Καμπ Νόου" ο Φρανκ Ράικαρντ έκανε αλλαγή τον Σαμουέλ Ετό και πέρασε στη θέση του τον 18χρονο τότε Μέσι που φορούσε το Νο 30 στην πλάτη, με τον αμούστακο Αργεντινό να κάνει "πράματα και θάματα" στα έξι περίπου λεπτά που αγωνίστηκε.

Στο 90' δέχτηκε τρομερή πάσα από τον Ροναλντίνιο και σκόραρε με εκπληκτικό σκαφτό αριστερό πλασέ αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Δύο λεπτά αργότερα πήρε το αίμα του πίσω, αφού τροφοδοτήθηκε εκ νέου από τον Βραζιλιάνο και με μαγική λόμπα από το ύψος της μεγάλης περιοχής υποχρέωσε το κοινό της Μπαρτσελόνα να τον αποθεώσει με ένα standing ovation!

3. Στις 11 Μαρτίου 2007 έγραψε το όνομα του με χρυσά γράμματα στην ιστορία των αναμετρήσεων Μπαρτσελόνα-Ρεάλ καθώς σκόραρε και τα τρία γκολ των Καταλανών στο συναρπαστικό 3-3 με τους καστιγιάνους (ο νεότερος σκόρερ σε clasico), για να γίνει έτσι ο πρώτος παίκτης μετά τον Ιβάν Ζαμοράνο από τη σεζόν 1994-95 που σημείωσε χατ-τρικ στο μεγαλύτερο ντέρμπι της Ευρώπης. Συνολικά έχει σκοράρει επτά φορές σε clasico, νούμερο πολύ μεγάλο αν αναλογιστεί κανείς ότι είναι μόλις 23 ετών!

4. Την 1η Φεβρουαρίου 2009 έδωσε την εκτός έδρας νίκη στη Μπαρτσελόνα κόντρα στη Ράθινγκ Σανταντέρ με τα δύο γκολ που σημείωσε (1-2), με το δεύτερο τέρμα του να είναι το γκολ Νο 5000 για τους "μπλαουγκράνα" στο πρωτάθλημα.

5. Κατά τη διάρκεια της περασμένης σεζόν κατάφερε να βάλει οκτώ γκολ μέσα σε μία εβδομάδα σε τρεις συνολικά αγώνες, ενώ έγινε ο πρώτος παίκτης της Μπαρτσελόνα που πετυχαίνει δύο συνεχόμενα χατ-τρικ στη Λα Λίγκα (με αντιπάλους Βαλένθια και Σαραγόσα).

6. Η σεζόν 2009-2010 βρήκε τον Μέσι να αναδεικνύεται πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος με 34 γκολ στο ενεργητικό του. Τόσα γκολ σε μία σεζόν είχαν να δουν οι φίλοι της Μπάρτσα από το "φαινόμενο" Ρονάλντο τη σεζόν 1996-97, ενώ ο Μέσι πλησίασε και το απόλυτο ρεκόρ των γκολ σε μία σεζόν, που κρατάει ο Τέλμο Θάρα με 38.

7. Η Μπάρτσελόνα έγραψε ιστορία τη φετινή σεζόν με τα οκτώ τέρματα με τα οποία φιλοδώρησε την Αλμερία (0-8), όμως το ματς αυτό ήταν και ξεχωριστό και για τον Μέσι αφού το δεύτερο από τα τρία τέρματά του ήταν το 100ο του στη μεγάλη κατηγορία του ισπανικού πρωταθλήματος.

8. Φυσικά δεν θα μπορούσε να λείπει από τα highlights της πρωταθληματικής καριέρας του και το φετινό γκολ του με πέναλτι κόντρα στη Σανταντέρ, στην πρεμιέρα του δευτέρου γύρου. Η ιδιαιτερότητα; Μετά την επίτευξη του γκολ έσπευσε να το αφιερώσει στη μητέρα του για τα γενέθλιά της, δείχνοντας σε όλους τη φανέλα που φορούσε από μέσα, η οποία έγραφε: "Feliz Cumple Mami" (φώτο).