ΑΕΚ

Ερμιονίδα - ΑΕΚ 0-0

Η ΑΕΚ ήταν κακή και έμεινε στο 0-0 στο Κρανίδι με την Ερμιονίδα, η οποία υποχρέωσε την Ένωση στην πρώτη της βαθμολογική απώλεια, στη Football League (VIDEO).

Η χειρότερη φετινή εμφάνιση της ΑΕΚ είχε σαν αποτέλεσμα να μείνει στο 0-0 απέναντι στην Ερμιονίδα και το σερί των έξι συνεχόμενων νικών στη Football League, να σταματήσει στο Κρανίδι.

Η Ένωση είχε προβλήματα τόσο στο δημιουργικό, όσο και στο ανασταλτικό κομμάτι, με αποτέλεσμα η πρώτη της γκέλα στο πρωτάθλημα, να είναι φυσιολογική.

Αντίθετα η Ερμιονίδα, διατήρησε το αήττητο στην έδρα της, καθώς η μοναδική της ήττα στο πρωτάθλημα ήρθε από την Παναχαϊκή στην Πάτρα.

Τα πρώτα σημάδια

Νωχελικά ξεκίνησε στο Κρανίδι η ΑΕΚ, με την μπάλα να μην κυκλοφορεί σωστά, ενώ οι οποιεσδήποτε απειλές της Ένωσης, προέρχονταν από στημένες φάσεις και τα πόδια του Έλντερ Μπαρμπόζα.

Επτά λεπτά με την έναρξη της αναμέτρησης, ο Μπρέσεβιτς εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση στην άμυνα των γηπεδούχων, γύρισε ωραία αλλά ο Πονηρός, απομάκρυνε την μπάλα με τα πόδια.

Ο Παβίσεβιτς επιχείρησε ένα σουτ στο 13ο λεπτό αλλά η επέμβαση του Κολοβέτσιου με τα πόδια , απομάκρυνε κάθε κίνδυνο.

Πλήγμα με Μπαρμπόζα

Δεν έφταναν τα προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας και η αδυναμία στη δημιουργία φάσεων, η Ένωση έχασε και τον Έλντερ Μπαρμπόζα που αποχώρησε λόγω τραυματισμού, δίνοντας τη θέση του στον Αραβίδη. Οι πρώτες εκτιμήσεις του ιατρικού επιτελείου, κάνουν λόγο για κάκωση έσω πλαγίου.

Η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να απειλήσει, αντίθετα η Ερμιονίδα άρχισε να αναθαρρεί και να κερδίζει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, ενώ το σουτ του Παβίσεβιτς στο 41' απομάκρυνε, δύσκολα, ο Ανέστης.

Η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου βρήκε την άμυνα της Ερμιονίδας να μπερδεύεται, αλλά η σύγχυση μεταφέρθηκε και στους επιθετικούς της ΑΕΚ, καθώς Μπρέσεβιτς και Αραβίδης σούταραν διαδοχικά στο 49' , αλλά οι προσπάθειές τους, δεν βρήκαν στόχο.

Απειλή από τον Ταπέ

Ο Ταπέ, που είχε περάσει στο γήπεδο στη θέση του τραυματία Σβόγιτς, λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ στο 56' στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, αλλά η προβολή του εν κινήσει μετά από εκτέλεση φάουλ, είχε ως αποτέλεσμα αυτή να περάσει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ανέστη.

Η ΑΕΚ δεν μπορούσε να βρει χώρους, η κατοχή της μπάλας χανόταν μετά από αβίαστα λάθη, ενώ στην κυκλοφορία αυτής, πάντα υπήρχαν παρεμβολές από τους γηπεδούχους, με αποτέλεσμα να μη φτάνει στους επιθετικούς του "Δικεφάλου", ή όταν έφτανε αυτό γινόταν ανορθόδοξα.

Ο κακός αγωνιστικός χώρος δυσκόλευε τις προσπάθειες των φιλοξενουμένων, ενώ και οι στημένες φάσεις περνούσαν ανεκμετάλλευτες.

Στο 72', ο Κολόκας λίγο έλειψε να σκοράρει πιάνοντας στον ύπνο την άμυνα του "Δικεφάλου", αλλά δεν μπόρεσε να βρει από κοντά την μπάλα και να στείλει στα δίχτυα, μετά από εκτέλεση φάουλ.

Οι ευκαιρίες του Πλατέλλα

Στο 83ο λεπτό ο Πλατέλλας μπήκε από τα δεξιά απέφυγε επιδέξια τα μαρκαρίσματα, αλλά το σουτ που επιχείρησε από το ύψος του πέναλτι κόντραρε στους αμυντικούς της Ερμιονίδας.

Η καλύτερη ευκαιρία της ΑΕΚ, ήρθε στις καθυστερήσεις με τον Πλατέλλα να βρίσκεται τετ-α-τετ με τον Πονηρό, αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν υπερβολικά αδύναμο.

Γήπεδο: Κρανιδίου

ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ: Πονηρός, Μουσταφίδης, Όμο, Ιασωνίδης, Σαμαράς, Κολοκας, Σβόγιτς (52' Ταπέ), Βλαχόπουλος (87' Τούτοριτς), Κιοσσές, Παβίσεβιτς, Σαντιάγκο (75' Στάικος)

AEK: Ανέστης, Γεωργέας (87' Φάι), Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Πεταυράκης, Κορδέρο, Ανάκογλου (63' Ζόριτς), Μάνταλος, Μπαρμπόζα (21' Αραβίδης), Πλατέλλας, Μπρέσεβιτς

ΓΚΟΛ: -

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής:

Νότιος όμιλος

Κυριακή 14/12

Φωστήρας - Ηρακλής Ψαχνών 1-2 (72' Μπελέρης / 37' πέν., 79' Ράντι)

Παναιγιάλειος - Αχαρναϊκός 0-1 (13' αυτ. Ακπαρίδης)

Επισκοπή - Πανηλειακός 2-1 (58', 79' Βουρβαχάκης / 31' πέν. Τσίτας)

Παναχαϊκή - Καλλιθέα 2-0 (11', 36' Μαρουκάκης)

Απόλλων Σμύρνης - Χανιά 1-0 (32' Χατζής)

Ρεπό: Τράχωνες

Βόρειος όμιλος

Παρασκευή 12/12

Φωκικός - Αγροτικός Αστέρας 2-0 (31' Σεν, 42' Καλλέργης)

Αναγέννηση Καρδίτσας - Ηρακλής 0-4 (12' Τσιλιανίδης, 14' Κιάσσος, 61' Περόνε, 87' πέν. Πουρτουλίδης)

Σάββατο 13/12

Ζάκυνθος - Λαμία 0-1 (32' Γκούρμα)

Εθνικός Γαζώρου - Απόλλων Καλαμαριάς 1-0 (76' Ναστέβσκι)

Ολυμπιακός Βόλου - Τύρναβος 2-3 (63' Μακρυδημήτρης, 86' Κούτσι / 21' Κισκαμπάνης, 59' Γεωργίου, 79' Ότα)

Πιερικός - Αιγινιακός 1-1 (12' Αλεξίου / 75' Γιαζιτζόγλου)