ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Όταν η Αυστραλία έβγαλε... τριανταμία

Archie Thompson of Australia, left, celebrates a goal with Tim Cahill during the 2014 FIFA World Cup Qualifier match between Iraq and Australia in Doha, Qatar, Tuesday Oct. 16, 2012. (AP Photo/Osama Faisal) AP

Σαν σήμερα το 2001, η Αυστραλία κέρδισε με σκορ 31-0 την Αμερικανική Σαμόα και ο Archie Thompson δημιούργησε παγκόσμιο ρεκόρ σκοράροντας 13 τέρματα σε έναν αγώνα (video).

Ημέρα των ρεκόρ ήταν η 11η Απριλίου του 2001, όταν σαν σήμερα πριν από 17 χρόνια, η Αυστραλία σκόρπισε με 31-0 την Αμερικανική Σαμόα (μικρό κρατίδιο του Νότιου Ειρηνικού με τους 55.000 κατοίκους) σε ματς της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2002.

Το σκορ αποτέλεσε την μεγαλύτερη διαφορά νίκης σε διεθνές παιχνίδι, ενώ με τα 13 γκολ που πέτυχε, ο Archie Thompson δημιούργησε παγκόσμιο ρεκόρ επίτευξης τερμάτων σε ένα ματς.

Η Αμερικανική Σαμόα άντεξε για δέκα λεπτά και μετά άρχισε το... πανηγύρι. Πριν καλά καλά συμπληρωθεί το 20λεπτο, το σκορ ήταν ήδη 6-0. Ο Thompson σκόραρε στο 12', το 23', το 27', το 29', το 33', το 37', το 42' και το 45', για το 16-0 του πρώτου ημιχρόνου στο International Sports Stadium!

Το τελευταίο γκολ μπήκε στο 89' και ήταν το 8ο του Ζντρίλιτς στο ματς. Στο τέλος του αγώνα με το σκορ να έχει... χαθεί, χρειάστηκε μια διαβούλευση με τον διαιτητή για να καταλήξουν στο οριστικό 31-0 και όχι στο 32-0 που έγραφε ο πίνακας. Τον αγώνα παρακολούθησαν 3.000 θεατές.

Το σκορ ξεσήκωσε ολόκληρη κουβέντα για την ανάγκη αλλαγής διεξαγωγής των προκριματικών, αφού παιχνίδια τέτοιας δυναμικής δεν εξυπηρετούσαν κανέναν. Πάντως για το συγκεκριμένο ματς υπήρξαν υπόνοιες καθώς η Αμερικανική Σαμόα αντιμετώπισε πρόβλημα με τα διαβατήρια των μελών της αποστολής, με αποτέλεσμα μόλις ένας (!) από τους είκοσι παίκτες (ο γκολκίπερ Nicky Salapu) να έχει δικαίωμα συμμετοχής στο ματς!

Η Αμερικανική Σαμόα δεν μπόρεσε να χρησιμοποιήσει παίκτες της U-20, καθώς εκείνη την εποχή οι περισσότεροι έδιναν ακόμη εξετάσεις στο Λύκειο. Έτσι αναγκάστηκε να μαζέψει παίκτες ακόμη νεότερους σε ηλικία (τρεις 15χρονοι), σχηματίζοντας μια ομάδα με μέσο όρο ηλικίας 18 ετών. Κάποιοι από αυτούς που αγωνίστηκαν δεν είχαν ολοκληρώσει 90λεπτο ματς ποτέ ξανά. Υπήρξαν υποψίες ότι το θέμα με τα διαβατήρια δημιουργήθηκε επίτηδες από τους Αυστραλούς, προκειμένου να εξασφαλίσουν την πρόκριση.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Φρανκ Φαρίνα): Michael Petkovic, Kevin Muscat (c), Craig Moore, Tony Popovic (46' Fausto De Amicis), Tony Vidmar (46' Scott Miller), Aurelio Vidmar, David Zdrilic, Steve Horvat, Con Boutsianis, Simon Colosimo, Archie Thompson.

ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΣΑΜΟΑ (Τουνόα Λούι): Nicky Salapu, Lisi Leututu (50' Richard Mariko), Soe Falimaua, Lavalu Fatu, Sulifou Faaloua, Travis Sinapati, Sam Mulipola, Pati Feagiai, Ben Falaniko (84' Darrell Ioane), Tiaoali Savea, Young Im Min.