ΜΟΥΝΤΙΑΛ 2018

Τα προκριματικά του Μουντιάλ 2018

Τα προκριματικά του Μουντιάλ 2018

Εξαήμερο προκριματικών του Μουντιάλ 2018 ξεκινά την Πέμπτη και φυσικά το Βραζιλία - Αργεντινή δεσπόζει, ενώ στην Ευρώπη ξεχωρίζει το βρετανικό ντέρμπι. Δείτε πρόγραμμα και βαθμολογίες

Την Πέμπτη (10/11) ξεκινά εξαήμερο προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018 και το ματς που ξεχωρίζει είναι το Βραζιλία - Αργεντινή στο Μπέλο Οριζόντε.

Εκεί δηλαδή που η Βραζιλία είχε δεχτεί 7 γκολ από την Γερμανία και εκεί επίσης που η Ρίβερ Πλέιτ στον δρόμο για την κατάκτηση του Copa Libertadores 2015 είχε νικήσει 3-0 την Κρουζέιρο, έτσι είχαμε κλάματα στις εξέδρες του "Mineirão" για δεύτερη φορά μέσα σε λιγότερο από έναν χρόνο.

Το ματς για την Αργεντινή είναι κρισιμότατο και μπορείτε να το καταλάβετε με μια γρήγορη ματιά στην βαθμολογία, ενώ στην Ευρώπη ξεχωρίζει το βρετανικό ντέρμπι μεταξύ Αγγλίας και Σκωτίας.

Σέντρα στην τελική φάση των προκριματικών στην Ωκεανία, αλλά και στην ζώνη Βόρειας-Κεντρικής Αμερικής και Καραϊβικής, ενώ στην Αφρική διεξάγεται η 2η αγωνιστική με Καμερούν - Ζάμπια, Νιγηρία - Αλγερία, Μαρόκο - Ακτή Ελεφαντοστού και Αίγυπτος - Γκάνα.

Δείτε παρακάτω αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων και την κατάσταση σε όλες τις ηπείρους...

ΕΥΡΩΠΗ

 

Το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής:

 

Παρασκευή 11/11

Αρμενία - Μαυροβούνιο (19:00)

Γαλλία - Σουηδία (21:45)

Τσεχία - Νορβηγία

Β.Ιρλανδία - Αζερμπαϊτζάν

Σαν Μαρίνο - Γερμανία

Δανία - Καζακστάν

Ρουμανία - Πολωνία

Αγγλία - Σκωτία

Μάλτα - Σλοβενία

Σλοβακία - Λιθουανία

 

Σάββατο 12/11

Αυστρία - Ιρλανδία (19:00)

Γεωργία - Μολδαβία

Κροατία - Ισλανδία

Τουρκία - Κόσοβο

Ουαλία - Σερβία (21:45)

Αλβανία - Ισραήλ

Λίχτενσταϊν - Ιταλία

Ισπανία - Σκόπια

Ουκρανία - Φινλανδία

 

Κυριακή 13/11

Βουλγαρία - Λευκορωσία (19:00)

Λουξεμβούργο - Ολλανδία

Ουγγαρία - Ανδόρα

Ελβετία - Νήσοι Φερόε

Κύπρος - Γιβραλτάρ

Πορτογαλία - Λετονία (21:45)

Βέλγιο - Εσθονία

Ελλάδα - Βοσνία

 

Οι βαθμολογίες

 

Group A

1. Γαλλία 7 (5-1)

2. Σουηδία 7 (5-1)

3. Ολλανδία 4 (5-3)

4. Βουλγαρία 3 (5-10)

5. Λευκορωσία 2 (2-5)

6. Λουξεμβούργο 1 (4-6)

 

Group B

1. Ελβετία 9 (7-3)

2. Πορτογαλία 6 (12-2)

3. Ουγγαρία 4 (4-3)

4. Νήσοι Φερόε 4 (2-6)

5. Λετονία 3 (1-4)

6. Ανδόρα 0 (1-9)

 

Group C

1. Γερμανία 9 (8-0)

2. Αζερμπαϊτζάν 7 (2-0)

3. Βόρειος Ιρλανδία 4 (4-2)

4. Νορβηγία 3 (4-5)

5. Τσεχία 2 (0-3)

6. Σαν Μαρίνο 0 (1-9)

 

Group D

1. Σερβία 7 (8-4)

2. Ιρλανδία 7 (6-3)

3. Ουαλία 5 (7-3)

4. Αυστρία 4 (6-6)

5. Γεωργία 1 (2-4)

6. Μολδαβία 0 (1-10)

 

Group E

1. Μαυροβούνιο 7 (7-1)

2. Πολωνία 7 (7-5)

3. Ρουμανία 5 (6-1)

4. Δανία 3 (3-4)

5. Καζακστάν 2 (2-7)

6. Αρμενία 0 (1-8)

 

Group F

1. Αγγλία 7 (3-0)

2. Λιθουανία 5 (5-3)

3. Σλοβενία 5 (3-2)

4. Σκωτία 4 (6-5)

5. Σλοβακία 3 (3-2)

6. Μάλτα 0 (1-9)

 

Group G

1. Ισπανία 7 (11-1)

2. Ιταλία 7 (7-4)

3. Αλβανία 5 (4-3)

4. Ισραήλ 6 (5-5)

5. Σκόπια 1 (4-7)

6. Λίχτενσταϊν 0 (1-12)

 

Group H

1. Βέλγιο 9 (13-0)

2. Ελλάδα 9 (8-1)

3. Βοσνία 6 (7-4)

4. Εσθονία 3 (4-7)

5. Κύπρος 0 (0-7)

6. Γιβραλτάρ 0 (1-14)

 

Group I

1. Κροατία 7 (8-1)

2. Ισλανδία 7 (6-3)

3. Ουκρανία 5 (6-3)

4. Τουρκία 2 (3-5)

5. Φινλανδία 1 (3-5)

6. Κόσοβο 1 (1-10)

 

*οι πρώτοι των ομίλων προκρίνονται στα τελικά του Μουντιάλ 2018, οι 8 καλύτεροι δεύτεροι μετά από κλήρωση θα παίξουν μπαράζ (4 ζευγάρια σε ματς μέσα-έξω) και οι 4 νικητές θα προκριθούν στα τελικά της Ρωσίας

**σε ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά τα μεταξύ τους ματς

 

 

ΝΟΤΙΟΣ ΑΜΕΡΙΚΗ

 

Το πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής:

 

Πέμπτη 10/11

Κολομβία - Χιλή (22:30)

Ουρουγουάη - Εκουαδόρ (01:00)

Παραγουάη - Περού (01:30)

Βενεζουέλα - Βολιβία

Βραζιλία - Αργεντινή (01:45)

 

Το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής:

 

Τρίτη 15/11

Βολιβία - Παραγουάη (22:00)

Εκουαδόρ - Βενεζουέλα (23:00)

Χιλή - Ουρουγουάη (01:30)

Αργεντινή - Κολομβία

Περού - Βραζιλία (04:15)

 

Η βαθμολογία

 

1. Βραζιλία 21 (23-9)

2. Ουρουγουάη 20 (21-7)

3. Εκουαδόρ 17 (18-14)

4. Κολομβία 17 (14-10)

5. Χιλή 16 (18-16)*

6. Αργεντινή 16 (11-9)

7. Παραγουάη 15 (10-12)

8. Περού 11 (14-17)*

9. Βολιβία 4 (9-26)*

10. Βενεζουέλα 2 (9-26)

 

*η Βολιβία έχασε 0-3 στα χαρτιά τα ματς με Περού και Χιλή (αρχικά νίκη και ισοπαλία), λόγω αντικανονικής συμμετοχής παίκτη

**οι 4 πρώτοι προκρίνονται στα τελικά του Μουντιάλ 2018, ο 5ος παίζει μπαράζ με τον πρωταθλητή Ωκεανίας (δηλαδή τη Νέα Ζηλανδία εκτός απροόπτου / η Αυστραλία έχει μετακομίσει στην Ασία)

***σε ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά τα μεταξύ τους ματς

 

 

Β-Κ ΑΜΕΡΙΚΗ & ΚΑΡΑΪΒΙΚΗ

 

Το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής:

 

Παρασκευή 11/11

Ονδούρα - Παναμάς (22:35)

Τρινιντάντ - Κόστα Ρίκα (01:00)

ΗΠΑ - Μεξικό (02:45)

 

Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής:

 

Τρίτη 15/11

Ονδούρα - Τρινιντάντ (00:05)

Κόστα Ρίκα - ΗΠΑ (04:05)

Παναμάς - Μεξικό

 

Ο όμιλος

 

Κόστα Ρίκα

Ονδούρα

Μεξικό

Παναμάς

Τρινιντάντ

ΗΠΑ

 

*οι 3 πρώτοι θα προκριθούν στα τελικά του Μουντιάλ 2018 και ο 4ος θα παίξει μπαράζ (μέσα-έξω) με ομάδα από την Ασία

**σε ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά τα μεταξύ τους ματς

 

 

ΑΣΙΑ

 

Το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής:

 

Τρίτη 15/11

Ιαπωνία - Σαουδική Αραβία (12:35)

Νότιος Κορέα - Ουζμπεκιστάν (13:00)

Κίνα - Κατάρ (13:35)

Ταϊλάνδη - Αυστραλία (14:00)

Συρία - Ιράν

Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα - Ιράκ (17:20)

 

Οι βαθμολογίες

 

Group A

1. Ιράν 10 (4-0)

2. Ουζμπεκιστάν 9 (4-0)

3. Νότιος Κορέα 7 (6-5)

4. Συρία 4 (1-2)

5. Κατάρ 3 (3-5)

6. Κίνα 1 (2-6)

 

Group B

1. Σαουδική Αραβία 10 (8-3)

2. Αυστραλία 8 (6-3)

3. Ιαπωνία 7 (6-4)

4. Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα 6 (5-6)

5. Ιράκ 3 (5-4)

6. Ταϊλάνδη 0 (0-7)

 

*οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου προκρίνονται στα τελικά του Μουντιάλ 2018, οι 3 τρίτοι παίζουν μεταξύ τους (μέσα-έξω) και ο νικητής παίζει μπαράζ (μέσα-έξω) με τον 4ο από την ζώνη της Κεντρικής-Βόρειας Αμερικής και Καραϊβικής

**σε ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά τα μεταξύ τους ματς

 

 

ΑΦΡΙΚΗ

 

Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής:

 

Παρασκευή 11/11

Λιβυή - Τυνησία (21:00)

 

Σάββατο 12/11

Νότιος Αφρική - Σενεγάλη (15:00)

Ουγκάντα - Κονγκό

Καμερούν - Ζάμπια (17:00)

Νιγηρία - Αλγερία (18:00)

Πράσινο Ακρωτήρι - Μπουρκίνα Φάσο (19:00)

Μάλι - Γκαμπόν (20:30)

Μαρόκο - Ακτή Ελεφαντοστού (22:00)

 

Κυριακή 13/11

Αίγυπτος - Γκάνα (18:00)

Γουινέα - Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό (19:30)

 

Οι όμιλοι

 

Group A

1. Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό 3 (4-0)

2. Τυνησία 3 (2-0)

3. Γουινέα 0 (0-2)

4. Λιβύη 0 (0-4)

 

Group B

1. Νιγηρία 3 (2-1)

2. Καμερούν 1 (1-1)

3. Αλγερία 1 (1-1)

4. Ζάμπια 0 (1-2)

 

Group C

1. Ακτή Ελεφαντοστού 3 (3-1)

2. Μαρόκο 1 (0-0)

3. Γκαμπόν 1 (0-0)

4. Μάλι 0 (1-3)

 

Group D

1. Σενεγάλη 3 (2-0)

2. Νότιος Αφρική 1 (1-1)

3. Μπουρκίνα Φάσο 1 (1-1)

4. Πράσινο Ακρωτήρι 0 (0-2)

 

Group E

1. Αίγυπτος 3 (2-1)

2. Ουγκάντα 1 (0-0)

3. Γκάνα 1 (0-0)

4. Κονγκό 0 (1-2)

 

*οι πρώτοι των ομίλων προκρίνονται στα τελικά του Μουντιάλ 2018

**σε ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά τα μεταξύ τους ματς

 

 

ΩΚΕΑΝΙΑ

 

Το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής:

 

Τρίτη 8/11

Ταϊτή - Νησιά Σολομώντα 1-0

Σάββατο 12/11

Νέα Ζηλανδία - Νέα Καληδονία (04:00)

 

Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής:

 

Κυριακή 13/11

Νησιά Σολομώντα - Ταϊτή (06:00)

Σάββατο 12/11

Νέα Καληδονία - Νέα Ζηλανδία (08:00)

 

*ρεπό Φίτζι και Παπούα Νέα Γουινέα

 

Οι βαθμολογίες

 

Group A

1. Νέα Ζηλανδία -

2. Νέα Καληδονία -

3. Φίτζι -

 

Group B

1. Νησιά Σολομώντα 3 (1-0)

2. Παπούα Νέα Γουινέα -

3. Ταϊτή 0 (0-1)

 

*οι πρώτοι των ομίλων θα παίξουν μεταξύ τους (μέσα-έξω) και ο νικητής θα παίξει μπαράζ (μέσα-έξω) για θέση στα τελικά του Μουντιάλ 2018 με τον 5ο της Νοτίου Αμερικής

**σε ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά τα μεταξύ τους ματς

 

 

 

SHARE:

BEST OF NETWORK

ΕΛΛΑΔΑ

Αυτές είναι οι 10 δουλειές με τα λιγότερα λεφτά (έκπληξη η Νο1)

Ένα επάγγελμα που αποτελεί το όνειρο αρκετών παιδιών και νέων είναι σήμερα το πιο κακοπληρωμένο στην Ελλάδα. Δείτε την πλήρη λίστα της totallymoney.com

MALEBOX

O Terry Richardson του Ιnstagram και οι 'μπαζούκας' μούσες του

Τον λένε Mike Tang και κάθε μέρα περνάνε μπροστά από το φακό του οι πιο βαβαβούμ γυναίκες του Μαΐάμι και συνολικά της αμερικάνικης ηπείρου.

ΘΡΙΛΕΡ ΣΤΟ ΑΓΡΙΝΙΟ

Τι είπε ο Δημήτρης στους φίλους του πριν σκοτωθεί

Νέα ντοκουμέντα που δεν είχαν μέχρι σήμερα δει το φως της δημοσιότητας, στο θρίλερ του Αγρινίου

ΣΙΝΕΜΑ

Στο ‘War for the Planet of the Apes’, η ιστορία του κόσμου σου θα αλλάξει

Οι πίθηκοι (ξανα)πήραν τα όπλα τους.

ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ

Αυτό είναι το πλέον εντυπωσιακό κτίριο της Αθήνας για το 2017

Σε απόσταση αναπνοής από το πολυβραβευμένο ΚΠΙ Σταύρος Νιάρχος ένα ακόμη επιβλητικό κτήριο έρχεται να προστεθεί στην περιοχή. Σε ποιον κορυφαίο επιχειρηματία ανήκει και ποια η χρήση του

 

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24