ΜΟΥΝΤΙΑΛ

Η φωτογραφία του ΗΠΑ-Μεξικό που δεν θα αρέσει στον Τραμπ

Το Μεξικό νίκησε με 2-1 τις ΗΠΑ στο Οχάιο, λίγες ώρες μετά την ανάδειξη του Ντόναλντ Τραμπ ως νέου "πλανητάρχη" και τις προεκλογικές εξαγγελίες αυτού περί τείχους μεταξύ των δύο χωρών. Η συμβολική κίνηση των δύο ομάδων. (φωτό, video)

Ο Ντόναλντ Τραμπ είναι εδώ και λίγες ημέρες ο νέος πρόεδρος των ΗΠΑ και στις εξαγγελίες του κατά την προεκλογική περίοδο είχε μιλήσει για τείχος στα σύνορα με το Μεξικό για να περιορισθεί η μεταναστευτική ροή από τη δεύτερη χώρα στην πρώτη.

Αυτό από μόνο του αρκούσε να καταστήσει "ειδικών συνθηκών" το ματς μεταξύ των δύο εθνικών ομάδων, στο Οχάιο τα ξημερώματα του Σαββάτου, για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2018.

Στο καθαρά αγωνιστικό μέρος, η "τρικολόρ" επικράτησε με 2-1 της ΗΠΑ. Ο Λαγιούν άνοιξε το σκορ για το Μεξικό στο 20ό λεπτό, ο Γουντ ισοφάρισε για τις ΗΠΑ στο 50ό, αλλά ο 37χρονος Ράφα Μάρκες στο 89ο λεπτό έδωσε τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Στο όχι αμιγώς αγωνιστικό, οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων πέρασαν ένα ενωτικό μήνυμα δεδομένης της περιρρέουσας ατμόσφαιρας στη χώρα διεξαγωγής της αναμέτρησης.

Πόζαραν όλοι μαζί στη φωτογραφία πριν την έναρξη του ματς, με τα ΜΜΕ του Μεξικού να σχολιάζουν χαρακτηριστικά : "Η φωτογραφία του ΗΠΑ-Μεξικό που δεν θα αρέσει στον Τραμπ".

Σε κάθε περίπτωση η ατμόσφαιρα ήταν εξαιρετική στο "MAPFRE" με Αμερικανούς και Μεξικανούς να συνυπάρχουν αρμονικά υποστηρίζοντας, ο καθένας την ομάδα του: