ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Δυο γκολ σε επτά ώρες ποδοσφαίρου

Ο Γιάννης Σερέτης καταγράφει τη διαδρομή των 23 «μουντιαλικών» παικτών στο ταξίδι που ολοκληρώνεται σήμερα με την επιστροφή της αποστολής της εθνικής Ελλάδας από τη Βραζιλία, εστιάζοντας στην Νο 1 «πληγή» της.

Το καλό για τον Φερνάντο Σάντος ήταν ότι άλλαξε και εκείνος σκεπτικό σταδιακά από την περίοδο προετοιμασίας μέχρι και τα δύο τελευταία παιχνίδια, εναντίον της Ακτής Ελεφαντοστού και της Κόστα Ρίκα.

Όχι μόνο στο επιθετικό πλάνο του. Αρχικά από τη μεσαία γραμμή. Ξεκίνησε με αρχική τριάδα στην Πορτογαλία Τζιόλη – Μανιάτη – Κατσουράνη. Πέρασε στο «Κατσουράνης – Μανιάτης-Κονέ». Κατέληξε στο Μανιάτης – Καραγκούνης - Σάμαρης.

«Υποχρεωτικά»; Ναι, ως έναν βαθμό. Όχι με την επιλογή του Κονέ, ουσιαστικά αντί του Τζιόλη, και τον Κατσουράνη «εξάρι». Αυτό το είδε, το αποφάσισε, το έπραξε από τα φιλικά. Επιτρέψτε μου, όμως, να πιστεύω πως αν δεν είχε τραυματιστεί στο 13’ του αγώνα με την Ακτή ο Παναγιώτης Κονέ, ο Ανδρέας Σάμαρης δεν θα είχε πάρει λεπτό συμμετοχής στο Μουντιάλ. Θα ήταν πιθανότατα ο τρίτος μέσος χωρίς λεπτό συμμετοχής, μαζί με τους Τζιόλη – Ταχτσίδη. Η’ το πολύ – πολύ να είχε πάρει κάποια λεπτά ως «αλλαγή» εναντίον της παρέας του Ντρογκμπά, δεδομένης και της απουσίας του τιμωρημένου Κατσουράνη στο συγκεκριμένο παιχνίδι.

Το σφάλμα που δεν αλλάζει και είχε σημειωθεί από την ανακοίνωση της αποστολής, ήταν ότι δεν είχε πάρει έναν επιπλέον επιθετικό μαζί του, «κόβοντας» έναν χαφ, δεδομένου του προβλήματος του Μήτρογλου. Ισως να είχε πετύχει περισσότερα γκολ, ίσως λιγότερα η Ελλάδα. Ουδείς γνωρίζει. Και θα ήταν ανόητο να ισχυριστεί κάποιος πως ΑΝ είχε πάρει έναν επιπλέον επιθετικό, ΣΙΓΟΥΡΑ θα είχε καλύτερη πορεία. Από την άλλη πλευρά, δεδομένο είναι και το λάθος του Σάντος και η φτωχή συγκομιδή γκολ της εθνικής, που σε τελική ανάλυση ήταν και εκείνη που της κόστισε και στα τρία ματς που ολοκλήρωσε με 11 παίκτες (θυμηθείτε τις χαμένες ευκαιρίες ακόμη και στο 2-1 με την Ακτή).

Κακά τα ψέματα, η αστοχία πλήγωσε την εθνική Ελλάδας. Λίγο έλειψε να της κοστίσει την πρόκριση στους «16» και σίγουρα ήταν ο βασικός λόγος αποκλεισμού από τους «8». Παρότι υποχρέωσε τις τρεις από τις τέσσερις αντιπάλους της στο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ παιχνίδι τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο (Κολομβία, Ακτή, Κόστα Ρίκα, ανεξάρτητα από την πορεία καθεμιάς) έχασε σπουδαίες ευκαιρίες και στα τέσσερα ματς. Άλλες με ευθύνη των επιθετικών της, άλλες λόγω της ικανότητας των αντίπαλων γκολκίπερ.

Παρότι σ’ αυτό το τουρνουά οι παραγωγικές επιδόσεις της κυμάνθηκαν συνολικά σε επίπεδο καλύτερο του αναμενόμενου (με τις όποιες ιδιαιτερότητες στα δύο ματς με υπέρ/κατά κόκκινη κάρτα). Παρότι οι ακραίοι μπακ της πρόσφεραν πολλά στο «χτίσιμο» των επιθέσεων και συμμετείχαν στην παραγωγή παιχνιδιού. Παρότι οι τελικές φάσεις της ήταν στο μέσο όρο του Μουντιάλ. Παρότι βρήκε με τον Λάζαρο, τον Κονέ και τον Σάμαρη περισσότερη ενέργεια. Ηταν η ομάδα που προκρίθηκε στις «16» με τα λιγότερα γκολ (2) και συνολικά σε περίπου 410 λεπτά μαζί με τις καθυστερήσεις, δηλαδή σε 7 ώρες ποδοσφαίρου, πήρε μόνο ένα γκολ από επιθετικό, κι αυτό με πέναλτι, από τον Γιώργο Σαμαρά!

Σε «ροή» αγώνα, γκολ πέτυχαν ένας μέσος ως προϊόν κλεψίματος (Σάμαρης) και ένας στόπερ, ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος, ως προϊόν ατομικής πρωτοβουλίας (κατέβασε τη μπάλα και συνδυάστηκε, μπήκε στην περιοχή) και τελικού αμυντικού λάθους των αντιπάλων, μετά από σωστή κίνηση του Γκέκα. Σε κάθε περίπτωση, πάντως, η εθνική Ελλάδας κατέγραψε πάλι πρόοδο. Και στην εικόνα της και στα αποτελέσματά της σε τόσο υψηλό επίπεδο. Και στα… επόμενα, από τον Σεπτέμβριο, με τον Ρανιέρι στον πάγκο στα προκριματικά του Euro, διαθέτει το έμψυχο δυναμικό για να παρουσιάσει και πιο «μοντέρνα» ποδοσφαιρικά έκδοση και θετικές επιδόσεις. Θα τα πούμε αναλυτικά σε άλλο κείμενο για την «μεταμουντιαλική» εθνική και τον Ιταλό τεχνικό.

Ο Κώστας Μανωλάς που είχε πάρει… κεφάλι από τα φιλικά ματς ήταν ο παίκτης με τα περισσότερα λεπτά συμμετοχής στο ενός μηνός ταξίδι που ολοκληρώνεται σήμερα. Αναλυτικά η συμμετοχή των 23 «μουντιαλικών»…