NBA

NBA: Σοκ και δέος από τους Τίμπεργουλβς στο Ντένβερ, διέλυσαν με 106-80 τους Νάγκετς στο Game 2 και έκαναν το 2-0

Ο Άντονι Έντουαρντς
Ο Άντονι Έντουαρντς Ⓒ 2024 ABBIE PARR/ ASSOCIATED PRESS

Διαστημικοί οι - χωρίς Γκομπέρ - Τίμπεργουλβς, έστησαν ένα απίστευτο πάρτι στο Ντένβερ στο Game 2, διέσυραν με 106-80 τους Νάγκετς και έκαναν το 2-0 στην σειρά χάρη στο 2ο σερί break τους.

Οι Τίμπεργουλβς έχουν τους Νάγκετς στα σχοινιά. Η Μινεσότα παρατάχθηκε στο Ντένβερ στο Game 2 χωρίς τον Ρούντι Γκομπέρ (γέννησε η σύζυγός του), ωστόσο αυτό δεν την εμπόδισε να διαλύσει τους πρωταθλητές με 80-106, να κάνει το δεύτερο σερί break και να πάρει προβάδισμα με 2-0 στην σειρά!

Οι "Λύκοι" έχουν σοκάρει τους Νάγκετς - και το NBA - στους δύο πρώτους αγώνες. Κι αν στο Game 1 ζορίστηκαν, στο Game 2 ξέφυγαν με 20-39 μόλις στο στο 16ο λεπτό χάρη σε ένα σερί 15-0, αλλά δεν έμειναν εκεί. Έφτασαν κάποια στιγμή να προηγούνται ακόμα και με 32 πόντους διαφορά και έφτασαν άνετα στο 2-0, δείχνοντας πιο έτοιμοι από ποτέ για την υπέρβαση.

Οι Άντονι Έντουαρντς και Καρλ-Άντονι Τάουνς είχαν από 27 πόντους για τους νικητές, με τους Ναζ Ριντ και Νικέιλ Αλεξάντερ-Γουόκερ να προσθέτουν από 14 πόντους.

Για τους Νάγκετς, ο Άαρον Γκόρντον είχε 20 πόντους, ο Νίκολα Γιόκιτς 16 πόντους (αλλά 5/13 σουτ), 16 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ ο Τζαμάλ Μάρεϊ έμεινε στους 8 πόντους με 3/18 σουτ και 13 ριμπάουντ, για ένα Ντένβερ που έμεινε κάτω από τους 100 πόντους για 4η φορά φέτος σε 6 συναντήσεις με τους Γουλβς (κανονική περίοδο και playoffs).

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-28, 35-61, 60-82, 80-106

ΝΑΓΚΕΤΣ: Γκόρντον 20 (3/5 τρίποντα), Πόρτερ 9 (4/12 σουτ, 1/7 τρίποντα), Γιόκιτς 16 (5/13 σουτ, 16 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μάρεϊ 8 (3/18 σουτ, 0/4 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Κάλντουελ-Πόουπ 4, Νάτζι 1, Τάισον, Γουάτσον, Χόλιντεϊ 13 (4/5 τρίποντα), Χαφ, Τζάκσον 3 (1), Πίκετ 2, Μπράουν 2, Στρότερ 2

ΤΙΜΠΕΡΓΟΥΛΒΣ: ΜακΝτάνιελς 5, Άντερσον 6 (9 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Τάουνς 27 (3/5 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Κόνλι 4, Έντουαρντς 27 (1/4 τρίποντα, 7 ασίστ), Μινό 3 (1), Μίλερ, Γκάρζα 2, Ριντ 14 (5/14 σουτ, 4/8 τρίποντα), Μόρις 2, ΜακΛάφιν, Αλεξάντερ-Γουόκερ 14 (4/7 τρίποντα), Μουρ 2