COPA LIBERTADORES

Τρομερή πρόκριση στα πέναλτι η Μπόκα Τζούνιορς

Η Μπόκα Τζούνιορς προκρίθηκε στα ημιτελικά του Copa Libertadores, νικώντας στα πέναλτι τη Νασιονάλ Μοντεβιδέο, με ήρωα τον Αγκουστίν Οριόν που έκανε τρεις σερί αποκρούσεις! (videos)

Πρόκριση-θρίλερ πήρε η Μπόκα Τζούνιορς στα ημιτελικά του Copa Libertadores, καθώς επικράτησε της Νασιονάλ Μοντεβιδέο με 4-3 στην διαδικασία των πέναλτι!

Με το αυτογκόλ του Κάτα Ντίας άνοιξε το σκορ για τους Ουρουγουανούς στο 21', όμως ο Κριστιάν Παβόν ισοφάρισε στο 73' και αμέσως μετά αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα, επειδή έβγαλε την φανέλα!

Το ματς πήγε στα πέναλτι, καθώς δεν υπάρχει παράταση και φυσικά είχε λήξει ισόπαλο με 1-1 ο πρώτος προημιτελικός στο Μοντεβιδέο.

Ο Κόντε απέκρουσε δύο εκτελέσεις πέναλτι, αλλά ο ήρωας ήταν ο Αγκουστίν Οριόν, καθώς έκανε τρεις αποκρούσεις και έστειλε την Μπόκα στα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει την Πούμας ή την Ιντεπεντιέντε ντελ Βάγιε.

Στο άλλο ματς, η Ροσάριο προηγήθηκε στο σκορ με το πέναλτι του Ρούμπεν όμως έχασε την πρόκριση στο 95ο λεπτό από τον Μπέριο! Μάλιστα ο σκόρερ της Ατλέτικο πήγε πάνω από τον αντίπαλο τερματοφύλακα και τον ενόχλησε με αποτέλεσμα να υπάρξει σύρραξη!

Έτσι, ο διαιτητής έβγαλε τρεις κόκκινες κάρτες, ενώ άλλη μία είχε δείξει λίγο μετά το 90ο λεπτό!

ΜΠΟΚΑ: Οριόν, Περούσι, Κάτα Ντίας, Ινσαουράλδε, Φάμπρα, Λεονάρντο Χάρα, Μέλι (43' Καρίσο), Πάμπλο Πέρες, Παβόν, Αντρές Τσάβες (70' Σεμπαστιάν Παλάσιος), Τέβες.

ΝΑΣΙΟΝΑΛ: Κόντε, Φουσίλε, Βικτορίνο, Πολέντα, Εσπίνο, Πόρας, Σαντιάγο Ρομέρο, Μπάρσια (83' Αμαράλ), Καρμπάγιο, Λέο Γκαμάλιο (74' Νικολάς Λόπες), Σεμπαστιάν Φερνάντες.

*κόκκινη 73' Παβόν

Οι ρεβάνς των προημιτελικών:

Τρίτη

Ατλέτικο Μινέιρο - Σάο Πάουλο 2-1 (7' Κασάρες, 12' Κάρλος / 15' Μάικον) [ 0-1]

Τετάρτη

Μπόκα Τζούνιορς - Νασιονάλ Μοντεβιδέο 1-1 [4-3 πέν.] (73' Παβόν / 21' αυτ. Κάτα Ντίας) [ 1-1]

Ατλέτικο Νασιονάλ - Ροσάριο Σεντράλ 3-1 [ 0-1] (45'+2 Μακνέλι Τόρες, 50' Γκέρα, 95' Μπερίο / 9' πέν. Μάρκο Ρουμπέν)

Κάρλος Τέβες (Μπόκα Τζούνιορς)

Χούνιορ Σορνόσα (Ιντεπεντιέντε ντελ Βάγιε)

*ο Καλέρι είχε σκοράρει και στα προκριματικά, όμως δεν υπολογίζονται τα γκολ σε αυτά

Μπόκα Τζούνιορς - Νασιονάλ Μοντεβιδέο 1-1 [4-3 πέν.]