COPA LIBERTADORES

Ροναλντίνιο Vs Σκόκο

Με τον τερματοφύλακά της να αποκρούει πέναλτι στο 93' η Ατλέτικο Μινέιρο του Ροναλντίνιο πέρασε στα ημιτελικά του Copa Libertadores, όπου θα αντιμετωπίσει την Νιούελς Ολντ Μπόις του Νάτσο Σκόκο (videos)

Η Ατλέτικο Μινέιρο απέκλεισε σε ματς "θρίλερ" την Τιχουάνα, έτσι θα είναι η αντίπαλος της Νιούελς Ολντ Μπόις στα ημιτελικά του Copa Libertadores.

Το τελικό σκορ ήταν 1-1, με τους Βραζιλιάνους να προκρίνονται χάρη στα εκτός έδρας γκολ, καθώς το ματς στο Μεξικό είχε ολοκληρωθεί ισόπαλο με 2-2.

Η Τιχουάνα μάλιστα προηγήθηκε στο 26' με γκολ του Κολομβιανού, Ντουβιέρ Ριάσκος, ενώ απάντησαν οι γηπεδούχοι με τον κεντρικό τους αμυντικό, Ρέβερ, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ροναλντίνιο στο 44'.

Στις καθυστερήσεις η Τιχουάνα κέρδισε πέναλτι και την εκτέλεση ανέλαβε ο Ριάσκος, όμως ο Βίκτορ έκανε καταπληκτική απόκρουση με το πόδι στο 93' και χάρισε έτσι την πρόκριση στην Ατλέτικο Μινέιρο.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ρέβερ αποβλήθηκε, έτσι θα χάσει το πρώτο ματς κόντρα στην Νιούελς Ολντ Μπόις, ενώ στο άλλο ζευγάρι των ημιτελικών συγκρούονται η Σάντα Φε (Κολομβία) με την Ολίμπια Ασουνσιόν (Παραγουάη).

Τα αποτελέσματα των ρεβάνς των "8":

Τρίτη

Σάντα Φε - Ρεάλ Γκαρσιλάσο 2-0 (7' Χέφερσον Κουέρο, 66' Χάιρο Βαλένσια) [3-1]

Τετάρτη

Νιούελς Ολντ Μπόις - Μπόκα Τζούνιορς 0-0 (10-9 πέν.) [0-0]

Ολίμπια Ασουνσιόν - Φλουμινένσε 2-1 (35' και 41' πέν. Χουάν Μανουέλ Σαλγκέιρο / 10' Ράινερ) [0-0]