COPA LIBERTADORES

Αποκλείστηκε η Ρίβερ Πλέιτ απ'το Copa Libertadores

Η κάτοχος του Copa Libertadores, Ρίβερ Πλέιτ, νίκησε με 1-0 την Ιντεπεντιέντε ντελ Βάγιε στο "Μονουμεντάλ", αλλά αποκλείστηκε στους "16" της διοργάνωσης, καθώς είχε ηττηθεί με 0-2 στο Εκουαδόρ (videos)

Η Ρίβερ Πλέιτ δεν θα κατακτήσει το Copa Libertadores για δεύτερη σερί χρονιά, καθώς αποκλείστηκε στην φάση των "16" της διοργάνωσης από την Ιντεπεντιέντε ντελ Βάγιε.

Με γκολ του Λούκας Αλάριο η ομάδα του Μαρσέλο Γκαγιάρδο νίκησε με 1-0 στο "Μονουμεντάλ", αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό, καθώς στο Εκουαδόρ είχε ηττηθεί με 0-2.

Ο Αλάριο ήταν η μόνη αλλαγή του Γκαγιάρδο, μπήκε στο ματς στο 57' και άνοιξε το σκορ στο 79', αλλά οι "μιγιονάριος" δεν κατάφεραν να πετύχουν ένα ακόμη τέρμα που θα έστελνε το ματς στην παράταση.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο 32άχρονος τερματοφύλακας της Ιντεπεντιέντε, Λιμπράδο Ασκόνα, καθώς έκανε πάρα πολλές επεμβάσεις, ενώ η Ρίβερ είχε και δύο δοκάρια στα τελευταία λεπτά.

Μετά την είσοδο του Αλάριο η ομάδα του Μπουένος Άιρες έπαιζε με 3 επιθετικούς, τους Μόρα, Αλάριο και Ιβάν Αλόνσο, ενώ πίσω τους έπαιζε ένας κλασικός επιτελικός μέσος, ο Αντρές Ντ'Αλεσάντρο.

Μπαρτσελόνα και Ρίβερ Πλέιτ τον περασμένο Δεκέμβρη είχαν τεθεί αντιμέτωπες στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων, αλλά τον επόμενο Δεκέμβρη καμία δεν θα παίξει στην διοργάνωση.

Η σύνθεση της Ρίβερ Πλέιτ...

Μπαροβέρο, Μερκάδο, Μαϊδάνα, Μπαλάντα, Κάσκο, Πόνσιο, Μαγιάδα (57' Αλάριο), Νάτσο Φερνάντες, Ντ'Αλεσάντρο, Μόρα, Ιβάν Αλόνσο.

Οι ρεβάνς της φάσης των "16":

Τρίτη

Ατλέτικο Νασιονάλ - Ουρακάν 4-2 (24' πέν. Βίκτορ Ιμπάρμπο, 58' και 68' Αλεχάντρο Γκέρα, 93' Χόναταν Κοπέτε / 26' Κριστιάν Εσπινόσα, 77' Ραμόν Άμπιλα) [ 0-0]

Πούμας - Ντεπορτίβο Τάτσιρα 2-0 (13' Εντουάρντο Ερέρα, 81' Ισμαέλ Σόσα) [ 0-1]

Τετάρτη

Τολούκα - Σάο Πάουλο 3-1 (18' και 87' Φερνάντο Ουρίμπε, 61' Ενρίκε Τριβέριο / 51' Μπάστος) [ 0-4]

Ρίβερ Πλέιτ - Ιντεπεντιέντε ντελ Βάγιε 1-0 (79' Λούκας Αλάριο) [ 0-2]

Ατλέτικο Μινέιρο - Ράσινγκ Κλουμπ 2-1 (16' Κάρλος, 72' Λούκας Πράτο / 22' πέν. Λισάντρο Λόπες) [ 0-0]

Κορίνθιανς - Νασιονάλ Μοντεβιδέο 2-2 (15' Λούκα, 15, 94' πέν. Μαρκίνιος Γκαμπριέλ / 5' Νικολάς Λόπες, Σαντιάγο Ρομέρο) [ 0-0]

Μάρκο Ρουμπέν (Ροσάριο Σεντράλ)

Χούνιορ Σορνόσα (Ιντεπεντιέντε ντελ Βάγιε)

4 γκολ

Γκαμπριέλ Ζεζούς (Παλμέιρας)

Χουάν Κάρλος Άρσε (Μπολίβαρ)

Εστέμπαν Παρέδες (Κόλο-Κόλο)

Κάρλος Τέβες (Μπόκα Τζούνιορς)

*ο Καλέρι είχε σκοράρει και στα προκριματικά, όμως δεν υπολογίζονται τα γκολ σε αυτά

Ρίβερ Πλέιτ - Ιντεπεντιέντε ντελ Βάγιε 1-0

Τολούκα - Σάο Πάουλο 3-1

Κορίνθιανς - Νασιονάλ Μοντεβιδέο 2-2

Ατλέτικο Μινέιρο - Ράσινγκ Κλουμπ 2-1

Πούμας - Ντεπορτίβο Τάτσιρα 2-0

Ατλέτικο Νασιονάλ - Ουρακάν 4-2