Πήρε το ντέρμπι των Κ17 η ΑΕΚ, 3-2 τον Ολυμπιακό, στο Ρέντη

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Η ΑΕΚ στο μεγάλο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής του πρώτου γύρου επικράτησε εκτός έδρας του Ολυμπιακού με 3-2 και παρέμεινε στην κορυφή του πρωταθλήματος Κ17. (PICS)

Η ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για το πρωτάθλημα Κ17 που διεξήχθη την Κυριακή το μεσημέρι στο Ρέντη. Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 3-2 και παραμένουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μετά από έξι αναμετρήσεις.

Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι ηττήθηκαν σε δεύτερο διαδοχικό ντέρμπι, μετά την ήττα τους από τον Παναθηναϊκό, και μάλιστα και πάλι με το ίδιο σκορ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η ΑΕΚ προηγήθηκε στο 14' όταν ο Κακάμηςανέτρεψε τον Μπότο μέσα στην περιοχή και ο Σαρδέλης που ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι έκανε το 1-0.

Με την λήξη του πρώτου μέρους ο Ολυμπιακός ισοφάρισε όταν ο Τσερκώνης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Γκοτζαμανίδης πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Βοϊλη ο οποίος με νέα κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ πήρε και πάλι το προβάδισμα στο 51'. Ο Σαχσανίδης που είχε περάσει ως αλλαγή βγήκε στην αντεπίθεση και με σουτ μέσα από την μικρή περιοχή έκανε το 2-1. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 3-1 στο 85' όταν σε νέα αντεπίθεση ο Μπότος βγήκε τετ α τετ με τον Νικοπολίδη και πλάσαρε εύστοχα.

Το μόνο που κατάφερε να κάνει ο Ολυμπιακός ήταν να μειώσει στο 3-2 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Παπαδόπουλο μετά από ασίστ του Αντωνόπουλου.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:Νικοπολίδης, Κακάμης (76’ Αντωνόπουλος), Γαλούπης (63’ Μαργαρίτης), Παπαδόπουλος, Γκοτζαμανίδης, Νεοφυτίδης, Ντουμάνης (63’ Ζιάκας), Τσερκώνης, Βοΐλης, Κατσούκης (56’ Τσιριγώτης), Σταυρόπουλος (50’ Φιτόπουλος).

ΑΕΚ: Τάφας, Σταμούλης (80' Μπακίρης) Βασιλόπουλος (65' Λάζαρης) Μπογκντάνι, Koλιμάτσης, Πετρίδης (46' Νταούλιας) Σαρδέλης (46' Σαχσανίδης) Μπότος, Χριστόπουλος, Τάμπας (46΄Στυλιανόπουλος) Μωραϊτάκης.