ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 1-1 με Κουκουλάκη

Κουκουλάκης INTIME SPORTS

Ο 41χρονος Μιχάλης Κουκουλάκης στην 12η του σεζόν στην Super League, θα σφυρίξει στο τρίτο ντέρμπι ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Παναθηναϊκό στην καριέρα του.

Στο τρίτο ντέρμπι ανάμεσα σε ΑΕΚ και Παναθηναϊκό στην καριέρα του θα κληθεί να διαιτητεύσει ο Μιχάλης Κουκουλάκης, την ερχόμενη Κυριακή 28/2 στο Ολυμπιακό Στάδιο.

Ο 41χρονος ρέφερι, διανύει ίσως την καλύτερη σεζόν στα 12 χρόνια που είναι στον πίνακα της α' εθνικής (και μετέπειτα της Super League), έχει 129 αγώνες στην μεγάλη κατηγορία στο ενεργητικό του και είναι ο πιο παλιός διαιτητής του πίνακα και ο εν ενεργεία ρέφερι με τα περισσότερα παιχνίδια.

Η Κεντρική Επιτροπή Διαιτησίας ωστόσο, αποφάσισε τον προηγούμενο Οκτώβριο να τον βγάλει από την λίστα των διεθνών καθώς έκρινε ότι δεν είχε περιθώρια λόγω ηλικίας να ανέβει από την πρώτη κατηγορία των διαιτητών στην "ελίτ" όπου ανήκει και ο Τάσος Σιδηρόπουλος.

Ο έμπειρος ρέφερι, οφθαλμίατρος στο επάγγελμα και γιος του παλαίμαχου διαιτητή Γιώργου Κουκουλάκη, θα συνεχίζει πάντως, να παίρνει παιχνίδια στο εξωτερικό, αφού παραμένει μέλος στην ομάδα του Δωδεκανήσιου ρέφερι και θα ορίζεται ως επιπρόσθετος.

Η "Ένωση" είχε έντονα παράπονα για την διαιτησία του στο παιχνίδι με τον Αστέρα Τρίπολης (2-2) την περίοδο 2010-11, όπου δεν είχε δώσει τρία πέναλτι υπέρ της και είχε τιμωρηθεί για τρεις μήνες. Είχε ζητήσει μάλιστα με δήλωση του δημόσια συγγνώμη για "τις σοβαρά λάθος εκτιμήσεις μου στο χθεσινό παιχνίδι, οι οποίες και οδήγησαν την ΑΕΚ σε απώλεια βαθμών".

Την 10η αγωνιστική της φετινής περιόδου είχε διαιτητεύσει στη νίκη των Αρκάδων επί της "Ένωσης" με 1-0 στο ΟΑΚΑ. Την 17η αγωνιστική, στη νίκη της ΑΕΚ επί της Ξάνθης, δεν είχε γράψει λέξη στο φύλλο αγώνα για την επίσκεψη του Δημήτρη Μελισσανίδη στα αποδυτήρια μετά το τέλος της αναμέτρησης.

Ο Σαλπιγγίδης, ο Χριστοδουλόπουλος και οι διαμαρτυρίες

Στο παρελθόν είχε σφυρίξει άλλες δύο φορές σε παιχνίδια ανάμεσα στις δύο ομάδες. Την σεζόν 2009-10 όπου ο Παναθηναϊκός του Χενκ Τεν Κάτε είχε νικήσει την ΑΕΚ του Ντούσαν Μπάγεβιτς με 1-0 με γκολ του Σαλπιγγίδη στο 48ο λεπτό. Η "Ένωση" είχε ζητήσει πέναλτι του Καντέ στον Καφέ στο πρώτο ημίχρονο και φάουλ του Σαλπιγγίδη στο Γιαχάγια στο ξεκίνημα της φάσης από το οποίο είχε προέλθει το μοναδικό γκολ του αγώνα.

Την περίοδο 2011-12 για την 24η αγωνιστική εξάλλου, η "Ένωση" του Νίκου Κωστένογλου με γκολ του Λεονάρντο και του Κλωναρίδη στο 48' και το 71', είχε πάρει... ρεβάνς από τους "πράσινους" του Ζεσουάλδο Φερέϊρα επικρατώντας με 2-0 και επιτρέποντας στον πρωτοπόρο Ολυμπιακό να ξεφύγει τέσσερις βαθμούς από τον Παναθηναϊκό. Ήταν η σειρά των "πράσινων" να φωνάζουν για την διαιτησία.

Συγκεκριμένα είχαν διαμαρτυρηθεί έντονα για οφσάιντ του Καφέ στο πρώτο γκολ και πέναλτι στο 61' σε μαρκάρισμα του Γεωργέα στον Χριστοδουλόπουλο με το σκορ στο 1-0. Ο τελευταίος είχε δηλώσει μετά το τέλος του αγώνα...

"Παίζουμε κόντρα σε όλους και σε όλα, παίζουμε μόνοι μας. Προσπαθούμε κόντρα σε όλα τα κατεστημένα. Ο κόσμος έχει τα δικά του με την πολιτική ζωή, μην τον φορτώνετε με άλλα. Όμως ο κόσμος του Παναθηναϊκού δεν είναι πρόβατα και χωρίς να θέλω να ρίξω λάδι στη φωτιά, αν γίνει κάτι κακό την άλλη εβδομάδα, μετά θα λέτε δεν έχουμε ποδοσφαιρική παιδεία. Συνεχίζουμε και δεν το λέω για να ρίξω στάχτη στα μάτια ή νερό στο κρασί. Αν κερδίσουμε τον Ολυμπιακό, πάμε στον έναν βαθμό και όσο ζούμε ελπίζουμε".

Ο Κουκουλάκης πάντως, δεν είχε τιμωρηθεί για κανένα από τα δύο παιχνίδια. Ο Κρητικός ρέφερι έχει οριστεί συνολικά σε 22 αγώνες της ΑΕΚ και 19 του Παναθηναϊκού σε πρωτάθλημα και Κύπελλο και η "Ένωση" έχει 11 νίκες ενώ οι "πράσινοι" δύο περισσότερες.