FOOTBALL LEAGUE

Ζάκυνθος - ΑΕΛ 2-1

Ζάκυνθος INTIME SPORTS

Η Ζάκυνθος επικράτησε 2-1 εντός έδρας της ΑΕΛ σε εξ αναβολής αγώνα για τη 12η αγωνιστική της Football League, μπήκε στην τριάδα και προσπέρασε τους Θεσσαλούς, οι οποίοι πλέον είναι στην 4η θέση του βορείου ομίλου.

Παιχνίδι για την τρίτη θέση ήταν αυτό που έγινε την Τετάρτη (28/1) το μεσημέρι στη Ζάκυνθο ανάμεσα στην επτανησιακή ομάδα και την ΑΕΛ, σε εξ αναβολής ματς για τη 12η αγωνιστική της Football League. Οι γηπεδούχοι νίκησαν με 2-1, προσπέρασαν τους ''βυσσινί'' και είναι πλέον εκείνοι στην 3η θέση.

Το σκορ άνοιξε στο 19' ο Βαρέλα, ο οποίος με ωραίο σουτ ύστερα από πάσα του Μπλέτσα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Στη συγκεκριμένη φάση, μάλιστα, ο σκόρερ της Ζακύνθου τραυματίστηκε, με αποτέλεσμα να αντικατασταθεί. Στο 36' Ο Αποστολίδης ανέτρεψε τον Οικονόμου, με αποτέλεσμα ο διαιτητής της αναμέτρησης να καταλογίσει πέναλτι. Στο 44' ο Οικονόμου το εκτέλεσε εύστοχα και έγραψε το 2-0. Η ΑΕΛ μείωσε σε 2-1 στο δεύτερο ημίχρονο, στο 58'. Ο Νεμπεγλέρας εκτέλεσε κόρνερ, ο Δεληζήσης έπιασε την κεφαλιά και σκόραρε. Στα λεπτά που απέμεναν οι φιλοξενούμενοι πίεσαν τη Ζάκυνθο, αλλά κατέστη ανέφικτο να φτάσουν και σε δεύτερο τέρμα.

ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Ντάνι Ακίνο): Ξενοδόχοφ, Οικονόμου (55' Πέττας), Ουνγιαλίδης, Καλλιβωκάς, Βαρέλα (24' Πιτταράς), Ευθυμιάδης, Αποστόλου, Μπλέτσας, Κρισμάρεβιτς, Χατζησάββας (69' Κυριακίδης), Τσόπελας.

ΑΕΛ (Παναγιώτης Τζαναβάρας): Αποστολίδης, Μουλόπουλος, Κοντοδήμος (28' Κουρτεσιώτης), Καρακατσάνος, Δεληζήσης, Νεμπεγλέρας, Μελισσάς (46' Πινδώνης), Μούτσα (66' Μπόγιοβιτς), Σουάνης, Γιάντσης, Ελιομάρ

Διαιτητής: Κοσικίδης (Αθηνών)

Βοηθοί: Σαμοΐλης (Αθηνών), Λάμιας (Μεσσηνίας)