FOOTBALL LEAGUE

"Φωτιά" στον κάμπο η ΑΕΛ, 1-0 τον Απόλλωνα

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Η ΑΕΛ με πέναλτι του Μπόγιοβιτς στο 73' νίκησε 1-0 τον Απόλλωνα μπροστά σε 10.000 θεατές και είναι πρώτη στη Football League. Ο Κισσαμικός 1-0 στο Μενίδι τον Αχαρναϊκό, για την 22η αγωνιστική. (VIDEOS)

Η μεγάλη νικήτρια στο σπουδαίο παιχνίδι της 22ης αγωνιστικής της Football League ήταν η ΑΕΛ. Η ομάδα του κάμπου επικράτησε 1-0 του Απόλλωνα χάρη σε πέναλτι που κέρδισε ο Μπόγιοβιτς και το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος.

Μπροστά σε 10.000 οπαδούς της η ΑΕΛ κατέκτησε το τρίποντο και έτσι ο Σάκης Τσιώλης έκανε ντεμπούτο με το δεξί στον πάγκο των "βυσσινί". Ένα ματς, βέβαια, από το οποίο δεν έλειψε η ένταση.

Η Ελαφρά Ταξιαρχία αμφισβήτησε έντονα το πέναλτι που κέρδισε ο Μπόγιοβιτς από τον Αποστολίδη. Ο Καβαλιώτης γκολκίπερ υποστήριξε ότι αδίκως τού καταλογίστηκε παράβαση. Ο Σέρβος στράικερ της ΑΕΛ δεν αστόχησε στο 73' και έκανε το 1-0.

Αυτό, μάλιστα, ήταν το πρώτο πέναλτι που πήρε εφέτος η ομάδα της Λάρισας. Στα τελευταία λεπτά οπαδός της ΑΕΛ πέταξε μπουκάλι στον πάγκο του Απόλλωνα και έγινε το "έλα να δεις". Το ματς διεκόπη για λίγα λεπτά και τελικά στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων ολοκληρώθηκε.

ΑΕΛ (Σ. Τσιώλης): Ξενοδόχοφ, Νικολακάκης, Μονιάκης, Γιοβάνοβιτς, Κομεσίδης, Αναστασόπουλος, Μπανούσης (64' Κουτσιανικούλης), Ουρτάδο, Πάτο (46' Βαρέλα), Μαρουκάκης, Μπόγιοβιτς (86' Λαμπρόπουλος).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μπάμπης Τεννές): Αποστολίδης, Δεληζήσης, Πάνος, Κύργιας, Ψιάνος, Φατιόν, Στεργίδης (52' Φαρινόλα), Σουνάς (81' Μπουντόπουλος), Κονέ, Βάντερσον, Τζιώρας (65' Καμαρά).

Διαιτητής: Φωτιάδης (Καστοριάς)

Βοηθοί: Σίπκας (Σάμου), Τζαφόλιας (Αν. Αττικής)

Θυμηθείτε τη λεπτό προς λεπτό εξέλιξη της αναμέτρησης στο AEL FC Arena

Αχαρναϊκός - Κισσαμικός 0-1

Ο Κισσαμικός συνεχίζει να τα καταφέρνει εξαιρετικά στη Football League. Οι Κρητικοί, που πέρυσι εξασφάλισαν την άνοδο από τη Γ' Εθνική, επικράτησαν 1--0 του Αχαρναϊκού στο Μενίδι, και έφτασαν τους 33 βαθμούς ύστερα από 22 αγώνες. Το γκολ που χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Σπύρου Μπαξεβάνου σημείωσε στο 41' ο Αυγενικού. Ο νεοαποκτηθείς χαφ εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα πέρασε πάνω από το τείχος και αφού πρώτα χτύπησε στη συμβολή των δοκών, κατέληξε στα δίχτυα! Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι πίεσαν και στο 74' ο Ταμπάκης έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα, μετά από σέντρα του Ομπράντοβιτς. Ο βοηθός ωστόσο σήκωσε τη σημαία και ακύρωσε το γκολ. Αυτό εξόργισε τους οπαδούς του Αχαρναϊκού, οι οποίοι του πέταξαν αντικείμενα.

Έπειτα από μερικά λεπτά διακοπής ο αγώνας ξεκίνησε εκ νέου, αλλά μέχρι τέλους δεν άλλαξε τίποτα. Έτσι ο Κισσαμικός πανηγύρισε μια σπουδαία επιτυχία. Είναι αξιοσημείωτο ότι ο Αυγενικού σκόραρε στο ντεμπούτο του, αλλά και το γεγονός ότι οι Χανιώτες εξασφαλίζουν την παραμονή, καθώς ακολουθούν τρίποντα στα χαρτιά με Εργοτέλη και Ολυμπιακό Βόλου.

ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ (Τίμος Καβακάς): Μπαμπανιώτης, Εμέκα, Μουστάκης, Χριστοφιλέας, Παγώνης, Όμο, Παπατόλιος (56' Μήλιος), Ταμπάκης, Μπέλιτς (56' Ματσούκας), Ομπράντοβιτς (80' Καλογερόπουλος), Παβίσεβιτς.

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Γιαννίτσης, Σταθάκης, Τσουβαλτσίδης, Κουρτεσιώτης, Σελινιωτάκης, Αυγενικού (86' Πότσι), Ν' Γκουέμ, Μάντζης (67' Ποσίνκοβιτς), Βαττής (82' Τσικουδάκης), Σαπαλίδης.

Διαιτητής: Γκάμαρης (Αθηνών)

Βοηθοί: Νικολαδός, Ντάλλας (Αθηνών)