FOOTBALL LEAGUE

"Διπλό" ανόδου ο Παναιτωλικός

Με γκολ του Μπαϊκαρά, ο Παναιτωλικός πέρασε από την Δράμα επικρατώντας με 1-0 της Δόξας για την 24η αγωνιστική της Football League και έκανε ένα ακόμη βήμα για την απευθείας άνοδο στην Superleague

Ένα ακόμη βήμα για την απευθείας άνοδο στην Superleague, έκανε ο Παναιτωλικός. Η ομάδα του Αγρινίου με γκολ του Μπαϊκαρά στο 44ο λεπτό επικράτησε της Δόξας Δράμας με 1-0 εκτός έδρας για την 24η αγωνιστική της Football League και έφτασε στους 52 βαθμούς.

Από την άλλη οι "μαυραετοί" παρέμειναν στην 7η θέση της βαθμολογίας με 34 βαθμούς. Το παιχνίδι στην Δράμα παρά το πολύ κρύο ήταν αρκετά καλό κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να έχουν τις ευκαιρίες για γκολ.

Το "χρυσό" γκολ για τον Πανιατωλικό, ήρθε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (44'), όταν ο Βούκοβιτς έκανε μια σέντρα απλό αριστερά και ο Μπαϊκαρά με πλασέ στην κίνηση μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τοπαλίδη για να δώσει τους τρεις βαθμούς στα "καναρίνια".

Με τη νίκη του αυτή ο Παναιτωλικός ξέφυγε με εννέα βαθμούς από τον τρίτο ΟΦΗ (έχει 43 βαθμούς), ενώ είναι μόλις δύο πίσω από τον πρωτοπόρο ΠΑΣ Γιάννινα (έχει 54 βαθμούς).

Ο ΠΑΣ υποδέχεται την Κυριακή την Βέροια σε ένα ματς που θα είναι κεκλεισμένων των θυρών (λόγω τιμωρίας του ΠΑΣ), ενώ ο ΟΦΗ την Δευτέρα αγωνίζεται στην Λιβαδειά κόντρα στον τοπικό Λεβαδειακό.

Δόξα Δράμας- Παναιτωλικός 0-1

(44' Mπαϊκαρά)

Ο διαιτητής του αγώνα Βαλιώτης (Λαρίσας), έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Λίμα, Μοσχάκη, Γκονζάλες, Θεοδωρίδη, Κούσα και Μουμίν.

Δόξα Δράμας: Τοπαλίδης, Χατζήζησης, Βέρτζος, Πακάλτσης, Γελαδάρης, Λίμα, Γκονζάλες, Σιάκκας (46' Μοσχάκης), Αλεξάντροβιτς (46' Nτε Φαρία), Κάπελ (68' Χλωρός), Μαρκόφσκι.

Παναιτωλικός: Τζενάμο, Παλαιολόγος, Βούκοβιτς, Κούσας, Ετζενγκουέλε, Μουμίν, Δέντσας (80' Αναστασιάδης), Μπελεβώνης (50' Παππάς), Μπαϊκαρά (68' Μπουμάλ), Θεοδωρίδης, Γκούρμα.