FOOTBALL LEAGUE

ΑΕΛ-Απόλλων Καλαμαριάς 2-0

Η Λάρισα μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα της Football League επικρατώντας με 2-0 του Απόλλωνα Καλαμαριάς με δυο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο.

Ξεκίνημα με το δεξί για την ΑΕΛ στο πρωτάθλημα της Football League με τους "βυσσινί" να επικρατούν με 2-0 στο άδειο λόγω τιμωρίας Αλκαζάρ και να δείχνουν με το καλημέρα ότι είναι μια από τις ομάδες που θα διεκδικήσει μέχρι τέλους την επιστροφή της στην μεγάλη κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι σημείωσαν και τα δυο τέρματα τους στο δεύτερο ημίχρονο αλλά ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης έχοντας την υπεροχή του αγώνα ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν απείλησαν ιδιαίτερα.

Η ΑΕΛ ήταν πιο ουσιαστικά από τον αντίπαλο της και απείλησε πρώτη στο 16' μετά από σέντρα του Μουλόπουλου από δεξιά και προβολή του Τσιλιγκίρη αλλά ο Βρονταράς μπλόκαρε την μπάλα.

Στο 29' ο Βερδού μετά από σύγχυση στην άμυνα του Απόλλωνα Καλαμαριάς σούταρε αλλά ο Ακασού έκοψε με τάκλιν την πορεία της μπάλας προς το τέρμα.

Στο δεύτερο μέρος ο Βρονταράς στο 52' έκανε λάθος εκτίμηση της φάσης από εκτέλεση φάουλ αλλά στην επαναφορά το σουτ του Βερδού ήταν αδύνατο και ακίνδυνο.

Η Λάρισα πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 64' όταν ύστερα από σέντρα από τα αριστερά ο Βρονταράς δεν βγήκε και ο Περίκο με σκαστή κεφαλιά έκανε το 1-0.

Έντεκα λεπτά αργότερα οι "βυσσινί" έκαναν το 2-0 καθώς στο 75' έγινε μπαλιά στην πλάτη του Ακασού, ο Πινδώνης έγινε κάτοχος της μπάλας έκανε το σουτ και σημείωσε το παρθενικό του γκολ με τη φανέλα της Λάρισας.

ΑΕΛ: Αποστολίδης, Μουλόπουλος, Κοντοδήμος, Δεληζήσης, Σαρακατσάνος, Νεμπεγλέρας, Πινδώνης, Μπιλά (46' Καρανίκας), Τσιλιγκίρης, Περίκο (84' Ζούνιορ), Βερδού (76' Αναστασάκος).

Απόλλων Καλαμαριάς: Bρονταράς, Γαλανόπουλος, Δήμου, Παπαστεριανός, Κατσιαρός, Μπιτσάκος, Ακασού, Ευσταθίου (82' Παπαδόπουλος), Καράμπελας (36' Τσούτσης), Νατσιόπουλος (71' Σουλίδης), Γκέσιος.

Γκολ: 64' Περίκο, 75' Πινδώνης

Κίτρινες: 76' Πινδώνης/30' Γκέσιος, 32' Ακασού