Το αντίο του Ντέγιαν Στάνκοβιτς στο "Μαρακανά"

Ο Ντέγιαν Στάνκοβιτς έριξε τίτλους τέλους σε μία σπουδαία καριέρα φορώντας τη φανέλα του Ερυθρού Αστέρα κόντρα στην Ουντινέζε (φωτογραφίες+videos).

Εδώ και μερικούς μήνες ο Ντέγιαν Στάνκοβιτς είναι μέλος του προπονητικού τιμ της Ουντινέζε, όντας βοηθός του Αντρέα Στραματσόνι, όμως δεν είχε αποχαιρετήσει επίσημα τα γήπεδα.

Αυτό έγινε το βράδυ του Σαββάτου και μάλιστα με έναν άκρως ιδιαίτερο για αυτόν τρόπο, με τον 36χρονο πρώην άσο να διοργανώνει φιλική αναμέτρηση στο "Μαρακανά" του Βελιγραδίου μεταξύ του αγαπημένου του Ερυθρού Αστέρα και της ομάδας στην οποία εργάζεται τώρα, της Ουντινέζε.

Ο Στάνκοβιτς πέρασε ως αλλαγή στο 38ο λεπτό της αναμέτρησης και έπαιξε μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους, για να αποθεωθεί αμέσως μετά από περίπου 15.000 οπαδούς του Αστέρα και να τονίσει -συγκινημένος- στις δηλώσεις του:

"Ήταν υπέροχα τα συναισθήματα, θα μου χρειαστούν μερικές ημέρες για να επανέλθω. Όπως είπα και σε όλους όσοι ήταν στο γήπεδο, έκλεισα έναν κύκλο, ολοκλήρωσα ένα όνειρο που είχα από μικρός.

Είναι υπερηφάνεια για μένα να επιστρέφω εδώ, από όπου ξεκίνησα όταν ήμουν 10-11 ετών, και να φορέσω για τελευταία φορά τη φανέλα του Ερυθρού Αστέρα. Ευχαριστώ τον Ερυθρό Αστέρα και την Ουντινέζε που μου επέτρεψε να φορέσω τη φανέλα άλλης ομάδας".

Για την ιστορία, η φιλική αναμέτρηση στο Βελιγράδι, γενέτειρα πόλη του Στάνκοβιτς, έληξε με νικητές τους γηπεδούχους χάρη σε γκολ του Πλάνιτς στο 7ο λεπτό.

Σημειώνεται πως ο Σέρβος μέσος αγωνίστηκε σε μόλις τρεις συλλόγους στην 18χρονη καριέρα του: στον Ερυθρό Αστέρα από το 1995 ως το 1998 (85 συμμετοχές - 30 γκολ), στη Λάτσιο από το 1998 μέχρι το 2004 (137 συμμετοχές - 22 γκολ) και στην Ίντερ από το 2004 ως το 2013 (231 ματς - 29 γκολ).

Ο Σέρβος άσος γνωρίζει την αποθέωση από τους οπαδούς του Αστέρα:

Ο Στάνκοβιτς μπαίνει στο γήπεδο για τα τελευταία αγωνιστικά λεπτά της καριέρας του: