ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Πήρε το κύπελλο στην Ρωσία ο Λοντίγκιν

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης διέλυσε με 4-1 την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και κατέκτησε το τέταρτο κύπελλο στην ιστορία της. Τρίτος τίτλος για τον Γιούρι Λοντίγκιν (VIDEO).

Σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι στο "Kazan Arena" η Ζενίτ προηγήθηκε στο σκορ στο 35ο λεπτό απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας και έβαλε τις βάσεις για την κατάκτηση του κυπέλλου Ρωσίας. Οι τυπικά γηπεδούχοι ισοφάρισαν ένα λεπτό αργότερα με τον Ολανάρε, όμως τα πάντα άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Ζενίτ μπήκε... δαιμονισμένη και με τρία γκολ σε 14 λεπτά ( Κοκόριν 56', Χουλκ 64', Γιουσούποφ 70' ) έγραψε το τελικό 4-1 και κατέκτησε το τρόπαιο. Αξίζει να σημειώσουμε πως ο Γιούρι Λοντίγκιν δεν ξεκίνησε βασικός στο παιχνίδι κάτω από τα δοκάρια της Ζενίτ.

Ο Ρώσος άσος (που έχει και ελληνικό διαβατήριο) μετρά ένα πρωτάθλημα (2014-2015), ένα σούπερ καπ (2015) και πλέον ένα κύπελλο στα τρία χρόνια που βρίσκεται στην ομάδα.