ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Νίκη στα πέναλτι για τη Γιουβέντους, 5-4 τη Ρόμα

Juventus' Mario Mandzukic, left, celebrates his goal against AS Roma with Claudio Marchisio (8) and Alex Sandro (12) during the first half of an International Champions Cup match, Sunday, July 30, 2017, in Foxborough, Mass. (AP Photo/Michael Dwyer) AP

Η Γιουβέντους επικράτησε με 5-4 της Ρόμα στα πέναλτι (1-1 κανονική διάρκεια) και ολοκλήρωσε θετικά την παρουσία της στο International Champions League που πραγματοποιήθηκε στα γήπεδα των ΗΠΑ.

Με θετικό πρόσημο ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο International Champions Cup η Γιουβέντους. Οι "μπιανκονέρι" επικράτησαν με 5-4 στη διαδικασία των πέναλτι της Ρόμα και πανηγύρισαν τη δεύτερη νίκη τους στο διεθνές τουρνουά που έλαβε χώρα στα γήπεδα των ΗΠΑ.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα ολοκληρώθηκε στο 1-1, με τον Μάριο Μάντζουκιτς να δίνει το προβάδισμα στη "Γηραιά Κυρία" στο 28ο λεπτό. Ο Κροάτης επιθετικός δέχθηκε εξαιρετική κάθετη πάσα απ' τον Άλεξ Σάντρο, απέφυγε τον Άλισον και πλάσαρε προ κενής εστίας για το 1-0.

Μετά το εις βάρος τους γκολ, οι "τζαλορόσι" ανέβασαν την απόδοσή τους, είχαν δοκάρι με τον Ντιέγκο Περότι στο 51' και κατάφεραν να φέρουν το ματς στο 74ο λεπτό με κοντινό πλασέ του Έντιν Τζέκο. Στα εναπομείναντα λεπτά, οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να σημειώσουν το πολυπόθητο γκολ, με αποτέλεσμα να οδηγηθούν στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί, ο Κάρλο Πινζόλιο απέκρουσε το πέναλτι του 18χρονου Μάρκο Τουμινέλο, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

ΡΟΜΑ (4-3-3): Άλισον, Κολάροφ (83' Καστάν), Φάσιο, Πέρες, Ζεζούς (46' Μορένο), Ντε Ρόσι (46' Γκοναλόν), Ναϊνγκολάν (63' Ζέρσον), Στρόοτμαν (63' Ουντέρ), Τζέκο (82' Ιτούρμπε), Περότι (82' Τουμινέλο), Ντεφρέλ (64' Πελεγκρίνι)

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ (4-4-2): Μπουφόν (66' Πινζόλιο), Μπενατιά (46' Μπαρτζάλι), Σάντρο (66' Ασαμόα), Ντε Σίλιο (46' Λίχτσταϊνερ), Ρουγκάνι (46' Κιελίνι), Μαρκίζιο (46' Κεντίρα), Πιάνιτς (66' Στουράρο), Κουαδράδο (46' Ντόουγκλας Κόστα), Ιγκουαΐν (75' Κιν), Μάντζουκιτς (66' Μπερναρντέσκι), Ντιμπάλα (66' Μπεντανκούρ)

Photo Credits: AP Photo/Michael Dwyer