ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΜVP στο ντεμπούτο του ο Τζόρβας

O Αλέξανδρος Τζόρβας έγινε ο πρώτος Έλληνας ποδοσφαιριστής που αγωνίστηκε σε ματς της Indian SuperLeague και, μάλιστα, κατάφερε να κρατήσει απαραβίαστη την εστία του. (video)

Αν κρίνει κανείς από τα στατιστικά του αγώνα, ο τερματοφύλακας της Νορθ Ιστ Γιουνάιτεντ δεν είχε και τόσο εύκολο έργο, καθώς οι Καρέλα Μπλάστερς είχαν συνολικά 17 τελικές προσπάθειες, εκ των οποίων οι εννέα προς στην εστία.

Η ομάδα του Αλέξανδρου Τζόρβα, μάλιστα, άρχισε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο ινδικό πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε 1-0 με γκολ ενός άλλου γνώριμου των ελληνικών γηπέδων, του Σέρχιο Κόκε, στο 45ο λεπτό.

Φαντασμαγορική η τελετή έναρξης

Η τελετή έναρξης στο πρωτάθλημα της Ινδίας ήταν ιδιαίτερα εντυπωσιακή επιπέδου Παγκοσμίου Κυπέλλου. Παραδοσιακά τραγούδια, χοροί και μουσική Bollywood για 30 λεπτά ενώ το "παρών" έδωσε ο Ινδός άσος του κρίκετ Sourav Ganguly. Στην τελετή έναρξης εμφανίστηκαν οι Λιούμπεργκ, Τζέιμς και Νταβίντ Τρεζεγκέ, που θα αγωνιστούν στο πρωτάθλημα της Ινδίας.