ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Με Ματουιντί η Γαλλία, 3-2 την Ολλανδία

Η Γαλλία πήρε τη νίκη με 3-2 απέναντι στην Ολλανδία, με την αναμέτρηση να σταματά στο 14ο λεπτό για τιμηθεί η μνήμη του Γιόχαν Κρόιφ. Έχασε πέναλτι ο Ρονάλντο και η Πορτογαλία από τη Βουλγαρία. Κόλλησε με Λετονία, η Σλοβακία, νίκες για Ιρλανδία και Βοσνία. (VIDEOS)

Η Γαλλία μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου του Άμστερνταμ κι άνοιξε το σκορ απέναντι στην Ολλανδία, έξι λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αντουάν Γκριεζμάν.

Και πριν οι "οράνιε" συνέλθουν, στο 13ο λεπτό, ο Ολιβιέ Ζιρού έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην "τρικολόρ", με σουτ μετά από εκτέλεση κόρνερ και πρώτη κεφαλιά του Μπλεζ Ματουιντί. Το ματς διεκόπη στο 14ο λεπτό, για να αποδοθεί φόρος τιμής στον σπουδαίο Γιόχαν Κρόιφ που έφυγε από τη ζωή.

Η μπάλα σταμάτησε στο 14' της αναμέτρησης, στο νούμερο με το οποίο δοξάστηκε ο Γιόχαν Κρόιφ, και όλος ο κόσμος -όρθιος- χάρισε το πιο ζεστό του χειροκρότημα για τον "Ιπτάμενο Ολλανδό". Η αντίδραση των Ολλανδών ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο, δύο λεπτά μετά την έναρξη αυτού.

Στο 47ο λεπτό, ο Ντε Γιονγκ με κεφαλιά νίκησε τον Μανταντά και μείωσε για τους "οράνιε". Με τη συμπλήρωση μίας ώρα στο ματς, η Γαλλία είχε και δοκάρι με την μπάλα μετά το όμορφο πλασέ του Παγέτ, να σταματά στο δοκάρι της εστίας του Σίλεσεν.

Στο 86ο λεπτό ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Ιμπραχίμ Αφελάι, ισοφάρισε σε 2-2 με διαγώνιο σουτ, αλλά η Γαλλία πήρε τη νίκη με γκολ του Ματουιντί στο αμέσως επόμενο λεπτό (87'), παίρνοντας τη νίκη με 3-2.

Η προσεχής αντίπαλος της Ελλάδας στον 8ο όμιλο των προκριματικών του Μουντιάλ 2018, Βοσνία, τα βρήκε σκούρα για μεγάλο διάστημα απέναντι στο Λουξεμβούργο. Ωστόσο, δύο λεπτά ήταν αρκετά για να δώσουν στους Βαλκάνιους τη νίκη.

Αρχικά, ο αμυντικός του Λουξεμβούργου, Σανό, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μόρις σε μια προσπάθεια να απομακρύνει την μπάλα στο 73ο λεπτό, ενώ ο Μίλαν Τζούριτς δύο λεπτά αργότερα έκανε το 0-2 στην παραπαίουσα άμυνα των γηπεδούχων. Το τελικό 0-3 των Βόσνιων στο Λουξεμβούργο σφράγισε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μίραλεμ Πιάνιτς, με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Η Σλοβακία δεν έπεισε κόντρα σε μια αδύναμη αντίπαλο, όπως είναι θεωρητικά η Λετονία, και αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς γκολ. Βασικός για τη γηπεδούχο, ο μεσοεπιθετικός του ΠΑΟΚ, Ρόμπερτ Μακ, αλλά και ο ακραίος πρώην του Ολυμπιακού, Βλάντιμιρ Βάις, ξεκίνησαν στην αρχική ενδεκάδα. Ο Σάμπο πέρασε αλλαγή στη θέση του Χάμσικ, στο 89ο λεπτό.

Η Ιρλανδία πήρε τη νίκη απέναντι στην Ελβετία, με γκολ από τα... αποδυτήρια. Δύο λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης και μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Κλαρκ πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ζόμερ. Για τους Ελβετούς ο μέσος του Ολυμπιακού, Παϊτίμ Κασάμι, πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 71ο λεπτό στη θέση του Μεχμέντι.

Στη Λεϊρία, η γειτονική Βουλγαρία αιφνιδίασε την Πορτογαλία κι άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό, με τον Ποπόφ να βγάζει μια πάσα στον Μαρσελίνιο και τους Βιεϊρίνια και Πέπε να κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της εστίας του Λόπες.

Η μεσαία γραμμή, αποτελούμενη από παίκτες της Σπόρτινγκ δεν μπορούσε να βγάλει εύκολα την μπάλα μπροστά, ενώ όταν αυτή έφθανε Νανί και Κριστιάνο Ρονάλντο δεν έκαναν και τις πλέον εύστοχες επιλογές.

Στο 53ο λεπτό, η προσπάθεια του Κριστιάνο Ρονάλντο απομακρύνθηκε από τον Στογιάνοφ. Στο 66ο λεπτό, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ποπόφ, ο διαιτητής υπέδειξε το πέναλτι αλλά και πάλι ο Στογιάνοφ αρνήθηκε το γκολ στον Κριστιάνο Ρονάλντο.

Οι συνθέσεις

ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ: Μόρις, Μπένσι (59' Ντα Μότα), Σανό, Ζερσόν, Γιανς, Γιόακιμ (84' Τουρπέλ), Μαλζέ, Μαρτένς (59' Ντεβίλ), Μουσχ, Φίλιπς (84' Παγιάλ), Ντελγκάδο (53' Σχνελ)

ΒΟΣΝΙΑ: Μπέγκοβιτς (46' Σέχιτς), Βράνιες (46' Σούσιτς), Μπέσιτς (67' Πιάνιτς), Σούνιτς, Άνιτσιτς, Ζουκάνοβιτς, Πρτσιτς (77' Γκράοβατς), Βράντσιτς, Βίστσα, Ντούριτς, Ιμπίσεβιτς (46' Τζέκο)

ΣΛΟΒΑΚΙΑ: Μούχα, Πέκαρικ, Σκρτελ (82' Σβέντο), Ντούριτσα, Χουμπότσαν, Χροσόβσκι, Μακ, Ντούντα, Χάμσικ (89' Σάμπο), Βάις, Ντούρις

ΛΕΤΟΝΙΑ: Βανίνς, Γκάμποβς, Ντούμπρα, Γκορκς, Μακσιμένκο, Ταράσοβς (90' Γιαγκοντίνσκις), Λαντζίνς, Ζιουζίνς (66' Σαμπάλα), Σαβάλνιεκς (76' Λάιζανς), Ικάουνιεκς (57' Βισνάκοβς), Ρούντνεβς (82' Καρασάουσκας)

ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Ράντολφ, Κόουλμαν, Ντάφι, Κλαρκ, Μπρέιντι, Τζατζ, Μέιλερ (61' Ο'Κέιν), Κουίν (62' ΜακΚάρθι), ΜακΓκίντι (61' ΜακΓκίντι), Λονγκ (84' ΜακΚλιν), Ντόιλ (27' Μέρφι - 79' Χούλαχαν)

ΕΛΒΕΤΙΑ: Ζόμερ, Λανγκ (82' Βίντμερ), Σερ, Τιμ Κλόζε, Ρικάρντο Ροντρίγκεθ (78' Μουμπάντζ), Ντζεμαϊλί (71' Ταρασάι), Τζάκα, Μπεχράμι (71' Ζέλσον Φερνάντες), Εμπολό, Μεχμέντι (71' Κασάμι), Σεφέροβιτς (62' Στέφεν)

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Σίλεσεν, Φέλτμαν, Μπρούμα, Φαν Ντάικ (46' Αφελάι), Μπλιντ, Βίλεμς(77' Φαν Άανχολτ), Κλάζι (46' Ντεπάι), Κλάασεν (75' Βαϊνάλντουμ), Σνάιντερ (37' Μπαζούρ), Ντε Γιονγκ (81' Γιάνσεν), Πρόμες

ΓΑΛΛΙΑ: Μανταντά, Ζαλέ, Βαράν, Κοσιελνί, Εβρά (46' Ντιν), Πογκμπά (87' Σισοκό), Ντιαρά (46' Καντέ), Ματουιντί, Παγέτ, Γκριεζμάν (46' Μαρσιάλ), Ζιρού (73' Ζινιάκ)

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Λόπες, Βιεϊρίνια, Μπρούνο Άλβες, Πέπε, Ελιζέου (82' Ραφαέλ Γκερέιρο), Ουίλιαμ Καρβάλιο (74' Ρενάτο Σάντσες), Ζοάο Μάριο (74' Ντανίλο Περέιρα), Αντριέν Σίλβα (65' Ντάνι), Νανί (82' Έντερ), Κριστιάνο Ρονάλντο, Ράφα (65' Κουαρέσμα)

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ: Στογιάνοφ, Στράχιλ Ποπόφ (89' Μποζίκοφ), Αλεξάνταρ Αλεξάντροφ, Μποντούροφ, Μιχαήλ Αλεξάντροφ (65' Σλάβτσεφ - 93' Τερζίεφ), Ρανγκέλοφ, Ιβέλιν Ποπόφ (95' Ντέλεφ), Μαρσελίνιο (84' Τόνεφ), Τσότσεφ, Μιλάνοφ, Ντιάκοφ

Πρόγραμμα και αποτελέσματα των φιλικών:

Τετάρτη 23/3

Σλοβενία - Σκόπια 1-0 (58' Μπέζιακ)

Κροατία - Ισραήλ 2-0 (4' Πέρισιτς, 34' Μπρόζοβιτς)

Ρουμανία - Λιθουανία 1-0 (65' Στάντσιου)

Πολωνία - Σερβία 1-0 (28' Μπλαστσικόβσκι)

Πέμπτη 24/3

Εσθονία - Νορβηγία 0-0

Ελλάδα - Μαυροβούνιο 2-1 (54' Τζαβέλλας, 63' Καρέλης / 56' Τομάσεβιτς)

Τουρκία - Σουηδία 2-1 (32' και 81' Τζενκ Τοσούν / 74' Γκράνκβιστ)

Ουκρανία - Κύπρος 1-0 (40' Στεπανένκο)

Δανία - Ισλανδία 2-1 (50' και 54' Νίκολαϊ Γέργκενσεν / 90' Τράουστασον)

Ιταλία - Ισπανία 1-1 (67' Ινσίνιε / 70' Αντούριθ)

Τσεχία - Σκωτία 0-1 (10' Άνια)

Ουαλία - Β.Ιρλανδία 1-1 (89' πέν. Τσερτς / 60' Κάθκαρτ)

Παρασκευή 25/3

Λουξεμβούργο - Βοσνία 0-3 (73' αυτ. Σανό, 75' Τζούριτς, 92' Πιάνιτς)

Σλοβακία - Λετονία 0-0

Ολλανδία - Γαλλία 2-3 (47' Ντε Γιονγκ, 86' Αφελάι / 6' Γκριεζμάν, 13' Ζιρού, 87' Ματουιντί)

Ιρλανδία - Ελβετία 1-0 (2' Κλαρκ)

Πορτογαλία - Βουλγαρία 0-1 (19' Μαρσελίνιο)