ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Η Ισπανία σόκαρε την Αγγλία στο φινάλε

Η Αγγλία προηγήθηκε 2-0, αλλά η Ισπανία πήρε ισοπαλία στο Λονδίνο (2-2) με γκολ στο 89' και το 96'. Ο Μπουφόν έκανε ρεκόρ στο 0-0 της Ιταλίας με τη Γερμανία, τελευταίο ματς για τον Γκάμπορ Κίραϊ (videos)

Αγγλία και Ισπανία αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 σε διεθνές φιλικό Λονδίνο, το οποίο είχε συγκλονιστικό φινάλε, καθώς η "Furia Roja" σκόραρε στο 89ο και στο 96ο λεπτό!

Ο Άνταμ Λαλάνα άνοιξε το σκορ στο 9' με πέναλτι, αλλά λίγο αργότερα αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού, ενώ στο 48' ο Τζέιμι Βάρντι έκανε το 2-0 για τα "3 λιοντάρια" και ακολούθησε ιδιαίτερος πανηγυρισμός με Mannequin Challenge.

Ο Ιάγος Άσπας έκανε διεθνές ντεμπούτο και στο πρώτο του σουτ πέτυχε το πρώτο του γκολ, μειώνοντας στο 89ο λεπτό, ενώ στο 96' ο Ίσκο ισοφάρισε για το τελικό 2-2, με τον Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ να διαμαρτύρεται πως το ματς είχε τελειώσει (είχαν δοθεί 5 λεπτά καθυστερήσεων).

Ρεκόρ ο Μπουφόν, 0-0 η Ιταλία με Γερμανία

Ιταλία και Γερμανία αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς σκορ στο "San Siro", με τον Τζανλουίτζι Μπουφόν να είναι βασικός και να κάνει ρεκόρ, καθώς έφτασε τις 167 διεθνείς συμμετοχές και είναι ο πρώτος τερματοφύλακας που το καταφέρνει στην Ευρώπη, ξεπερνώντας τον Ίκερ Κασίγιας. Στο ημίχρονο αντικαταστάθηκε από τον Τζανλουίτζι Ντοναρούμα, ενώ Ιταλοί και Γερμανοί έπαιξαν με 3άδα στην άμυνα.

Χωρίς τέρματα Γαλλία και Ακτή Ελεφαντοστού

Ισόπαλο χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε και το ματς στη Λανς μεταξύ Γαλλία και Ακτής Ελεφαντοστού, με τον Ντιντιέ Ντεσάμπ να έχει για πρώτη φορά στην 11άδα τον Ουσμάν Ντεμπελέ.

Στο 93' η Ρωσία, ρεκόρ ο Ακινφέεβ

Η Ρωσία νίκησε 1-0 την Ρουμανία, χάρη σε γκολ του μέσου της Ρουμπίν Καζάν, Μαγκομέντ Οζντόεβ, στο 93', το οποίο μάλιστα ήταν το πρώτο του 24άχρονου με την εθνική ομάδα της χώρας του.

Ο Ίγκορ Ακινφέεβ έκανε ρεκόρ, καθώς δεν δέχτηκε γκολ για 45η φορά στην διεθνή καριέρα του. Ξεπέρασε τον Ρινάτ Ντασάγεβ (44), ο οποίος έχει δεχτεί 70 γκολ, όπως και ο Λεβ Γιασίν, ενώ ο Ακινφέεβ έχει δεχτεί τα περισσότερα με 71.

Βασικός ο Γιόχανσον στο "αντίο" του Κίραϊ

Ο Γιάκομπ Γιόχανσον της ΑΕΚ ήταν ξανά στην 11άδα της Σουηδίας (έπαιξε μέχρι το 81'), με τους Σκανδιναβούς να νικούν 2-0 στην Ουγγαρία, για την οποία ο Μπάλας Μέγκιερι μπήκε στην θέση του Γκάμπορ Κίραϊ στο 28'. Ο 40άχρονος τερματοφύλακας αντικαταστάθηκε για να αποθεωθεί, καθώς πραγματοποίησε την τελευταία του εμφάνιση με την εθνική Ουγγαρίας.

Πρώτο γκολ ο Σάχοβ

Βασικός ήταν και ο Γεβγέν Σάχοβ του ΠΑΟΚ για την Ουκρανία (έπαιξε μέχρι το 77') και μάλιστα ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στη νίκη με 2-0 επί της Σερβίας, ενώ αυτό ήταν το πρώτο του διεθνές τέρμα.

Οι σημαντικές συνθέσεις

ΙΤΑΛΙΑ (3-4-3): Μπουφόν (46' Ντοναρούμα), Ρουγκάνι, Μπονούτσι, Ρομανιόλι (46' Αστόρι), Τζαπακόστα, Ντε Ρόσι, Παρόλο, Νταρμιάν, Έντερ (68' Μπερναρντέσκι), Ιμόμπιλε (89' Τζάτζα), Μπελότι (88' Σανσόνε).

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (3-6-1): Λένο, Χέβεντες, Μουστάφι, Χούμελς (46' Τα), Κίμιχ, Ρούντι, Βάιγκλ (70' Γκέτσε), Γκέρχαρτ, Γκιουντογάν, Γκορέτσκα (60' Νιαμπρί), Τόμας Μίλερ (60' Φόλαντ).

ΑΓΓΛΙΑ: Χαρτ (46' Χίτον), Κλάιν, Κέιχιλ (46' Τζαγκιέλκα), Στόουνς, Ρόουζ (79' Κρέσγουελ), Ντάιερ, Χέντερσον, Λαλάνα (27' Γουόλκοτ), Στέρλινγκ (65' Τάουνσεντ), Λίνγκαρντ, Βάρντι (67' Ράσφορντ).

ΙΣΠΑΝΙΑ (3-6-1): Ρέινα, Ίνιγο Μαρτίνεθ, Νάτσο, Αθπιλικουέτα, Καρβαχάλ, Μπουσκέτς (78' Νολίτο), Τιάγκο Αλκάνταρα (56' Αντέρ Ερέρα), Βιτόλο (46' Κόκε), Μάτα (46' Ιάγο Άσπας), Νταβίντ Σίλβα (64' Ίσκο), Αντούριθ (64' Μοράτα).

ΓΑΛΛΙΑ: Κοστίλ, Σιντιμπέ (69' Κορσιά), Βαράν (46' Κοσιελνί), Ραμί, Ντιν, Καντέ, Πογκμπά (46' Μουσά Σισοκό), Ραμπιό (78' Λεμάρ), Ουσμάν Ντεμπελέ (46' Φεκίρ), Παγέτ, Γκαμεϊρό (63' Ζιρού).

ΑΚΤΗ ΕΛΕΦΑΝΤΟΣΤΟΥ: Γκμποουό, Οριέ, Λαμίν Κονέ, Κανόν, Ανταμά Τραορέ, Ντιέ (86' Ανγκμπάν), Κεσιέ, Ντουκουρέ (68' Ντιομαντέ), Γκραντέλ (86' Πεπέ), Καλού, Κοτζιά (68' Σιό).