SUPER LIG

Ματσάρα στην Πόλη

Η Μπεσίκτας έκανε ανατροπή στην ανατροπή μέσα στο "Σουκρού Σαράτσογλου", αλλά η Φενέρμπαχτσε κατάφερε με 10 παίκτες να πάρει ισοπαλία με 3-3, χάρη στο γκολ του Ντιρκ Κάιτ στο 83' (video)

Φενέρμπαχτσε και Μπεσίκτας αναδείχθηκαν ισόπαλες με 3-3 στο "Σουκρού Σαράτσογλου", σε ένα συναρπαστικό ντέρμπι της Πόλης.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Ολτσάι Σαχάν, βρέθηκαν πίσω σκορ, αλλά κατάφεραν να κάνουν... ανατροπή στην ανατροπή πριν το ημίχρονο με δύο γκολ του Ούγκο Αλμέιδα.

Η "Φενέρ" έπαιζε με δέκα παίκτες από το 30ό λεπτό λόγω αποβολής του Ραούλ Μεϊρέλες (πάτησε τον Βελί Καβλάκ), αλλά η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε στο 69' με την αποβολή του Νετσίπ Ουσισάλ, έτσι οι γηπεδούχοι κατάφεραν με γκολ του Ντιρκ Κάιτ να ισοφαρίσουν σε 3-3 και να διατηρηθούν στην κορυφή με +6 από την Μπεσίκτας.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Βολκάν Ντεμιρέλ, Γκιοκχάν Γκιονιούλ, Μπρούνο Άλβες, Εγκεμέν Κορκμάζ, Τσανέρ Ερκίν, Μεχμέτ Τοπάλ, Ραούλ Μεϊρέλες, Αλπέρ Ποτούκ (87' Σελτσούκ Σαχίν), Κάιτ, Μουσά Σο (90' Ουεμπό), Εμενίκε.

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ: Τολγκά Ζενγίν, Σερντάρ Κουρτουλούς, Σίβοκ, Ερσάν Αντέμ Γκιουλιούμ, Χάτσινσον, Βελί Καβλάκ (50' Νετσίπ Ουισάλ), Ογκουζχάν Εζιακούπ, Μανουέλ Φερνάντες, Γκιοκχάν Τερέ (73' Ραμόν), Ολτσάι Σαχάν, Ούγκο Αλμέιδα (82' Μουσταφά Πεκτεμέκ).

*κόκκινη 30' Ραούλ Μεϊρέλες και 69' Νετσίπ Ουισάλ

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Σίβασπορ - Αντάλιασπορ 0-3 (58' Λαμίν Ντιαρά, 62' Μπασάν, 89' Πρόμιζ)

Ελάζιγκσπορ - Μπούρσασπορ 1-2 (62' Ντενίζ Γιλμάζ / 16' πέν. Ταΐβο, 70' Φερνάντο Μπελούστσι)

Σάββατο

Κάισερισπορ - Ακχισάρ Μπελεντίγεσπορ 0-0

Γκεντσλέρμπιρλιγί - Γκαζιάντεπσπορ 1-3 (16' Στάνκου / 27' Χας, 36' και 91' Αμπντού Ραζάκ Τραορέ)

Φενέρμπαχτσε - Μπεσίκτας 3-3 (12' Εμενίκε, 37' Μουσά Σο, 83' Κάιτ / 9' Ολτσάι Σαχάν, 43' και 45' Ούγκο Αλμέιδα)

18. Ελάζιγκσπορ 7

*υπεραναλυτική βαθμολογία ΕΔΩ (επιλέξτε Τουρκία και Σούπερ Λιγκ)