ΙΣΠΑΝΙΑ

Πρόκριση για Βαλένθια και Σεβίλλη

Η Σεβίλλη και η Βαλένθια είναι οι δύο ομάδες που ακολούθησαν την Μπαρτσελόνα και τη Θέλτα στα ημιτελικά του Copa del Rey, καθώς προκρίθηκαν εις βάρος της Μιραντές και της Λας Πάλμας αντίστοιχα. (VIDEOS)

Ένα γκολ του Ροντρίγο Μορένο ήταν αρκετό ώστε να δώσει στη Βαλένθια την πρόκριση στα ημιτελικά του Copa del Rey μέσα στην έδρα της Λας Πάλμας. Οι "νυχτερίδες", μετά το 1-1 του πρώτου αγώνα, χρειάζονταν οπωσδήποτε γκολ και το βρήκαν στο 20ό λεπτό, φτάνοντας στη νίκη με 1-0.

Στον άλλο αγώνα της Πέμπτης, η Σεβίλλη πέτυχε και δεύτερη νίκη, με 3-0 αυτή τη φορά, στην έδρα της φετινής έκπληξης του θεσμού, της Μιραντές. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 9ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ιμπόρα, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο σκόραραν και οι Μουνιόθ και Κόκε για να κλειδώσουν την πρόκριση.