LA LIGA

Βαθιά ανάσα για Έλτσε!

Η Έλτσε φάνηκε συνεπής στο κρίσιμο βαθμολογικά ραντεβού της με τη Ράγιο, την νίκησε με 2-0 και ξεκόλλησε από την ουρά της Primera Division. (VIDEOS)

Εκμεταλλευόμενη την έδρα της και το αριθμητικό μειονέκτημα της Ράγιο, η Έλτσε πήρε τη νίκη με 2-0 - χάρη στα γκολ των Σουάρες και Ροδρίγκες - και με αυτούς τους τρεις βαθμούς ξεκόλλησε από την τελευταία θέση του πρωταθλήματος.

Στο "Μαρτίνεθ Βαλέρο", ήταν οι παίκτες του Φραν Εσκριμπά που μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, με τη Ράγιο να απαντά με κάποια μακρινά σουτ, του Τρασόρας.

Η υπεροχή των γηπεδούχων επιβεβαιώθηκε με το εκπληκτικό γκολ του Νταμιάν Σουάρες, μόλις 23 λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης.

Ο Βραζιλιάνος επιθετικός των Βαλενθιάνων, Ζόνατας, προσπάθησε να διευρύνει πριν την έναρξη του πρώτου ημιχρόνου το προβάδισμα, αλλά μάταια.

Με την ομάδα από το Βαγιέκας, να μην έχει ξεκάθαρο, συγκροτημένο σχέδιο, ο Μαροκινός, Φαχρ, εντόπισε εκτός θέσης τον Τόνιο στο 53ο λεπτό, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

Τρασόρας και Πάσαλιτς προσπάθησαν στα επόμενα λεπτά να παραβιάσουν - ανεπιτυχώς - τις εστίες των Έλτσε και Βαγιεκάνο, αντίστοιχα. Ο ρυθμός ακολούθησε φθίνουσα πορεία με τις αλλαγές των Εσκριμπά και Χέμεθ.

Κι ενώ η φιλοξενούμενη Ράγιο άρχιζε να ανεβάζει την απόδοσή της, προκειμένου να φτάσει στην ισοφάριση, ήρθε στο 78ο λεπτό, η αποβολή του Μπαένα, να την αφήσει με αριθμητικό μειονέκτημα.

Η Έλτσε, εκμεταλλεύτηκε αμέσως το αριθμητικό πλεονέκτημα με τον Ροδρίγκες - που είχε περάσει νωρίτερα στη θέση του πρώην παίκτη του Ηρακλή, Ααρόν Νίγκεθ - και ουσιαστικά "καθάρισε" το ματς διαμορφώνοντας το 2-0.

ΕΛΤΣΕ: Τίτον, Σουάρες, Αλμπακάρ, Ρόκο, Λομπάν, Πάσαλιτς, Γκονθάλεθ, Νίγκεθ (74' Ροδρίγκες), Φαχρ, Ροδρίγκεθ (90' Κόρο), Ζόνατας (87' Ερέρα)

ΡΑΓΙΟ: Τόνιο, Τότι, Ζε Κάστρο, Αμάγια (78' Χοθαμπέντ), Ινσούα, Μπαένα, Τρασόρας, Ακίνο (46' Μορένο), Μπουένο (70' Μανούτσο), Κακούτα, Λέο Μπαπτιστάο

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Ντεπορτίβο - Έιμπαρ 2-0 (52' Λούκας Πέρεθ, 79' Καβαλέιρο)

Σάββατο

Ατλέτικο - Ρεάλ 4-0 (14' Τιάγκο Μέντες, 18' Σαούλ, 67' Γκριεζμάν, 89' Μάντζουκιτς )

Βιγιαρεάλ - Γρανάδα 2-0 (30' Μουσάκιο, 92' Ζεράρ Μορένο)

Λεβάντε - Μάλαγα 4-1 (26', 37' πέν. και 62' πέν. Νταβίντ Μπαράλ, 75' Κάλου Ούτσε / 24' Χουάνμι)

Σοθιεδάδ - Θέλτα 1-1 (8' Αχιρέτσε / 85' Νολίτο)

Κυριακή

Κόρδοβα - Αλμερία 1-2 (10' Καρτάμπια / 61' και 66' Μίτσελ)

Χετάφε - Σεβίλλη 2-1 (29' πέν. Άλβαρο Βάθκεθ, 85' Πέδρο Λεόν / 66' Κριχόβιακ)

Εσπανιόλ - Βαλένθια 1-2 (89' Σέρχιο Γκαρθία / 62' Πιάτι, 85' αυτ. Πάου Λόπεθ)

Μπιλμπάο - Μπαρτσελόνα 2-5 (59' Μίκελ Ρίκο, 66' Αντούριθ / 15' Μέσι, 26' Λουίς Σουάρες, 62' αυτ. Ντε Μάρκος, 64' Νεϊμάρ, 86' Πέδρο)