LA LIGA

"Τρίποντο" ανάσας για Βιγιαρεάλ

Η Βιγιαρεάλ επικράτησε με 3-0 της Σπόρτινγκ Χιχόν στο "Μαδριγάλ" και ανέβηκε οριακά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη της βαθμολογίας (videos).

Χάρη σε τρία τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο, το "κίτρινο υποβρύχιο" πήρε μία σημαντική νίκη απέναντι στη Χιχόν, που της επέτρεψε να σκαρφαλώσει έστω και οριακά (με καλύτερη διαφορά τερμάτων) πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 57' ο Μάρκο Ρουμπέν, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μπόρχα Βαλέρο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με εξαιρετικό σουτ που δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Χουάν Πάμπλο.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Μπρούνο Σοριάνο, με τη Βιγιαρεάλ να πανηγυρίζει έτσι την πρώτη της επιτυχία μετά από τις 19 Νοεμβρίου και να δίνει τέλος σε ένα αρνητικό σερί 10 αγώνων χωρίς νίκη.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ντιέγκο Λόπεθ, Άνχελ Λόπεθ, Γκονσάλο Ροντρίγκες, Μουσάκιο, Οριόλ, Σένα (88' Μαρτσένα), Μπρούνο Σοριάνο, Κάνι (69' Καστελάνι), Μπόρχα Βαλέρο, Χοσέλου (77' Καμούνιας), Μάρκο Ρουμπέν.

ΧΙΧΟΝ: Χουάν Πάμπλο, Λόρα, Μπορία, Αρνολέν, Κανέγια, Εγκουρέν (60' Ριβέρα), Κάσες, Αντρέ Κάστρο (67' Μπίλιτς), Νόβο, Ντε λας Κουέβας, Μπαράλ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Σανταντέρ - Χετάφε 1-2 (13' Στουάνι / 26' Γκαβιλάν, 83' Νικολάς Φεντόρ)

Εσπανιόλ - Γρανάδα 3-0 (26' Μπαένα, 45' πέν. Βερντού, 80' Ρουΐ Φόντε)

Σοθιεδάδ - Ατλέτικο 0-4 (3' πέν., 83' και 91' Φαλκάο, 47' Αντριάν)

Μπέτις - Σεβίλλη 1-1 (26' Μπενιάτ / 41' Νεγκρέδο)

Κυριακή

Οσασούνα - Βαλένθια 1-1 (92' Λόλο / 85' Σολδάδο)

Ράγιο Βαγεκάνο - Μαγιόρκα 0-1 (57' Ράμις)

Μάλαγα - Μπαρτσελόνα 1-4 (85' Ροντόν / 33', 51' και 81' Μέσι, 48' Αλέξις Σάντσες)

Λεβάντε - Σαραγόσα 0-0

Ρεάλ - Μπιλμπάο 4-1 (25' Μαρσέλο, 46' πέν. και 67' πέν. Κρ. Ρονάλντο, 86' Καγεχόν / 13' Φερνάντο Γιορέντε)