LA LIGA

Τα πάντα μοιρασμένα στην Αλμερία

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το παιχνίδι ανάμεσα στην Αλμερία και την Ρεάλ Σοθιεδάδ με το τελικό 2-2 να θεωρείται δίκαιο αποτέλεσμα. (VIDEO)

Από ένα βαθμό πήραν Αλμερία και Ρεάλ Σοθιεδάδ μετά το μεταξύ τους παιχνίδι. Το τελικό 2-2 αφήνει ανικανοποίητες τις δύο ομάδες που ήθελαν τους τρεις βαθμούς για διαφορετικούς λόγους.

Μόλις στο 5' οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ σε μια φάση όπου όλη η άμυνα της Σοθιεδάδ κοιμήθηκε. Μετά από παράλληλη σέντρα από δεξιά η μπάλα πέρασε από όλους και έφτασε στον Μπιφουμά τον οποίο ανέτρεψε ο Ρούλι. Ο Βέρθα ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και ευστόχησε.

Η Σοθιεδάδ προσπάθησε να ισοφαρίσει και τα κατάφερε μετά το τραγικό λάθος του Χουλιάν σε κεφαλιά του Αγκιρέτσε. Όλα έδειχναν ότι το ημίχρονο θα ολοκληρωνόταν με το σκορ στο 1-1, αλλά ο Μπιφουμά στο 40' πέρασε τρεις αντιπάλους γύρισε την μπάλα στον Χέμεντ και εκείνος σκόραρε από κοντά.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Κανάλες με ωραία προσπάθεια νίκησε τον Χουλιάν και έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσα. Στα λεπτά που απέμεναν καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σκοράρει και έτσι το ματς τελείωσε με το σκορ στο 2-2.

ΑΛΜΕΡΙΑ: Χουλιάν, Μισέλ, Φραν Βέλεθ, Μάουρο, Ντουμπαριμπιέρ, Βέρθα, Κορόνα, Μπιφουμά (90' Τόμας), Σοριάνο (65' Έντγκαρ ), Ουέλινγκτον Σίλβα, Χέμεντ

ΡΕΑΛ ΣΟΘΙΕΔΑΔ: Ρούλι, Θαλδούα, Ανσοτέχι, Μαρτίνεθ, Μπερτσίτσε, Πάρδο, Γρανέρο, Κάστρο (79' Φινμπόγκασον), Θουρουτούθα (46' Τσάμπι Πριέτο), Κανάλες (63' Πάμπλο Ερβίας), Αγκιρέτσε