LA LIGA

Super CR7, "9άρα" η Ρεάλ

Η Ρεάλ νίκησε 9-1 την Γρανάδα στη Μαδρίτη, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να σκοράρει 5 φορές για 1η φορά στην καριέρα του και έκανε χατ-τρικ σε 8 λεπτά! Επιστροφή Χάμες Ροντρίγκες (videos)

Ξέσπασε η Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς νίκησε με 9-1 την Γρανάδα στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου", με πρωταγωνιστή τον Κριστιάνο Ρονάλντο.

Η "βασίλισσα" προερχόταν από την ήττα στο "Καμπ Νόου" από την Μπαρτσελόνα και είχε συνολικά τρεις ήττες στα τελευταία τέσσερα και μόνο μία νίκη στα τελευταία πέντε ματς.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο πέτυχε 5 γκολ στην αναμέτρηση, κάνοντας χατ-τρικ σε περίπου 8 λεπτά (30', 36', 38'), αφού είχε ανοίξει το σκορ ο Γκάρεθ Μπέιλ, ενώ ο Πορτογάλος έφτασε έτσι τα 36 στο πρωτάθλημα (32 ο Μέσι).

Το χατ-τρικ του Κριστιάνο Ρονάλντο μέσα σε οκτώ λεπτά δεν ήταν το πιο γρήγορο χατ-τρικ στην ιστορία του ισπανικού πρωταθλήματος! Αυτό ανήκει στον Νταβίντ Βίγια που από το 81' έως το 85', πέτυχε τρία γκολ στην αναμέτρηση της 23ης Απριλίου του 2006 ανάμεσα στη Βαλένθια και την Μπιλμπάο.

Δύο γκολ πέτυχε ο Καρίμ Μπενζεμά και αφού μείωσε ο Ρόμπερτ Ιμπάνιεθ (7-1), πέτυχε αυτογκόλ ο Μάινθ για το 8-1 στο 83' και ο Ρονάλντο στο 90' διαμόρφωσε το τελικό 9-1.

Ο Χάμες Ροντρίγκες ήταν στην βασική 11άδα και αγωνίστηκε για πρώτη φορά έπειτα από δύο μήνες.

Όσον αφορά στον Κριστιάνο Ρονάλντο, για πρώτη φορά στην καριέρα του βάζει 5 γκολ σε ένα ματς, ενώ μία φορά είχε πετύχει 4, στη νίκη της Ρεάλ με 6-1 επί της Σανταντέρ στις 23/10/2010. Επίσης, το χατ-τρικ του ήταν το πιο γρήγορο στην καριέρα του και έφτασε τα 24, όσα και ο Μέσι, στην Ισπανία.

Επίσης, αυτή δεν είναι η μεγαλύτερη νίκη της Ρεάλ στο πρωτάθλημα, καθώς έχει νικήσει 11-2 την Έλτσε την σεζόν 1959-1960. Φέτος είχε βάλει 8 γκολ στο "Ριαθόρ" (2-8) με την Ντεπορτίβο.

ΡΕΑΛ: Κασίγιας, Αρμπελόα, Βαράν, Σέρχιο Ράμος, Μαρσέλο, Κρόος (57' Ιγιαραμέντι), Μόντριτς, Χάμες Ροντρίγκες (61' Χεσέ Ροντρίγκεθ), Μπέιλ, Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπενζεμά (61' Χαβιέρ Ερνάντες).

ΓΡΑΝΑΔΑ: Όιερ, Φουλκέ, Μπαμπέν (61' Μουρίγιο), Μάινθ, Χουάν Κάρλος, Ιτούρα, Φραν Ρίκο (57' Ισραφίλοβ), Ρόμπερτ Ιμπάνιεθ, Καντέιας, Ρουμπέν Ροτσίνα (53' Πίτι), Ελ-Αραμπί.

*για τη νίκη της Μπαρτσελόνα με Ματιέ και τα υπόλοιπα ματς διαβάστε ΕΔΩ

Τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Έιμπαρ - Ράγιο Βαγιεκάνο 1-2 (35' πέν. Αρουαμπαρένα / 40' Μπουένο, 42' Μανούτσο)

Σάββατο

Σεβίλλη - Μπιλμπάο 2-0 (3' Αλέις Βιντάλ, 21' Μπάκα)

Κόρδοβα - Ατλέτικο 0-2 (5' Γκριεζμάν, 39' Σαούλ)

Αλμερία - Λεβάντε 1-4 (70' πέν. Χεμέντ / 17', 32' και 75' Νταβίντ Μπαράλ, 32' Βίκτορ Κασαδεσούς)

Μάλαγα - Σοθιεδάδ 1-1 (55' Ρέθιο / 83' Ρουμπέν Πάρντο)

Κυριακή

Ρεάλ - Γρανάδα 9-1 (25' Μπέιλ, 30', 36', 38', 54' και 90' Κρ. Ρονάλντο, 52' και 56' Μπενζεμά, 83' αυτ. Μάινθ / 74' Ρόμπερτ Ιμπάνιεθ)

Βαλένθια - Βιγιαρεάλ 0-0

Χετάφε - Ντεπορτίβο 2-1 (18' Αλέξις, 34' Σέρχιο Εσκουδέρο / 79' Τοτσέ)

Θέλτα - Μπαρτσελόνα 0-1 (74' Ματιέ)