LA LIGA

Σταθερά τρίτη η Ατλέτικο Μαδρίτης

Η Ατλέτικο Μαδρίτης δεν είχε κανένα πρόβλημα να κάμψει, εντός έδρας, με 2-0 την αντίσταση της Σοθιεδάδ και να πλησιάσει τη δεύτερη Ρεάλ, στους δύο βαθμούς. (VIDEO)

Ο νόμος του "Βιθέντε Καλντερόν" σε πλήρη εφαρμογή. Η Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε με 2-0 τη Σοθιεδάδ με το αυτογκόλ του Γκονθάλεθ και το γκολ του Γκριεζμάν, απομακρύνθηκε τέσσερις βαθμούς από την τέταρτη Βαλένθια και πλησίασε στους δύο, τη δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης, που αγωνίζονται Μεγάλη Πέμπτη και Μεγάλη Τετάρτη, αντίστοιχα.

Με το αριστερό μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου της Μαδρίτης, οι Βάσκοι της Σοθιεδάδ, με τον Μικέλ Γκονθάλεθ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας της ομάδας του.

Οι "κολτσονέρος" εμφανώς απελευθερωμένοι μετά το προβάδισμα, το διεύρυναν με τον Γκριεζμάν, στο 10ο λεπτό. Κόκε και Γκάμεθ προσπάθησαν να διευρύνουν ακόμη περισσότερο το προβάδισμα πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο ανεπιτυχώς.

Ο Γάλλος μέσος, εις διπλούν, και ο Αρντά Τουράν επιχείρησαν να διευρύνουν το δείκτη του σκορ, για την Ατλέτικο στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά το 2-0 έμελλε να είναι τελικό αποτέλεσμα.

Συνεχίζει να αναπνέει η Έιμπαρ

Στη Χώρα των Βάσκων, η Έιμπαρ εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και τον Αρουαμπαρένα να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, νίκησε με 1-0 τη Μάλαγα. Εξαιρετική σημαντική η νίκη της ομάδας από την Ιπουρούα στη μάχη που δίνει για να είναι και στην ερχόμενη σεζόν, στην Primera.

Βασικός (ξανά) ο Βύντρα

Με τον Λουκά Βύντρα στην αρχική της ενδεκάδα, η Λεβάντε δεν τα κατάφερε αυτή τη φορά και γνώρισε την εντός έδρας ήττα από την ανώτερη Σεβίλλη με 2-1. Οι Ανδαλουσιανοί έπιασαν στην τέταρτη θέση τη Βαλένθια, η οποία όμως έχει ένα ματς λιγότερο, αυτό που θα δώσει τη Μεγάλη Πέμπτη, στο Μπιλμπάο.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Γκάμεθ, Μιράντα, Χιμένες, Σικέιρα, Τουράν (86' Νίγκεθ), Τιάγκο, Σουάρεθ, Κόκε, Τόρες (61' Χιμένες), Γκριεζμάν (90' Γκάμπι)

ΣΟΘΙΕΔΑΔ: Ρούλι, Θαλδούα, Ελουστόνδο, Γκονθάλεθ, Γιούρι, Μπεργκάρα, Πάρδο, Πριέτο, Θουρουτούθα (74' Φινμπόγκασον), Κανάλες (74' Αγκιρέτσε), Κάστρο (81' Γρανέρο)

ΕΙΜΠΑΡ: Ιρουρέτα, Μπόβεδα, Καστεγιάνο, Ανίμπαρο, Ντίντακ, Μπόρχα, Γκαρθία, Κάπα (91' Μπόατενγκ), Αρουαμπαρένα (87' Λέκιτς), Λάρα, Μπερχόν (81' Δελ Μοράλ)

ΜΑΛΑΓΑ: Καμενί, Ροσάλες, Ανχελέρι, Ουέλιγκτον, Μποκά, Τισόνε, Ρέθιο, Όρτα (60' Αμπραμπάτ), Ανιόρ (53' Σαμουέλ), Χουάνμι, Γκέρα

ΛΕΒΑΝΤΕ: Μαρίνο, Μοράλες, Βύντρα, Χουανφράν, Τόνιο, Ελ Ζαρ, Σισοκό (81' Κασαντεσούς), Σιμάο (65' Μάρι), Γκαρθία, Μπαράλ (46' Μάρτινς), Ούτσε

ΣΕΒΙΛΛΗ: Ρίκο, Φιγκέιρας, Παρέχα, Κολοτζιετζάκ, Τρεμουλινάς (57' Ναβάρο), Κριχόβιακ, Καρίσο, Ρέγιες (61' Βιδάλ), Ιμπόρα, Βιτόλο, Γκαμεϊρό (79' Μπάκα)