LA LIGA

Ο νόμος του Ριαθόρ!

Η Ντεπορτίβο έκαμψε την αντίσταση της Έιμπαρ με 2-0 στη Γαλικία και σκαρφάλωσε ακόμη ψηλότερα στην κατάταξη της Primera Division. (VIDEO)

Έχει αποδειξει ότι δεν αστειεύται στη Γαλικία. Σε μία ακόμη αναμέτρηση στη Λα Κορούνια, η Ντεπορτίβο πήρε ακόμη τρεις βαθμούς και με τα γκολ των Πέρεθ - ο οποίος αγωνίζεται ως δανεικός από τον ΠΑΟΚ - και Καβαλέιρο, νίκησε την Έιμπαρ με 2-0.

Απο τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, η Ντεπορτίβο επέβαλε το ρυθμό της και επισκεπτόταν συχνά - πυκνά την εστία της Έιμπαρ, κυρίως με μακρινά σουτ του Καβαλέιρο.

Ωστόσο, η σθεναρή αντίσταση και μαζική άμυνα των φιλεξνούμενων, δεν έφερε γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Αυτό συνέβη στο δεύτερο, με τον Λούκας Πέρεθ που άνοιξε το σκορ (στο 52ο λεπτό) ενώ στο 79΄ο Καβαλέιρο, διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Η Ντεπορτίβο έδειξε για ακόμη μία φορά το καλό της αγωνιστικό πρόσωπο σε εντός έδρας αναμετρήσεις και ανέβηκε ακόμη πιο ψηλά στη συνολική κατάταξη της Primera Division. Αντίθετα, η Έιμπαρ έδειξε το συνεχόμενα κακό της αγωνιστικό πρόσωπο, μακριά από την έδρα της.

Δέυτερη σερί νίκη για την Ντεπορτίβο, μετά τη νίκη στο "Βαγιέκας" την περασμένη εβδομάδα, που απομακρύνεται όλο και περισσότερο από τη ζώνη του υποβιβασμού.

ΝΤΕΠΟΡΤΙΒΟ: Φάμπρι, Χουανφράν (82' Λάουρε), Λόπο, Ινσούα, Λουζίνιο, Μπεργαντίνος, Μπόρχες, Πέρεθ, Καβαλέιρο (89' Μεντουνγιανίν), Κουένκα (66' Κόστα), Ριέρα

ΕΙΜΠΑΡ: Ιρουρέτα, Μποβέδα, Εκίθα, Νάβας, Βίλα Ροσέλο, Γκαρσία, Μπόρχα, Κάπα (58' Λάρα), Αρουαμπαρένα (74' Λέκιτς), Μπερχόν (79' Άνχελ), Πιοβατσάρι